Valitsus kiitis heaks uue kaevandamistasude süsteemi ({{commentsTotal}})

Põlevkivi kaevandamine.
Põlevkivi kaevandamine. Autor/allikas: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Valitsus kiitis täna heaks uue kaevandamistasude süsteemi, millega kehtestati muuhulgas tagasiulatuvalt madalam kaevandamisõiguse tasu põlevkivile ja turbale.

Määruse muudatusega kehtestati uus süsteem energeetiliste maavarade tasustamiseks, mis arvestavad energiasektoris 2014. aasta keskpaigast oluliselt halvenenud turu olukorda ning sellega kaasnenud ja kaasneda võivaid sotsiaalmajanduslikke mõjusid.

Tänavu märtsis andis valitsus Narva väljasõiduistungil lubadusele, et naftahinna suurte kõikumistega arvestamiseks muudetakse põlevkivitööstuse ressursi- ja saasteatasusid ning riigitulu võtmisel arvestatakse edaspidi ka energia maailmaturuhindade muutlikkust.

Seni kehtinud määrusega oli kõigile maavaradele kuni aastani 2025 sätestatud iga-aastane kaevandamisõiguse tasumäär. Värske määruse peamine eesmärk on aga energeetiliste maavarade jaoks astmelise tasumäärade kehtimise süsteemi sätestamine. Kehtestatakse ressursitasud, mis sõltuvad igas kvartalis sellest, missugune oli põlevkivi puhul raske kütteõli ning hästilagunenud turba puhul hakkepuidu müügihind eelneva kvartali jooksul.

Eesti pikaajalise energiamajanduse arengukava aastani 2030 koostamise raames tehtud arvutuste kohaselt on põlevkiviõli omahind opereerimiskuludes hinnanguliselt 240 eurot tonni kohta. Selle hinnaga on kaetud nii keskkonnatasud 2015. aastal kehtinud määrades (sh ressursitasu) kui ka muud vajalikud kulud, et jooksvalt põlevkiviõli toota.

Kuna kütteõli hinna puhul 240 eurot tonni kohta on kaetud vaid õlitootmiseks hädavajalikud kulud, kehtib uue määruse kohaselt kütteõli hinna puhul alla 240 eurot põlevkivi kaevandamisõiguse tasu alammäär ehk 0,275 eurot. Kuivõrd praegune hinnatase on 240 eurost madalam, kehtib tasumäär 0,275 eurot alates määruse jõustumisest – 1. juulist sel aastal ning ka tagasiulatuvalt kuni 1. juulini 2015, millest alates hind on olnud 240 eurost madalam.

Määruse kohaselt kehtib uus süsteem üleminekuna 2017. aasta lõpuni, kui peaks valmima ja jõustuma spetsiaalselt põlevkivisektori jaoks mõeldud ujuvtasude lahendus.

Toimetaja: Merili NaelPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics