Riik teeb ettevalmistusi EVR Cargo erastamiseks ({{commentsTotal}})

EVR Cargo on Eesti Raudtee tütarfirma, mis tegeleb peamiselt kaubavedude ja vagunite-vedurite rentimisega.
EVR Cargo on Eesti Raudtee tütarfirma, mis tegeleb peamiselt kaubavedude ja vagunite-vedurite rentimisega. Autor/allikas: Toomas Huik/Postimees/Scanpix

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) teeb ettevalmistusi riigile kuuluva raudtee-kaubaveoettevõtte EVR Cargo erastamiseks.

Mai lõpus toimus MKM-is esimene kohtumine, kus arutati raudteefirma erastamise stsenaariumite üle: kui palju ettevõte maksab, kes oleksid potentsiaalsed ostjad või investorid ning kas ettevõte erastatakse täielikult või osaliselt, selgub EVR Cargo nõukogu protokollidest.

MKM-i transpordi asekantsler Ahti Kuningas ütles neljapäeval BNS-ile, et ametnikud teevad prognoose tulevikus veoettevõtte erastamiseks, kui selleks peaks poliitiline suunis tulema. Ta põhjendas seda majandusminister Kristen Michali seisukohaga, et riik ei peaks olema omanik valdkondades, kus turg tõrgeteta toimib ning kui raudtee kaubaturg on stabiilsem, on võimalik arutada Cargo vähemusosaluse erastamist või börsile viimist.

"Seetõttu proovimegi hinnata Cargo lähiaastate ja pikemat perspektiivi, et kui kaubaturg muutub ettearvatavamaks ning poliitiline suunis tuleb, siis oleme juba esialgse info kokku kogunud," lisas Kuningas.

Küsimuse peale, mida MKM-i ja firma kohtumisel arutati, vastas EVR Cargo juhatuse esimees Raul Toomsalu, et erastamise plaan on tõsine, kuid praegu on veel vara täpsemat infot avaldada. "Prognoositud maksumust küll puudutati, aga kuivõrd see oli juhatuse ja MKM-i esimene selleteemaline kohtumine, siis arutasime peamiselt protsessi tehnilisi küsimusi ning võimalik hind on süvitsi läbi analüüsimata," ütles ta BNS-ile.

Toomsalu sõnul on praegu kindel vaid see, et EVR Cargo juhatus ja osaluse valdaja ehk MKM kohtuvad uuesti augustis-septembris, et arutada detailsemalt erastamise küsimust.

Raudteefirma nõukogu koosoleku protokollidest tuleb veel välja, et kaalumisel on ka Cargo liitumine Vopak E.O.S. AS-i tütarfirma, raudteetranspordiga tegeleva E.R.S. AS-iga. Samas märkis Toomsalu, et see ei ole enam nii aktuaalne, kuna E.R.S.-i kaubaveomaht on sisuliselt olematu.

Lisaks arutati selle üle, kas EVR Cargo peaks ostma Oleg Ossinovski Skinest Rail AS-ile kuuluva Valga depoo. "Siin on kaks varianti, kas Valga depoo ostaks ära meie Tapa depood või Cargo ostaks ära Valga depoo," märkis Toomsalu.

"Depoode ostmist emba-kumba pidi võiks edasi arutada just erastamise võtmes, sest siis oleks tõenäoliselt sellisel ettevõttel Eestis väärtus suurem, kellel puudub otsene konkurent. Ennekõike tuleb aru saada, milline plaan erastamise osas on omanikul, milline on Tapa depoo väärtus ning milline on Valga depoo väärtus," lisas juhatuse esimees.

EVR Cargo kaubamahtusid ja majandustulemusi on viimasel ajal negatiivselt mõjutanud Eesti ja Venemaa vahelise raudteetransiidi drastiline kukkumine. Ettevõte teenis mullu vähenevate kaubamahtude tõttu ligi 1,8 miljonit eurot kahjumit. Aasta varem teenis firma 2,15 miljonit euro puhaskasumit.

Tänavu esimeses kvartalis oli EVR Cargo veomaht 2,56 miljonit tonni, mida on 26 protsenti vähem kui mullu samal perioodil. Veomahud on vähenenud kõikide kaubagruppide lõikes, välja arvatud puistekaubad ning keemiakaubad.

Lisaks vähendas ettevõte möödunud aasta jooksul töötajate arvu 104 inimese võrra 735 töötaja peale.

Allikas: BNSPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics