Erakondadeülese presidendikandidaadi otsimine on Reformierakonna taha seisma jäänud ({{commentsTotal}})

Siim Kallas Keskerakonnaga kohtumas.
Siim Kallas Keskerakonnaga kohtumas. Autor/allikas: Keskerakonna fraktsioon

Reformierakond ei soovi valida välja oma ühte kindlat presidendikandidaati ja blokeerib sellega riigikogu fraktsioonidevahelised läbirääkimised laiapõhjalise toetusega ühiskandidaadi leidmiseks.

Kaks nädalat tagasi kohtusid riigikogu fraktsioonide esindajad, et arutada presidendivalimiste teemat. Üks kahe nädala taguse kohtumise initsiaatoritest, IRL-i esimees Margus Tsahkna ütles, et kogu protsess seisab Reformierakonna taga ja esimene kohtumine nende kolme kandidaadi taktika tõttu ka mingeid tulemusi ei andnud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Kõik riigikogus esindatud fraktsioonid olid seisukohal, et enne ei ole võimalik sisuliselt läbirääkimisi pidada või arutelu algatada, kui riigikogu kõige suurem fraktsioon Reformierakond ei ole suutnud langetada otsust, kes on nende kandidaat," ütles Tsahkna.

"Kindlasti ei hakka teised erakonnad valima Reformierakonnale kandidaati. Selle taha see esimene kohtumine kinni jäigi ja lepitigi kokku, et enne pole mõtet koguneda, kui Reformierakond pole suutnud enda sees leida, kes on nende kandidaat, keda nad on valmis toetama ja siis on mõtet minna edasi," lisas ta.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas ütles, et on kindel, et nende taktika on õige ja ühe kandidaadi väljavalimisega nad kiirustada ei kavatse.

"Me ei vali tegelikult ju Reformierakonna kandidaati, vaid me valime presidenti. Ja selleks, et valida presidenti, on vaja parlamendis kahe kolmandiku toetust. Ma saan täiesti aru, et kõik meie konkurendid tahavad näha seda, et me mõne oma väga tugevatest kandidaatidest kohe karussellilt maha lükkaksime ja ütleksime, et jääb võitlusesse vaid üks potentsiaalne Reformierakonna kandidaat. See kindlasti tugevdaks teiste kandidaatide võimalusi. Aga ma arvan, et arvestades ka väga suurt rahva toetust, oleks see tegevus tegelikult lühinägelik. Ja praegu eeskätt kandidaadid ise tegelevad sellega, et endale toetust leida ja seda kandidaati, kes saab kõige suurema toetuse või kellel on potentsiaali saada Eesti presidendiks, on ka meil erakonnana kõige lihtsam toetada," rääkis Rõivas.

Kui pooled oma seisukohtade juurde jäävad, on võimalik, et enne augusti lõppu mingeid omavahelisi kokkusaamisi ei tulegi, vähemalt ametlikult.

Keskerakonna fraktsiooni liige ja ühtlasi nende presidendikandidaat Mailis Reps on siiski lootusrikas.

"Kindlasti tuleb [kokkusaamisi], sest kõik teised erakonnad on oma valmisolekut näidanud. Kõigil on ühine soov, et oleks kohtumisi erakondade üleselt ja vähemalt arutame, kuhu me presidendivalimistega läheme või võtavad erakonnad kohe ette hoiaku, et see on valijameeste kogu," sõnas Reps.

Repsi sõnul on Keskerakond äraootaval seisukohal.

"Meil on 27 häält koos. Meie oma fraktsiooniga oleme oma seisukoha välja öelnud, fraktsioon toetab selgelt mind ja kuidas me läheme edasi järgmistes ringides või lähme valijameestekogusse, see oleneb väga palju ka teiste erakondade valmisolekust läbi rääkida. Aga me ei karda ka valijameestekogu," ütles Reps.

Toimetaja: Aleksander KrjukovAnne ReiAnne Rei
UEFA nimetas Anne Rei naiste jalgpalli komitee juhiks

Euroopa jalgpalli katusorganisatsioon UEFA nimetas naiste jalgpalli komitee juhiks Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) peasekretäri Anne Rei. Varasemalt oli Rei sama komitee aseesinaine.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema