Valitsus kiitis heaks uue kaevandamistasude süsteemi ({{commentsTotal}})

Põlevkivi kaevandamine. Autor: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Valitsus kiitis täna heaks uue kaevandamistasude süsteemi, millega kehtestati muuhulgas tagasiulatuvalt madalam kaevandamisõiguse tasu põlevkivile ja turbale.

Määruse muudatusega kehtestati uus süsteem energeetiliste maavarade tasustamiseks, mis arvestavad energiasektoris 2014. aasta keskpaigast oluliselt halvenenud turu olukorda ning sellega kaasnenud ja kaasneda võivaid sotsiaalmajanduslikke mõjusid.

Tänavu märtsis andis valitsus Narva väljasõiduistungil lubadusele, et naftahinna suurte kõikumistega arvestamiseks muudetakse põlevkivitööstuse ressursi- ja saasteatasusid ning riigitulu võtmisel arvestatakse edaspidi ka energia maailmaturuhindade muutlikkust.

Seni kehtinud määrusega oli kõigile maavaradele kuni aastani 2025 sätestatud iga-aastane kaevandamisõiguse tasumäär. Värske määruse peamine eesmärk on aga energeetiliste maavarade jaoks astmelise tasumäärade kehtimise süsteemi sätestamine. Kehtestatakse ressursitasud, mis sõltuvad igas kvartalis sellest, missugune oli põlevkivi puhul raske kütteõli ning hästilagunenud turba puhul hakkepuidu müügihind eelneva kvartali jooksul.

Eesti pikaajalise energiamajanduse arengukava aastani 2030 koostamise raames tehtud arvutuste kohaselt on põlevkiviõli omahind opereerimiskuludes hinnanguliselt 240 eurot tonni kohta. Selle hinnaga on kaetud nii keskkonnatasud 2015. aastal kehtinud määrades (sh ressursitasu) kui ka muud vajalikud kulud, et jooksvalt põlevkiviõli toota.

Kuna kütteõli hinna puhul 240 eurot tonni kohta on kaetud vaid õlitootmiseks hädavajalikud kulud, kehtib uue määruse kohaselt kütteõli hinna puhul alla 240 eurot põlevkivi kaevandamisõiguse tasu alammäär ehk 0,275 eurot. Kuivõrd praegune hinnatase on 240 eurost madalam, kehtib tasumäär 0,275 eurot alates määruse jõustumisest – 1. juulist sel aastal ning ka tagasiulatuvalt kuni 1. juulini 2015, millest alates hind on olnud 240 eurost madalam.

Määruse kohaselt kehtib uus süsteem üleminekuna 2017. aasta lõpuni, kui peaks valmima ja jõustuma spetsiaalselt põlevkivisektori jaoks mõeldud ujuvtasude lahendus.

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.