Erakondadeülese presidendikandidaadi otsimine on Reformierakonna taha seisma jäänud ({{commentsTotal}})

Siim Kallas Keskerakonnaga kohtumas. Autor: Keskerakonna fraktsioon

Reformierakond ei soovi valida välja oma ühte kindlat presidendikandidaati ja blokeerib sellega riigikogu fraktsioonidevahelised läbirääkimised laiapõhjalise toetusega ühiskandidaadi leidmiseks.

Kaks nädalat tagasi kohtusid riigikogu fraktsioonide esindajad, et arutada presidendivalimiste teemat. Üks kahe nädala taguse kohtumise initsiaatoritest, IRL-i esimees Margus Tsahkna ütles, et kogu protsess seisab Reformierakonna taga ja esimene kohtumine nende kolme kandidaadi taktika tõttu ka mingeid tulemusi ei andnud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Kõik riigikogus esindatud fraktsioonid olid seisukohal, et enne ei ole võimalik sisuliselt läbirääkimisi pidada või arutelu algatada, kui riigikogu kõige suurem fraktsioon Reformierakond ei ole suutnud langetada otsust, kes on nende kandidaat," ütles Tsahkna.

"Kindlasti ei hakka teised erakonnad valima Reformierakonnale kandidaati. Selle taha see esimene kohtumine kinni jäigi ja lepitigi kokku, et enne pole mõtet koguneda, kui Reformierakond pole suutnud enda sees leida, kes on nende kandidaat, keda nad on valmis toetama ja siis on mõtet minna edasi," lisas ta.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas ütles, et on kindel, et nende taktika on õige ja ühe kandidaadi väljavalimisega nad kiirustada ei kavatse.

"Me ei vali tegelikult ju Reformierakonna kandidaati, vaid me valime presidenti. Ja selleks, et valida presidenti, on vaja parlamendis kahe kolmandiku toetust. Ma saan täiesti aru, et kõik meie konkurendid tahavad näha seda, et me mõne oma väga tugevatest kandidaatidest kohe karussellilt maha lükkaksime ja ütleksime, et jääb võitlusesse vaid üks potentsiaalne Reformierakonna kandidaat. See kindlasti tugevdaks teiste kandidaatide võimalusi. Aga ma arvan, et arvestades ka väga suurt rahva toetust, oleks see tegevus tegelikult lühinägelik. Ja praegu eeskätt kandidaadid ise tegelevad sellega, et endale toetust leida ja seda kandidaati, kes saab kõige suurema toetuse või kellel on potentsiaali saada Eesti presidendiks, on ka meil erakonnana kõige lihtsam toetada," rääkis Rõivas.

Kui pooled oma seisukohtade juurde jäävad, on võimalik, et enne augusti lõppu mingeid omavahelisi kokkusaamisi ei tulegi, vähemalt ametlikult.

Keskerakonna fraktsiooni liige ja ühtlasi nende presidendikandidaat Mailis Reps on siiski lootusrikas.

"Kindlasti tuleb [kokkusaamisi], sest kõik teised erakonnad on oma valmisolekut näidanud. Kõigil on ühine soov, et oleks kohtumisi erakondade üleselt ja vähemalt arutame, kuhu me presidendivalimistega läheme või võtavad erakonnad kohe ette hoiaku, et see on valijameeste kogu," sõnas Reps.

Repsi sõnul on Keskerakond äraootaval seisukohal.

"Meil on 27 häält koos. Meie oma fraktsiooniga oleme oma seisukoha välja öelnud, fraktsioon toetab selgelt mind ja kuidas me läheme edasi järgmistes ringides või lähme valijameestekogusse, see oleneb väga palju ka teiste erakondade valmisolekust läbi rääkida. Aga me ei karda ka valijameestekogu," ütles Reps.

Toimetaja: Aleksander KrjukovKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.