Euroopa Liit: Suurbritannia peab siseturule pääsemiseks täitma kõiki tingimusi, erandeid pole kavas ({{commentsTotal}})

Juncker ja Tusk täna Brüsselis.
Juncker ja Tusk täna Brüsselis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu juhid hoiatasid tänasel Ülemkogul taas kord Suurbritanniat, et lahkuva Ühendkuningriigi jaoks pole olemas mingit oma valikutega võimalust siseturule ligi pääseda ning üheks selle eelduseks jääb alati ka EL-i kodanike vaba liikumise tagamine.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et iga riik, kes soovib pääseda ühenduse siseturule peab järgima kõiki kriteeriume ning mingeid erandeid ei tehta, vahendas BBC.

Samuti tuletas ta taas kord meelde, et mingeid läbirääkimisi ei toimu enne, kui London on rahvahääletusest tulenevat lahkumisprotsessi ametlikult alustanud ehk rakendanud Euroopa Liidu lepingu 50. artiklit.

Sarnaseid avaldusi on teinud ka Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ning näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ning oma Suurbritannias viibivate kodanike pärast muretsevad Visegradi riikide juhid.

Tusk teatas samuti, et 27 järele jääva liikmesriigi juhid kohtuvad järgmine kord 16. septembril Bratislavas, et nn Brexiti teemal nõu pidada.

Suurbritannia ametist lahkuv peaminister David Cameron ütles, et Euroopa Liit soovib pärast Brexitit tagada "võimalikult lähedase" suhte Suurbritanniaga. Samas märkis ta, et immigratsioon on Briti valijate jaoks "suureks mureks" ning sellest ühisturule pääsemise nimel mööda vaatamine võib kujuneda suureks väljakutseks.

Euroopa Liidus siseturu aluseks on neli põhimõtet - kaupade, kapitali, teenuste ja inimeste vaba liikumine - ja Euroopa Liit on pärast tänaseid kohtumisi endiselt veendunud, et mingeid erandeid Suurbritanniale selles vallas ei tehta.

Rõivas: tulevastes suhetes peab olema tasakaal vabaduste ja kohustuste vahel

Peaminister Taavi Rõivas ütles 27 liikmesriigi kohtumise järel, et Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevases suhtes peab olema tasakaal vabaduste ja kohtustuste vahel. “Näiteks on väga selge seos ligipääsul siseturule ja Euroopa Liidu neljal vabadusel. Keegi ei saa hüvesid ilma kohustusteta,” ütles peaminister Rõivas.

Peaminister nentis, et paljud Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kokkuleppes toodud teemad on jätkuvalt olulised ka ilma Ühendkuningriigita. “Euroopa liidrid peavad jätkama arutelusid ühisturu, kaubanduse ja Euroopa vabaduste teemadel,” sõnas Rõivas.

“Ühendkuningriik on ja jääb oluliseks Euroopa riigiks poliitiliselt, majanduslikult ja julgeolekuvaldkonnas,” ütles Rõivas ja lisas, et tänasel kohtumisel oldi üksmeelel selles, et Ühendkuningriiki nähakse ka tulevikus kui EL-i väga lähedast partnerit.

27 liikmesriiki on seisukohal, et Ühendkuningriigi väljaastumine EL-ist tuleb korraldada korrektselt ja liigsete viivitusteta. Selle protsessi õiguslik alus on sätestatud Euroopa Liidu lepingu artiklis 50.

Ülemkogu eeldab, et Ühendkuningriigi valitsus teatab nii kiiresti kui võimalik Euroopa Ülemkogule oma kavatsusest astuda liidust välja. Enne seda on läbirääkimised välistatud ja alles peale teate kätte saamist kinnitab Euroopa Ülemkogu läbirääkimisjuhised Ühendkuningriigiga.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema