Briti siseminister teatas pürgimisest peaministri ametikohale ({{commentsTotal}})

Theresa May. Autor: AP/Scanpix

Suurbritannia siseminister Theresa May teatas kolmapäeval ajalehele Times saadetud kirjas ootuspäraselt pürgimisest peaminister David Cameroni järglaseks.

May valimise korral saab temast riigi ajaloo teine naispeaminister pärast Margaret Thatcherit.

May lubas kirjas ühtlasi Suurbritannia ühendada.

"Eelmise nädala rahvahääletuse järel vajab meie riik tugevat liidrit, kes juhiks meid läbi poliitiliselt ja majanduslikult raskete aegade," kirjutas May.

May kuulus Suurbritannia Euroopa Liitu jäämise pooldajate hulka.

Briti Konservatiivne Partei teatas sel nädalal, et hakkab valima endale uut juhti, kes asendaks lahkuvat David Cameroni.

Esimesteks juhi- ja asejuhikandidaatideks olid ühiselt töö- ja pensioniminister Stephen Crabb ja ettevõtlusminister Sajid Javid. Nominatsioone võis hakata esitada alates kolmapäevast ning esitamise aeg saab täis neljapäeval. Pärast seda lepivad konservatiivide parlamendisaadikud kokku kahes juhikandidaadis, kelle seast peavad parteiliikmed valima võitja. Tulemust on oodata septembri algul.

Samuti eeldati erakonna juhiks kandideerimist veel endiselt Londoni linnapealt Boris Johnsonilt ja siseminister Maylt.

May on küsitluste kohaselt kõige populaarsem kandidaat peaministri ametikohale. Timesi paar päeva tagasi korraldatud uuringu kohaselt toetab Mayd 31 ja Johnsonit 24 protsenti küsitletutest.

Erakonna juht on reeglina ka peaminister.

Cameron teatas oma tagasiastumisest pärast referendumit, kus britid hääletasid Euroopa Liidust lahkumise poolt.

Erakond hääletab eeldatavalt septembris kahe sõelale jäänud kandidaadi vahel.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.