Boris Johnson ei kandideeri tooride juhiks ({{commentsTotal}})

Boris Johnson. Autor: Reuters/Scanpix
{{1467284490000 | amCalendar}}

Londoni linnapea ja EL-ist lahkumise juhtfiguur Boris Johnson teatas täna, et ei kavatse kandideerida Konservatiivse Partei juhiks ja seega ei pürgi ta ka järgmiseks peaministriks.

"Pärast kolleegidega konsulteerimist ja arvestades asjaolusid parlamendis olen ma jõudnud järeldusele, et see isik [kellest saab tooride järgmine juht] ei saa olla mina," vahendas BBC Johnsoni Londonis peetud kõnet.

Samas ei avaldanud ta toetust ka ühelegi teisele kandidaadile.

Poliitik rääkis, et tema meelest tuleb erakond uuesti ühendada ning Remain- ja Leave-kampaania taas ühise laua taha tuua. "See on meie võimalus parteid ühendada... ja samal ajal ühendada ka oma riiki ja oma ühiskonda," märkis ta.

Johnson rõhutas, et Londoni linnapeana tuli tal tegeleda nii massirahutuste, lumetormide kui ka terrorirünnakutega, kuid sellest kõigest hoolimata on London turistide seas kõige populaarsem koht maailmas.

"Hukatuse kuulutajad eksisid siis ja eksivad ka praegu. London ja kogu Ühendkuningriik saavad väljaspool Euroopa Liitu võimsa õitsengu osaliseks," ütles ta.

Johnson rääkis, et pärast referendumi tulemust on ta saanud kiitvaid kommentaare nii Austraalist, Uus-Meremaalt, Malaiasiast ja Singapurist. Vihjates ilmselt USA presidendi Barack Obama sõnadele, et Brexiti korral võib Suurbritannia sattuda kaubanduslepete sõlmimisel nimekirja lõppu, kinnitas Johnson, et Ühendkuningriik jätkab maailmas "järjekorra eesotsas".

Analüütik: selline samm on tingitud Gove'i ootamatust kandideerimisest

BBC poliitikatoimetaja Norman Smith kommenteeris, et Johnsonit sundis sellist otsust langetama tõenäoliselt Brexiti kaasvõitleja, justiitsminister Michael Gove'i ootamatu otsus ise parteijuhiks pürgida.

Smithi arvates tõi Brexiti-kampaaniale võidu just nimelt Johnsoni kaasalöömine, sest ta pakkus selle raames kogenud juhtimist ja poliitilist profiili, ning nüüd on Londoni endine linnapea pidanud tunnistama, et temast on saanud ühiskonna suure osa jaoks "toksiline persoon".

Suurbritannia justiitsminister Michael Gove tegi täna üllatusliku avalduse, et kandideerib valitseva konservatiivse partei juhiks, ehkki oli varem selle välistanud. Enne eelmisel neljapäeval toimunud referendumit oli Gove välistanud peaminister David Cameroni mantlipärijaks pürgimise ning meedia teatel kavatses ta selles ametis toetada endist Londoni linnapead Boris Johnsonit, vahendas Reuters.

Täna teatas aga Gove ootamatult, et soovib saada parteijuhiks ja järgmiseks peaministriks.

"Tahtsin aidata kokku panna Boris Johnsoni abimeeskonda, nii et poliitik, kes nõudis Euroopa Liidust lahkumist, saaks meid paremasse tulevikku juhtida," kirjutas Gove ajakirja Spectator veebilehel. "Olen aga vastumeelsusega jõudnud järeldusele, et Boris ei suuda olla liider ega rajada eelolevateks ülesanneteks vajalikku meeskonda".

Eile lekkis kogemata avalikkusele kiri, mille Gove'i abikaasa, Daily Maili ajakirjanik Sarah Vine talle saatis, kust sai aimu, et justiitsminister kõhkleb koostöös Johnsoniga.

Vine kirjutas, et Johnson ei suudaks parteikaaslaste toetust ilma Gove'i toetuseta võita ning ka ajalehe The Sun omanik Rupert Murdoch ning Dailiy Maili toimetaja Paul Dacre tahaksid enne Johnsoni toetamist olla kindlad, et temaga on samas paadis Gove.

Sõelale on jäänud viis kandidaati

Seega praeguse seisuga pürgib Konservatiivse Partei juhiks viis poliitikut - töö- ja pensioniminister Stephen Crabb, endine kaitseminister Liam Fox, justiitsminister Michael Gove, energia ja kliimamuutuse minister Andrea Leadsom ja siseminister Theresa May.

Nominatsioone võis hakata esitada alates kolmapäevast ning esitamise aeg saab täis täna. Pärast seda lepivad konservatiivide parlamendisaadikud kokku kahes juhikandidaadis, kelle seast peavad parteiliikmed valima võitja. Esimest korda hääletavad tooridest rahvasaadikud seda küsimust tõenäoliselt teisipäeval.

Tulemus peaks olema selge 2. septembriks.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.