Võrdõiguslikkuse indeks: palgalõhe on endiselt probleem ({{commentsTotal}})

Liisa Pakosta.
Liisa Pakosta. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Värske soolise võrdõiguslikkuse indeks tõi välja, et kuigi naised on kõrgemalt haritud kui mehed, on endiselt suureks probleemiks palgalõhe.

Soolise võrdõiguslikkuse indeksiga mõõdeti võrdsust kuues suures valdkonnas, milleks on töö, raha, teadmised, aeg, võim ja tervis, ning kahes kaasvaldkonnas, milleks on naistevastane vägivald ja kattuv ebavõrdsus. Indeks andis punkte ühest sajani. Eesti punktisummaks oli 49,8. Marre Karu Euroopa Liidu soolise võrdõiguslikkuse instituudist toob välja, et jätkuvalt on Eestis problemaatilised valdkonnad raha ja võim, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Raha valdkonnas on jätkuvalt väga suur ebavõrdsus," ütles Karu.

Ta ütles, et seda on näha vaesuse puhul, mille all kannatavad rohkem vanemad naised kui mehed. Samuti on probleemiks palgalõhe.

Lisaks on probleemiks võim. Tema sõnul leidub naisi üsna vähe mõjuvõimsatel positsioonidel nii ettevõtete juhtkondades kui ka poliitikas.

Kõrgaridusega naiste osakaal kõikidest naistest on Eestis 41%. Kõrgharitud meeste osakaal kõikidest meestest 27%. Ometi säilib peamise probleemina 29% palgalõhe.

Karu sõnul ei väljendu naiste kõrge haritus mingil põhjusel nende rahalises heaolus ja positsioonides.

"Üks osa sellest on struktuurne. Naistel pole praegusel hetkel sinna midagi parata, et mingid ametikohad on madalamalt tasustatud. Tekib küsimus, miks need alad on madalamalt tasustatud," küsis Karu.

Võrdõigusvoliniku Liisa Pakosta sõnul on palgalõhe otseselt seotud laste arvuga. Iga järgnev laps vähendab võimalust palgatõusuks. Naised, kellel lapsi pole, teenivad sama suurt palka kui mehed.

"Tegelikult me näeme muutust ka siis kui mees saab lapse. Mehe palk keskmiselt kasvab siis ja naise palk väheneb," lausus Pakosta.

Pakosta sõnul on tööandjate seas tihtipeale levinud arvamus, et tööle kandideerivate naistega kaasneb terve rida ohtusid, mis naisest endast ei sõltu.

Pakosta viitas, et uuringud on näidanud, et mida vabamalt saab naine töö- ja pereelu ühitada, seda tervemad on lapsed, seda tervem on see naine, seda õnnelikum ta on ja seda rohkem lapsi ta sünnitab.

Miks ei saa naised luua perekonda ja samal ajal liikuda üles ametiredelil teenides kõrgemat palka? Pakosta sõnul peituvad probleemid tööseadusandluses: töölepinguseaduses, vanemahüvitisseaduses ja avaliku teenistuse seaduses.

"Need kolm seadust kokku absoluutselt ei soosi seda, et laps ei mõjuks majanduslikule kindlustatusele. Vanemahüvitise seaduse järgi hakatakse hüvitist vähendama, kui naise sissetulek ületab 390 eurot kuus. See ei ole ju see palk, mida me tahaksime, et Eestis naised saaksid," märkis Pakosta.

"Kui me vaatame töö ja pereelu ühitamise võimalusi, siis need on suuresti olematud," lõpetas Pakosta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema