Sturgeon üritab Brüsselis uurida, kuidas Šotimaa EL-is jätkata saaks ({{commentsTotal}})

Nicola Sturgeon ja Martin Schulz täna Brüsselis. Autor: Reuters/Scanpix

Šotimaa esimene minister ja Šoti Rahvuspartei juht Nicola Sturgeon on täna Brüsselis, kus kohtub mitmete EL-i juhtidega, et anda teada Šotimaa soovist Briti referendumi tulemusest hoolimata Euroopa Liidus jätkata.

"See oli üsna esialgne kokkusaamine nende kohtumiste seas, mis mind Brüsselis ees ootavad, et inimesed saaksid aru, et Šotimaa - erinevalt teistest Ühendkuningriigi osadest - ei taha Euroopa Liidust lahkuda," selgitas Sturgeon Reutersile pärast kohtumist Euroopa Parlamendi presidendi Martin Schulziga.

"Ma ei hakka alahindama kõiki neid väljakutseid, mis meid ees ootavad," lisas Šotimaa liider.

Hiljem kohtub Sturgeon ka Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Tõenäolisest on Sturgeoni eesmärgiks ka uurida, millised võimalused oleks Ühendkuningriigist lahku lööval Šotimaal pärast Brexiti teostumist EL-is jätkata.

Analüütikute hinnangul on Junckeri otsus võtta Sturgeon ametlikult vastu samal päeval, kui Brüsselis kogunevad ülejäänud 27 liikmesriigi juhid, ka katse survestada Londonit, et viimane lahkumisprotsessi kiiremini algataks.

Hetkel pole veel teada, kas Sturgeon kohtub Brüsselis ka Ülemkogule saabunud liikmesriikide juhtidega. Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk aga keeldus pärast Briti peaministri David Cameroni lahkumist kahepoolsest kohtumisest Sturgeoniga.

Šotimaal toetas EL-is jätkamist 62% referendumil osalenutest

Kui kogu Suurbritannias pooldas kogu Suurbritannias EL-ist lahkumist 51,9% osalenutest, siis Šotimaal toetas 62% valijatest hoopis EL-is jätkamist. EL-is jätkamist toetati ka Põhja-Iirimaal (55,78%) ja Londoni linnas (59,93%).

Sturgeon andis kohe pärast tulemuse selgumist teada, et referendum näitas selget vahet Šotimaa ja ülejäänud Ühendkuningriigi ning seega võib olla päevakorras ka teine iseseisvusreferendum. Samuti on Šotimaa ähvardanud Brexiti teostamist juriidiliselt blokeerima hakata.

2014. aastal toimunud referendumil toetas iseseisvumist 45% Šotimaa elanikest, kusjuures ühe põhjusena iseseisvust mitte toetada käidi välja just nimelt asjaolu, et Suurbritannia koosseisus ollakse edasi ka Euroopa Liidus. Nüüd on aga see põhjendus ära kadumas.

Eile sai palju vastukaja ka SNP eurosaadiku Alyn Smith sõnavõtt Euroopa Parlamendis, kus ta kutsus ülejäänud Euroopat üles Šotimaad mitte hülgama.

"Šotimaa ei hüljanud teid. Ma palun teid, kallid kolleegid, ärge jätke Šotimaad maha," teatas ta. 

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.