Euroopa Liit: Suurbritannia peab siseturule pääsemiseks täitma kõiki tingimusi, erandeid pole kavas ({{commentsTotal}})

Juncker ja Tusk täna Brüsselis. Autor: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu juhid hoiatasid tänasel Ülemkogul taas kord Suurbritanniat, et lahkuva Ühendkuningriigi jaoks pole olemas mingit oma valikutega võimalust siseturule ligi pääseda ning üheks selle eelduseks jääb alati ka EL-i kodanike vaba liikumise tagamine.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et iga riik, kes soovib pääseda ühenduse siseturule peab järgima kõiki kriteeriume ning mingeid erandeid ei tehta, vahendas BBC.

Samuti tuletas ta taas kord meelde, et mingeid läbirääkimisi ei toimu enne, kui London on rahvahääletusest tulenevat lahkumisprotsessi ametlikult alustanud ehk rakendanud Euroopa Liidu lepingu 50. artiklit.

Sarnaseid avaldusi on teinud ka Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ning näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ning oma Suurbritannias viibivate kodanike pärast muretsevad Visegradi riikide juhid.

Tusk teatas samuti, et 27 järele jääva liikmesriigi juhid kohtuvad järgmine kord 16. septembril Bratislavas, et nn Brexiti teemal nõu pidada.

Suurbritannia ametist lahkuv peaminister David Cameron ütles, et Euroopa Liit soovib pärast Brexitit tagada "võimalikult lähedase" suhte Suurbritanniaga. Samas märkis ta, et immigratsioon on Briti valijate jaoks "suureks mureks" ning sellest ühisturule pääsemise nimel mööda vaatamine võib kujuneda suureks väljakutseks.

Euroopa Liidus siseturu aluseks on neli põhimõtet - kaupade, kapitali, teenuste ja inimeste vaba liikumine - ja Euroopa Liit on pärast tänaseid kohtumisi endiselt veendunud, et mingeid erandeid Suurbritanniale selles vallas ei tehta.

Rõivas: tulevastes suhetes peab olema tasakaal vabaduste ja kohustuste vahel

Peaminister Taavi Rõivas ütles 27 liikmesriigi kohtumise järel, et Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevases suhtes peab olema tasakaal vabaduste ja kohtustuste vahel. “Näiteks on väga selge seos ligipääsul siseturule ja Euroopa Liidu neljal vabadusel. Keegi ei saa hüvesid ilma kohustusteta,” ütles peaminister Rõivas.

Peaminister nentis, et paljud Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kokkuleppes toodud teemad on jätkuvalt olulised ka ilma Ühendkuningriigita. “Euroopa liidrid peavad jätkama arutelusid ühisturu, kaubanduse ja Euroopa vabaduste teemadel,” sõnas Rõivas.

“Ühendkuningriik on ja jääb oluliseks Euroopa riigiks poliitiliselt, majanduslikult ja julgeolekuvaldkonnas,” ütles Rõivas ja lisas, et tänasel kohtumisel oldi üksmeelel selles, et Ühendkuningriiki nähakse ka tulevikus kui EL-i väga lähedast partnerit.

27 liikmesriiki on seisukohal, et Ühendkuningriigi väljaastumine EL-ist tuleb korraldada korrektselt ja liigsete viivitusteta. Selle protsessi õiguslik alus on sätestatud Euroopa Liidu lepingu artiklis 50.

Ülemkogu eeldab, et Ühendkuningriigi valitsus teatab nii kiiresti kui võimalik Euroopa Ülemkogule oma kavatsusest astuda liidust välja. Enne seda on läbirääkimised välistatud ja alles peale teate kätte saamist kinnitab Euroopa Ülemkogu läbirääkimisjuhised Ühendkuningriigiga.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.