Bosnia ja Hertsegoviinas tekitab pingeid rahvaloenduse tulemus ({{commentsTotal}})

Bosnialastest külaelanikud ja rahvaloendaja.
Bosnialastest külaelanikud ja rahvaloendaja. Autor: Reuters/Scanpix

Bosnia ja Hertsegoviinas on viimasel ajal tekkinud pinged seoses esimese sõjajärgse rahvaloendusega, mille tulemuse kohaselt on enamus riigi elanikest bosnialastest moslemid. Riigi rahvaarv tervikuna on samal ajal aga viiendiku võrra kahanenud.

Detsentraliseeritud riigis, mis moodustati pärast verist sõjalist konflikti, on erinevate rahvuste osakaal äärmiselt tuleohtlik teema, vahendas Raadio Vaba Euroopa.

Riik koosneb kahest föderatiivsest osast – Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsioonist (Federacija Bosne i Hercegovine, Федерација Босне и Херцеговине) ning Serblaste Vabariigist (Republika Srpska, Република Српска). Konstitutsiooni kohaselt elab riigis kolm peamist rahvusrühma - esiteks bosnialased, kes kutsutakse ka Bosnia moslemiteks, seejärel Bosnia serblased ning kolmandaks Bosnia horvaadid.

Rahvaloendus korraldati juba 2013. aastal, kuid tulemuse avaldamist lükati vaidluste tõttu korduvalt edasi. Nimelt olid osapooled erinevatel seisukohtadel rahvaloenduse metoodika küsimustes. Eile aga otsustasid bosnialaste võimud rahvaloenduse tulemuse avalikustada ning Serblaste Vabariik teatas seepeale, et nemad neid tulemusi ei aktsepteeri.

Avaldatud andmete kohaselt on riigi elanikkonnast bosnialasi 50,1%. Viimati toimus rahvaloendus samas piirkonnas 1991. aastal ning siis moodustasid bosnialased elanikkonnast 43,5%.

Serblasi on uue rahvaloenduse kohaselt 30,8% (1991. aastal 31,2%). Horvaadid moodustavad elanikkonnast 15,4% (1991. aastal 17,4%).

1991. aastaga võrreldes on riigi rahvaarv vähenenud ligi 20% ehk 2013. aastal elas Bosnia ja Hertsegoviinas 3,5 miljonit inimest. Aastatel 1992-1995 kestnud sõjas tapeti umbes 100 000 inimest ning oma kodu oli sunnitud maha jätma umbes 2 miljonit inimest.

Demograafiast sõltuvad ka võimusuhted

Lisaks üldisele pingele on tähtis ka see, et konflikti lõpetanud Daytoni leppe kohaselt sõltuvad võimusuhted riigis samuti sellest, kui suur iga rahvarühma osakaal elanikkonnas on.

Mõned analüütikud väidavad, et äsja avaldatud tulemuste alusel võivad bosnialased hakata nõudma riigiasjade ajamisel senisest suuremat sõnaõigust, sest nüüd ei peaks justkui lähtuma kolme osapoole põhimõttest. Samas mingit ametliku sammu, mis viitaks sellistele kavatustele, pole bosnialased veel teinud.

Sellega, et Serblaste Vabariik rahvaloenduse tulemused koheselt tagasi lükkas, demonstreerisid nad eelkõige oma seisukohta, et nemad mingeid muutusi võimusuhetes võimalikuks ei pea.

Serblased põhjendavad oma vastuseisu ka sellega, et rahvaloenduses on arvesse võetud ka inimesi, kes elavad välismaal, kuid omavad Bosnia ja Hertsegoviina territooriumil kinnisvara. Serblaste eesmärgiks oli alati sellist metoodikat vältida, sest see tähendaks, et arvesse läheksid kõik bosnialased ja horvaadid, kes põgenesid sõja ajal territooriumilt, mida praegu kontrollib Serblaste Vabariik.

Hetkel pole veel selge, mida serblaste esindajad rahvaloenduse andmete asjus ette võtavad. Kõige tõenäolisemaks peetakse seda, et nad ei tunnista referendumi tulemusi nii kaua, kuni seal on arvesse võetud ka riigist väljaspool elavaid inimesi.

Usutunnistus mängib rahvuse määratlemisel üha tähtsamat rolli

Lisaks rahvaarvule on rahvaloendus toonud välja ka ühe teise sõjajärgse arengu. Nimelt on inimesed hakanud oma rahvust üha rohkem samastama oma usutunnistusega.

Enne sõda peeti bosnialasi üldiselt vähereligioosseteks või isegi täiesti ilmaliku maailmavaatega inimesteks. Selle perioodi uuringute kohaselt nimetas end moslemiks mitte rohkem kui 5 protsenti bosnialastest.

Uus rahvaloendus aga näitab, et bosnialaste ja moslemite arv praktiliselt kattub ehk peaaegu iga bosnialane peab end samal ajal ka moslemiks. Sarnast tendentsi on märgata ka serblaste ja horvaatide puhul - esimesed peavad end õigeusklikeks, teised aga katoliiklasteks.

Rahvaloenduse tulemuste avaldamist nõudis Euroopa Liit

Tähelepanuväärne on ka asjaolu, et rahvaloenduse tulemused avalikustati pärast pikka venitamist Euroopa Liidu survel, sest Brüssel vajab kandidaatriigile toetuste eraldamiseks kaasajastatud ülevaadet riigi demograafilisest olukorrast.

Vaatlejate hinnangul andis EL-i nõudmine aga soovimatu tulemuse, sest parteid ja poliitikud vaidlevad nüüd rahvaloenduse tulemuse pärast ning jätavad muud praktilisemad probleemid ja reformid seetõttu tähelepanuta.

"Mitte keegi ei räägi enam kinnisvarareformist, põllumajandusmaast, elanike sotsiaalsest olukorras. Ainus asi, mida arutatakse, on see, kui palju horvaate, serblasi ja bosnialasi siin või seal elab," nentis Sarajevo ülikooli majandusprofessor Azra Haziahmetovic kurvalt.

Toimetaja: Laur ViirandOld Saare juust.Old Saare juust.

Eesti parimaks toiduaineks sai Old Saare juust

Eesti toiduainetööstuse aastakonverentsil andis president Kersti Kaljulaid üle kuldmärgi Eesti parima toiduaine konkursi tänavusele võidutootele, milleks on Saaremaa Piimatööstuse Old Saare juust.

UUDISED
Pangandussektori kasumlikkus püsis esimeses kvartalis möödunud aastaga sarnasel tasemel.Pangandussektori kasumlikkus püsis esimeses kvartalis möödunud aastaga sarnasel tasemel.
Pangad teenisid esimeses kvartalis 89 miljonit eurot kasumit

Eesti pangad teenisid esimeses kvartalis 89 miljonit eurot kasumit, millesse panustas intressitulu suurenemine, mida toetas laenuportfelli kasv ja selle keskmise intressimarginaali tõus ning laenuallahindluste vähenemine; negatiivselt mõjutas kasumit puhasteenustasutulu vähenemine ja tulumaksukulu.

"Foorum"."Foorum".
Koalitsioon: Reformierakond on mitu riigieelarvet defitsiiti lasknud

Valitsuspoliitikud Urmas Reinsalu (IRL) ja Jevgeni Ossinovski (SDE) ütlesid ETV saates "Foorum", et Reformierakonna juhitavad valitsused lasid riigieelarve mitu korda defitsiiti. Saates heitis defitsiit valitsusele ette Reformierakondlane Aivar Sõerd.

USA Ohio-klassi tuumaallveelaev USS Michigan 25. aprillil Busani saabumas.USA Ohio-klassi tuumaallveelaev USS Michigan 25. aprillil Busani saabumas.
Lõuna-Koreasse saabus USA tuumaallveelaev, pinged piirkonnas kasvavad

Lõuna-Koreasse saabus teisipäeval USA tuumaallveelaev, mis senistel andmetel ei osale USA ja Lõuna-Korea ühisel mereväeõppusel, ütles allikas Lõuna-Korea mereväest.

Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.
Ühe minuti loeng: kuidas on seotud keel, kultuur ja värvid?

Värvid ümbritsevad meid kõikjal. Igal asjal on oma värv – merel, murul, taeval, lilledel ning kõik tehislikud objektid meie ümber on värvilised. Värve ei saa objektist lahutada ja vaadata ainult värvi ennast. See on asjaolu, mis muudab lastele värvisõnade omandamise raskeks, märgib Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.

BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.