Boris Johnson ei kandideeri tooride juhiks ({{commentsTotal}})

Boris Johnson.
Boris Johnson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
{{1467284490000 | amCalendar}}

Londoni linnapea ja EL-ist lahkumise juhtfiguur Boris Johnson teatas täna, et ei kavatse kandideerida Konservatiivse Partei juhiks ja seega ei pürgi ta ka järgmiseks peaministriks.

"Pärast kolleegidega konsulteerimist ja arvestades asjaolusid parlamendis olen ma jõudnud järeldusele, et see isik [kellest saab tooride järgmine juht] ei saa olla mina," vahendas BBC Johnsoni Londonis peetud kõnet.

Samas ei avaldanud ta toetust ka ühelegi teisele kandidaadile.

Poliitik rääkis, et tema meelest tuleb erakond uuesti ühendada ning Remain- ja Leave-kampaania taas ühise laua taha tuua. "See on meie võimalus parteid ühendada... ja samal ajal ühendada ka oma riiki ja oma ühiskonda," märkis ta.

Johnson rõhutas, et Londoni linnapeana tuli tal tegeleda nii massirahutuste, lumetormide kui ka terrorirünnakutega, kuid sellest kõigest hoolimata on London turistide seas kõige populaarsem koht maailmas.

"Hukatuse kuulutajad eksisid siis ja eksivad ka praegu. London ja kogu Ühendkuningriik saavad väljaspool Euroopa Liitu võimsa õitsengu osaliseks," ütles ta.

Johnson rääkis, et pärast referendumi tulemust on ta saanud kiitvaid kommentaare nii Austraalist, Uus-Meremaalt, Malaiasiast ja Singapurist. Vihjates ilmselt USA presidendi Barack Obama sõnadele, et Brexiti korral võib Suurbritannia sattuda kaubanduslepete sõlmimisel nimekirja lõppu, kinnitas Johnson, et Ühendkuningriik jätkab maailmas "järjekorra eesotsas".

Analüütik: selline samm on tingitud Gove'i ootamatust kandideerimisest

BBC poliitikatoimetaja Norman Smith kommenteeris, et Johnsonit sundis sellist otsust langetama tõenäoliselt Brexiti kaasvõitleja, justiitsminister Michael Gove'i ootamatu otsus ise parteijuhiks pürgida.

Smithi arvates tõi Brexiti-kampaaniale võidu just nimelt Johnsoni kaasalöömine, sest ta pakkus selle raames kogenud juhtimist ja poliitilist profiili, ning nüüd on Londoni endine linnapea pidanud tunnistama, et temast on saanud ühiskonna suure osa jaoks "toksiline persoon".

Suurbritannia justiitsminister Michael Gove tegi täna üllatusliku avalduse, et kandideerib valitseva konservatiivse partei juhiks, ehkki oli varem selle välistanud. Enne eelmisel neljapäeval toimunud referendumit oli Gove välistanud peaminister David Cameroni mantlipärijaks pürgimise ning meedia teatel kavatses ta selles ametis toetada endist Londoni linnapead Boris Johnsonit, vahendas Reuters.

Täna teatas aga Gove ootamatult, et soovib saada parteijuhiks ja järgmiseks peaministriks.

"Tahtsin aidata kokku panna Boris Johnsoni abimeeskonda, nii et poliitik, kes nõudis Euroopa Liidust lahkumist, saaks meid paremasse tulevikku juhtida," kirjutas Gove ajakirja Spectator veebilehel. "Olen aga vastumeelsusega jõudnud järeldusele, et Boris ei suuda olla liider ega rajada eelolevateks ülesanneteks vajalikku meeskonda".

Eile lekkis kogemata avalikkusele kiri, mille Gove'i abikaasa, Daily Maili ajakirjanik Sarah Vine talle saatis, kust sai aimu, et justiitsminister kõhkleb koostöös Johnsoniga.

Vine kirjutas, et Johnson ei suudaks parteikaaslaste toetust ilma Gove'i toetuseta võita ning ka ajalehe The Sun omanik Rupert Murdoch ning Dailiy Maili toimetaja Paul Dacre tahaksid enne Johnsoni toetamist olla kindlad, et temaga on samas paadis Gove.

Sõelale on jäänud viis kandidaati

Seega praeguse seisuga pürgib Konservatiivse Partei juhiks viis poliitikut - töö- ja pensioniminister Stephen Crabb, endine kaitseminister Liam Fox, justiitsminister Michael Gove, energia ja kliimamuutuse minister Andrea Leadsom ja siseminister Theresa May.

Nominatsioone võis hakata esitada alates kolmapäevast ning esitamise aeg saab täis täna. Pärast seda lepivad konservatiivide parlamendisaadikud kokku kahes juhikandidaadis, kelle seast peavad parteiliikmed valima võitja. Esimest korda hääletavad tooridest rahvasaadikud seda küsimust tõenäoliselt teisipäeval.

Tulemus peaks olema selge 2. septembriks.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema