Uuring: kaks kolmandikku sakslastest peab Steinmeieri NATO-kriitikat põhjendatuks ({{commentsTotal}})

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier. Autor: AFP/Scanpix

Uuringufirma YouGov poolt tehtud uuringu kohaselt jagab ligi kaks kolmandikku sakslastest sotsiaaldemokraadist välisministri Frank-Walter Steinmeieri seisukohti, mis puudutavad väidetavat "NATO liigset mõõgatäristamist Ida-Euroopas". Samal ajal aga toetab vaid üheksa protsenti küsitletutest NATO ja Saksamaa valitsuse plaani paigutada Venemaa heidutamiseks Poola ja Balti riikidesse lisavägesid.

"Samas me ei tohiks praegu olukorda sütitada valju mõõkade täristamise ja sõjahüüetega. Kõik, kes usuvad, et sümboolsed tankiparaadid alliansi idapiiril suurendavad julgeolekut, eksivad. Meil oleks arukas mitte anda ettekäändeid uueks, vanaks vastasseisuks," rääkis Steinmeier 18. juunil ajalehele Bild am Sontag antud intervjuus, mis pälvis nii NATO-s, Saksamaa ajakirjanduses kui ka Ida-Euroopa riikides teravat kriitikat. Steinmeier pidas selle kommentaariga väidetavalt silmas eelkõige sel suvel Ida-Euroopas toimuvaid NATO õppusi nagu Anakonda-16.

Samas tundub Saksamaa avalik arvamus pigem toetavat Steinmeieri väljaütlemisi, kirjutab Frankurter Allgemeine.

Arvamusküsitluse kohaselt toetas 2054 küsitletust 64% välisministri arvamust ning erineval arvamusel olid vaid 16 protsenti. Kusjuures sellisel seisukohal oldi hoolimata sellest, et samas uuringus osalenud inimestest leidis 49 protsenti, et Krimmi-sarnane sõjaline manööver Venemaa poolt on võimalik ka Balti riikides.

Steinmeierit toetab ka tema parteikaaslane Gernot Erler, kes on olnud Saksa sotsiaaldemokraatide seas Venemaa poliitika koordinaatoriks. Tema arvates peaks NATO eskalatsiooni vältima, sest vastasel juhul riskitakse kontrollimatute olukordadega, sealhulgas sõjaga.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg on - ilma otseselt Steinmeierile viitamata - öelnud, et allianss üritab pingete tekitamist Moskvaga vältida, kuid idatiiva tugevdamine on Venemaa viimase aja käitumise tõttu paraku vajalik.

"Me otsime intensiivselt võimalusi eskaleerumist vältida. Samal ajal me peame vastama Venemaale, kes on alates 2000. aastast sõjalisi kulutusi neljakordistanud, käitunud üha agressiivsemalt ning kasutanud Euroopas riigipiiride muutmiseks sõjalist jõudu. Külm sõda on läbi ja me tahame, et see nii ka jääks," selgitas ta ja lisas Ida-Euroopasse vägede paigutamist kommenteerides, et kõik, mida NATO seal teeb, on mõõdukas, vastutustundlik ja läbipaistev.

8.-9. juulini toimuval NATO Varssavi tippkohtumisel saab tõenäoliselt lõpliku kinnituse varem heaks kiidetud plaan paigutada Poola ja Balti riikidesse kokku neli pataljoni. Leedus paiknema hakkavat rahvusvahelist pataljoni hakkaks juhtima Saksamaa ning Steinmeier on pärast oma väljaütlemisest puhkenud skandaali selle panuse andmist ka Balti riikidele uuesti kinnitanud.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.