Startup Estonia kolib suletavast Arengufondist KredExisse, kogu meeskond läheb üle ({{commentsTotal}})

Algselt EAS-i ja viimati Arengufondi all tegutsenud Eesti idufirmade tugiüksus Startup Estonia jätkab alates 1. juulist oma tegevust KredExis. Samm on üks osa riigi plaanist lõpetada Arengufondi tegevus praegusel kujul.

Startup Estonia tegevus liigub Arengufondist KredExi alla kogu oma senise meeskonnaga, kuhu kuulub seitse inimest, kommenteeriti KredExist ERR.ee-le. Programmi kogueelarve rahastusperioodi lõpuni (kuni 2020) on 7 miljonit eurot. Sellest programmi kinnitatud eelarve aasteks 2015-2016 on kaks miljonit.

Kõik tegevused jätkuvad plaanitud kujul ning endiselt püütakse eesmärki rajada Eestisse 2020. aastaks 1000 idufirmat.

Kuigi Startup Estonia programmi elluviija on Arengufondi asemel edaspidi KredEx, jääb programmi rakendusüksuseks ehk eelarve haldajaks jätkuvalt EAS.

Tegemist on osaga laiemast konsolideerimisprotsessist, mille tulemusel koondatakse Startup Estonia ja seni Arengufondi hallatud investeerimisfirma SmartCapi tegevus KredExi alla.

Startup Estonia juht ja SmartCapi juhatuse liige Mari Vavulski jätkab nende juhina ka KredExi all. Vavulski liikus StartupEstonia programmiga EAS-ist Arengufondi 2014. aastal, selle juhiks sai ta 2015. aastast.

Koostöö käib juba pikemat aega

Kuigi ametlikult toimub Startup Estonia liitumine 1. juulist, on aktiivne koostöö juba käimas. Näiteks kuulutati hiljuti välja ühine kiirendihange, mille eesmärk on sisse osta kiirenditeenuseid ning investeerida kahte riskikapitalifondi.

KredExi juhi Lehar Küti sõnul on KredExi, Startup Estonia ja SmartCapi tegevuste konsolideerimine loomulik areng, kuna kõik nimetatud algatused täidavad sama eesmärki.

„Oluline on luua soodne keskkond uute ettevõtete kiireks arenguks ning parandada ettevõtete rahastusvõimalusi kõikides arengufaasides. Varase arengufaasi ettevõtete puhul on lisaks rahale vähemalt sama oluline investorite poolt ettevõtte arengusse panustamine ka teadmiste ja kontaktide näol. Seda rolli on seni hästi täitnud SmartCap, tulevikus avarduvad ettevõtjate võimalused veelgi tänu uutele kiirenditele ja koostööprogrammidele ning ka EstFundi raames tegevust alustavatele allfondidele.“

Esimene poolaasta on Startup Estonia meeskonnale olnud ettevalmistuste periood - välja on kuulutatud mitmed riigihanked, mille läbi kaasatakse uusi koostööpartnereid. Üheskoos startup kogukonna ja siseministeeriumiga on välja töötatud startup-viisa lahendus välistalentide toomiseks Eestisse, korraldatud tehnoloogiakonverents Latitude59 ning suvisel perioodil keskendutakse rohetehnoloogia idufirmadele mõeldud ClimateLaunchpad programmile.

Teisel poolaastal käivitub startupidele suunatud müügioskuste arendamise programm, leitakse partner ettevõtete ja startupide koostööprogrammile ning idufirmade asutajate juhendamiseks. Samuti tuuakse Eestisse Euroopa rohetehnoloogia ideede konkursi finaal ning tegeletakse Eesti startupide reklaamimisega välismaistel konverentsidel. Sügiseks selgitatakse välja ka partnerid, kellega alustatakse läbirääkimisi uute kiirendite loomiseks.

Startup Compassi uuringu järgi oli Eestis möödunud aasta lõpu seisuga 500-700 erinevas arengufaasis idufirmat. Ühtekokku annavad Eesti idufirmad tööd ca 2300 inimesele, kellest enam kui 80% on Eestis. Tööjõumaksudena tasusid Eesti idufirmad möödunud aastal riigieelarvesse enam kui 20 mln eurot.

Toimetaja: Merilin PärliVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.