Uuring: kaks kolmandikku sakslastest peab Steinmeieri NATO-kriitikat põhjendatuks ({{commentsTotal}})

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.
Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Uuringufirma YouGov poolt tehtud uuringu kohaselt jagab ligi kaks kolmandikku sakslastest sotsiaaldemokraadist välisministri Frank-Walter Steinmeieri seisukohti, mis puudutavad väidetavat "NATO liigset mõõgatäristamist Ida-Euroopas". Samal ajal aga toetab vaid üheksa protsenti küsitletutest NATO ja Saksamaa valitsuse plaani paigutada Venemaa heidutamiseks Poola ja Balti riikidesse lisavägesid.

"Samas me ei tohiks praegu olukorda sütitada valju mõõkade täristamise ja sõjahüüetega. Kõik, kes usuvad, et sümboolsed tankiparaadid alliansi idapiiril suurendavad julgeolekut, eksivad. Meil oleks arukas mitte anda ettekäändeid uueks, vanaks vastasseisuks," rääkis Steinmeier 18. juunil ajalehele Bild am Sontag antud intervjuus, mis pälvis nii NATO-s, Saksamaa ajakirjanduses kui ka Ida-Euroopa riikides teravat kriitikat. Steinmeier pidas selle kommentaariga väidetavalt silmas eelkõige sel suvel Ida-Euroopas toimuvaid NATO õppusi nagu Anakonda-16.

Samas tundub Saksamaa avalik arvamus pigem toetavat Steinmeieri väljaütlemisi, kirjutab Frankurter Allgemeine.

Arvamusküsitluse kohaselt toetas 2054 küsitletust 64% välisministri arvamust ning erineval arvamusel olid vaid 16 protsenti. Kusjuures sellisel seisukohal oldi hoolimata sellest, et samas uuringus osalenud inimestest leidis 49 protsenti, et Krimmi-sarnane sõjaline manööver Venemaa poolt on võimalik ka Balti riikides.

Steinmeierit toetab ka tema parteikaaslane Gernot Erler, kes on olnud Saksa sotsiaaldemokraatide seas Venemaa poliitika koordinaatoriks. Tema arvates peaks NATO eskalatsiooni vältima, sest vastasel juhul riskitakse kontrollimatute olukordadega, sealhulgas sõjaga.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg on - ilma otseselt Steinmeierile viitamata - öelnud, et allianss üritab pingete tekitamist Moskvaga vältida, kuid idatiiva tugevdamine on Venemaa viimase aja käitumise tõttu paraku vajalik.

"Me otsime intensiivselt võimalusi eskaleerumist vältida. Samal ajal me peame vastama Venemaale, kes on alates 2000. aastast sõjalisi kulutusi neljakordistanud, käitunud üha agressiivsemalt ning kasutanud Euroopas riigipiiride muutmiseks sõjalist jõudu. Külm sõda on läbi ja me tahame, et see nii ka jääks," selgitas ta ja lisas Ida-Euroopasse vägede paigutamist kommenteerides, et kõik, mida NATO seal teeb, on mõõdukas, vastutustundlik ja läbipaistev.

8.-9. juulini toimuval NATO Varssavi tippkohtumisel saab tõenäoliselt lõpliku kinnituse varem heaks kiidetud plaan paigutada Poola ja Balti riikidesse kokku neli pataljoni. Leedus paiknema hakkavat rahvusvahelist pataljoni hakkaks juhtima Saksamaa ning Steinmeier on pärast oma väljaütlemisest puhkenud skandaali selle panuse andmist ka Balti riikidele uuesti kinnitanud.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema