Uuring: eurooplased usaldavad Ühendriike ja Obamat ({{commentsTotal}})

Autor: Reuters/Scanpix

Eurooplased suhtuvad Ameerika Ühendriikidesse väga positiivselt ning usaldavad maailmale olulistes otsustes ülekaalukalt USA presidenti Barack Obamat, näitas kümnes Euroopa riigis läbi viidud avaliku arvamuse uuring.

Uuringufirma Pew Research Center viib selliseid uuringuid läbi maailmas pea igal aastal, keskendudes iga kord eri piirkonnale. Sel korral võeti luubi alla kümme Euroopa suurriiki ja küsiti samu küsimusi veel USAst, Kanadast, Hiinast, Jaapanist, Austraaliast ja Indiast, vahendasid ERRi raadiouudised.

Hoolimata USAs levivatest arvamustest, et maailm ei austa ega hinda Ühendriike enam, näitab uuring, et USA maine eriti Euroopas on jätkuvalt kõrge - kümnest Euroopa riigist vaid Kreekas suhtub enamik vastajatest USAsse negatiivselt - 58 protsenti võrreldes 38 protsendi positiivse suhtumisega.

Kümne Euroopa riigi positiivse-negatiivse suhtumise mediaan on 63 protsenti, kõige positiivsemalt suhtub USAsse Poola - 74 protsenti vastanutest, talle järgneb 72 protsendiga Itaalia ja 69 protsendiga Rootsi.

Uuring näitab samuti, et 16 vastanud riigist vaid jaapanlased arvavad, et USA on praegu maailmas võrreldes kümne aasta taguse ajaga vähem oluline. Kõigis ülejäänud riikides arvab enamik vastajatest, et USA mängib maailmas kas sama olulist või veel tähtsamat rolli kui kümme aastat tagasi.

Samamoodi hinnatakse Euroopas ja Aasias president Barack Obamat, kelle toetusnumbrid on küll võrreldes ametisse astumise ajaga madalamad, kuid kelle puhul usub suur enamus, et ta teeb maailma olulistes küsimustes õigeid otsuseid.

Trumpi usaldab vaid üheksa protsenti vastanuist

Uuring küsis ka võimalike presidendikandidaatide kohta ning kui keskmiselt ütleb 77 protsenti eurooplastest praeguse presidendi kohta, et usaldavad teda maailma asjades ja 22 protsenti ei usalda, siis Hillary Clintoni nime kuuldes on see number madalam - keskmiselt 59 protsenti usaldaks ja 27 protsenti ei usaldaks.

Donald Trumpi puhul on aga numbrid täiesti vastupidised: mediaantulemusega 85 protsenti vastanutest ei usu, et Trump teeks maailmale olulistes küsimustes õigeid otsuseid ja 9 protsenti usub, et teeks.

President Barack Obama on ka oma kodumaal tasapisi, aga märkimisväärselt kasvatanud oma reitingunumbreid. Juunikuus läbi viidud kümnekonna küsitluse keskmisena kiidab tema töö heaks keskmiselt 51,1 protsenti ameeriklastest, negatiivselt hindab teda 45 protsenti, on portaal RealClearPolitics välja arvutanud.

Alles selle aasta alguses oli seis vastupidine: 52 protsenti ameeriklastest laitis presidendi hakkamasaamist oma tööga ja 43,7 protsenti kiitis selle heaks.

Toimetaja: Karin KoppelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.