Sturgeon üritab Brüsselis uurida, kuidas Šotimaa EL-is jätkata saaks ({{commentsTotal}})

Nicola Sturgeon ja Martin Schulz täna Brüsselis.
Nicola Sturgeon ja Martin Schulz täna Brüsselis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Šotimaa esimene minister ja Šoti Rahvuspartei juht Nicola Sturgeon on täna Brüsselis, kus kohtub mitmete EL-i juhtidega, et anda teada Šotimaa soovist Briti referendumi tulemusest hoolimata Euroopa Liidus jätkata.

"See oli üsna esialgne kokkusaamine nende kohtumiste seas, mis mind Brüsselis ees ootavad, et inimesed saaksid aru, et Šotimaa - erinevalt teistest Ühendkuningriigi osadest - ei taha Euroopa Liidust lahkuda," selgitas Sturgeon Reutersile pärast kohtumist Euroopa Parlamendi presidendi Martin Schulziga.

"Ma ei hakka alahindama kõiki neid väljakutseid, mis meid ees ootavad," lisas Šotimaa liider.

Hiljem kohtub Sturgeon ka Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Tõenäolisest on Sturgeoni eesmärgiks ka uurida, millised võimalused oleks Ühendkuningriigist lahku lööval Šotimaal pärast Brexiti teostumist EL-is jätkata.

Analüütikute hinnangul on Junckeri otsus võtta Sturgeon ametlikult vastu samal päeval, kui Brüsselis kogunevad ülejäänud 27 liikmesriigi juhid, ka katse survestada Londonit, et viimane lahkumisprotsessi kiiremini algataks.

Hetkel pole veel teada, kas Sturgeon kohtub Brüsselis ka Ülemkogule saabunud liikmesriikide juhtidega. Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk aga keeldus pärast Briti peaministri David Cameroni lahkumist kahepoolsest kohtumisest Sturgeoniga.

Šotimaal toetas EL-is jätkamist 62% referendumil osalenutest

Kui kogu Suurbritannias pooldas kogu Suurbritannias EL-ist lahkumist 51,9% osalenutest, siis Šotimaal toetas 62% valijatest hoopis EL-is jätkamist. EL-is jätkamist toetati ka Põhja-Iirimaal (55,78%) ja Londoni linnas (59,93%).

Sturgeon andis kohe pärast tulemuse selgumist teada, et referendum näitas selget vahet Šotimaa ja ülejäänud Ühendkuningriigi ning seega võib olla päevakorras ka teine iseseisvusreferendum. Samuti on Šotimaa ähvardanud Brexiti teostamist juriidiliselt blokeerima hakata.

2014. aastal toimunud referendumil toetas iseseisvumist 45% Šotimaa elanikest, kusjuures ühe põhjusena iseseisvust mitte toetada käidi välja just nimelt asjaolu, et Suurbritannia koosseisus ollakse edasi ka Euroopa Liidus. Nüüd on aga see põhjendus ära kadumas.

Eile sai palju vastukaja ka SNP eurosaadiku Alyn Smith sõnavõtt Euroopa Parlamendis, kus ta kutsus ülejäänud Euroopat üles Šotimaad mitte hülgama.

"Šotimaa ei hüljanud teid. Ma palun teid, kallid kolleegid, ärge jätke Šotimaad maha," teatas ta. 

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema