Blogiülevaade: Türgi sõjaväelaste riigipöördekatse kukkus läbi, hukkus 265 inimest ({{commentsTotal}})

{{1468613279000 | amCalendar}}

Türgis suruti maha sõjaväelaste rühmituse riigipöördekatse. Vahistatud 2800 mässulist sõjaväelast. Riigipöördekatse käigus sai surma 265 inimest, neist 161 on tsiviilisikud. Riigipöördega seoses on ametist tagandatud ka üle 2700 kohtuniku ja prokuröri, kelle vahistamist nõutakse. Mõnede poliitikavaatlejate meelest viitab riigipööret pooldava poliitilise jõu puudumine aga sellele, et kogu riigipöördekatse oli vaid president Erdogani korraldatud lavastus. 

Osa Türgi sõjaväest teatas reede õhtul, et on võtnud võimu üle, et kaitsta demokraatlikku korda ja säilitada inimõigused, vahendasid Reuters, BNS, BBC, "Aktuaalne kaamera" jt.

Mässu taga teatas end olevat sõjaväelaste rühmitus Rahu Kodumaal.

Rühmituse hinnangul on Reccep Tayyip Erdogani valitsus astunud üle moodsa Türgi riigi asutaja Kemal Atatürgi aluspõhimõttest, mille kohaselt riik ja usund peavad olema lahutatud.

Riigitelevisioonis TRT loeti ette armee teadaanne, mille kohaselt on riigis kehtestatud komandanditund ja lennujaamad on suletud.

Avalduse kohaselt lubas armee uut põhiseadust ning seda, et kõik senised välissuhted säilitatakse ning et õiguskord riigis tagatakse.

Oma tegevust põhjendati sellega, et demokraatia ja sekulaarne riigikord olid senise võimu ajal ohtu sattunud.

Peaminister: riigipöördekatse korraldajad maksavad kõrgeimat hinda

Peaminister Binali Yildirim ütles aga kohe, et väike osa Türgi sõjaväest püüdis valitsust võimult tõugata ning julgeolekujõududele anti käsk teha kõik, mis vaja.

"Osa inimestest astusid ebaseaduslikke samme väljaspool käsuahelat," ütles Yildirim reede hilisõhtul NTV-s tehtud pöördumises. "Rahva valitud valitsus on jätkuvalt võimul. Valitsus lahkub vaid siis, kui rahvas nii ütleb," lisas ta.

Peaministri sõnul maksavad riigipöördekatse korraldajad kõrgeimat hinda.

Erdogan rääkis uudistesaates mobiiltelefoni vahendusel

Erdogan tegi natuke aega hiljem avalduse eratelekanalis NTV ning otse-eetris näidati, kuidas ta rääkis uudistesaate juhiga mobiiltelefoni ekraanil. Märkimisväärne on see, et riigitelevisioonis ta sel hetkel enam eetrisse ei pääsenud ning kasutas avalikkusega suhtlemiseks kõigest mobiiltelefoni ja Skype'i ühendust.

Erdogan kutsus oma toetajaid tänavatele, et sõjaväelisele riigipöördekatsele vastu hakata. Paljud järgisid seda üleskutset ning Istanbuli ja Ankara tänavad täitusid inimestest. President kutsus ka täna õhtuks inimesi tänavatele riigipöördekatse vastu meelt avaldama. Tuhanded inimesed võtsid üleskutset kuulda.

"Ma ei allu millelegi peale rahva tahte," ütles Erdogan reedel ja rõhutas, et tegemist on armee ühe kildkonna võimuhaaramiskatsega, mida ei saada edu.

Sõjavägi sulges teid ja sildu

Algselt teatasid pealtnägijad, et nii Ankaras kui ka Istanbulis oli kuulda tulistamist ja näha sõjaväekoptereid lendamas. Õhuväe lennukid olevat lennanud üle Istanbuli ja Ankara väga madalalt.

Istanbulis suleti liiklus Aasiast Euroopa suunal kahel Bosporuse sillal. Kohalike telekanalite videotelt oli näha, kuidas sõjaväemasinad sildu blokeerisid ning tankid viidi Istanbuli Atatürki lennujaama, kus lennuliiklus peatati.

Sotsiaalmeedias teatati tulevahetustest politsei ja sõjaväe esindajate vahel. Samuti avasid sõdurid tule Erdogani toetavate meeleavaldajate pihta. Samas õnnestus tänavale tulnud inimestel mõnikord sõduritelt relvad ära võtta.

Samuti on teada, et suur osa telekanalitest olid vahelduva eduga kas suletud või tuli sealt ebatavalist programmi - näiteks väga pikka aega kordab ilmateadet. Mitmed meediaväljaanded jõudsid enne programmi edastamise peatamist teatada, et kohale on saabunud sõdurid. Samas osa riigimeediast võeti hiljem taas valitsusmeelsete jõudude kontrolli alla.

Ankaras pommitati parlamendihoonet

Kuigi tulevahetustest ja vägivallast teatati ka mujalt, oli olukord kõige teravam Ankaras parlamendihoone juures, mida pommitati riigipöörajate helikopteritelt.

Viimaseid saabusid eemale ajama aga valitsusele lojaalsete õhujõudude hävituslennukid ning väidetavalt lasti üks või kaks helikopterit alla.

Parlamendihoones viibinud rahvasaadikud olid aga sunnitud minema pommivarjenditesse.

Reede öö vägivalla tõttu hukkus vähemalt 265 inimest ja vigastatuid on üle 1400.

Hiljem saabus president Istanbuli lennuväljale, valitsus teatas kontrolli taastamisest

Türgi valitsus teatas laupäeva varahommikul kontrolli täielikust taastamisest. Türgi peaminister Binali Yildirim kinnitas, et "olukord riigis on suuremas osas kontrolli all".

Türgi riikliku luureteenistuse MIT eestkõneleja oli enne seda teatanud riigipöördekatse nurjamisest. Uuesti alustas ülekandeid ka riiklik telekanal TRT.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan saabus varahommikul lennukiga Marmarise merelinnast Istanbuli lennuväljale, kus korraldas pressikonverentsi. Marmarises ründasid mässulised hotelli, kus president peatus, kuid riigipea oli rünnakuhetkeks hotellist juba lahkunud.

"Armees vähemuses olev kildkond üritas riigipööret, mis nurjati. Tegemist oli riigireetmisega, mille eest süüdlased maksavad kõrget hinda," rääkis president.

"Te olete sõdurid ja ei saa kuidagi heaks kiita seda, et olete relvad pööranud oma emade, isade ja laste poole. Selle eest saate karmilt karistatud. Türgi sõjajõud tuleb puhastada. Me jätkame seda puhastusprotsessi armee ridades. Nad ütlesid, et sõjavägi võttis võimu üle. Mille nad võtsid üle või kellelt? Rahva poolt demokraatlikult valitud valitsuselt? Miljonid inimesed on tänavatel ja ootavad edasisi arenguid. Me ootame kuni nad kõik lähevad oma tankidega tagasi sinna, kust nad tulid. Need tankid ei kuulu neile, vaid rahvale," jätkas riigipea.

Riigipöördega seoses on vahistatud mitu tuhat inimest ning vahistamised jätkuvad. Samas on teada, et mitmed helikopterid ja tankid on endiselt riigipöörajate käsutuses.

"Meie mõned sõjaväelased ei ole lojaalsed Türgile, vaid saavad käske Pennsylvaniast," lisas president viidates ilmselt USA-s paguluses elava moslemivaimuliku Fethullah Güleni liikumisele.

Güleni liikumine lükkas seotuse riigipöördekatsega juba varem öösel tagasi. Fethullah Gülen mõistis riigipöördekatse hukka, öeldes, et sõjalisel teel demokraatiat ei saavutata.

Laupäeva õhtul kinnitas ka Türgi kaitseminister Fikri Isik, et sõjaväeline riigipööre Türgis hoiti ära ja ükski piirkond ei ole valitsuse kontrolli alt väljas.

Türgi neli suurimat parteid mõistsid ühisavalduses sõjalise riigipöörde üksmeelselt hukka. Peaminister Binali Yildirimi sõnul on tegu erakordse hetkega Türgi poliitikas.

Türgi valitsus kaalub riigipöördekatse tõttu surmanuhtluse taastamist.

Välismaal on riigipöördekatse hukka mõistetud ning kutsutud üles rahu taastama

Nii USA president Barack Obama kui ka John Kerry kutsusid üles vägivalda vältima ning austama Türgi põhiseadust ja demokraatlikke institutsioone. Samuti väljendati muret võimalike inimohvrite pärast.

Sarnaseid avaldusi tegid ka erinevad Euroopa Liidu juhid ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

President Toomas Hendrik Ilves teatas Türgi riigipöördekatsele reageerides, et sõjaline riigipööre pole kunagi aktsepteeritav. "Sõjaline riigipööre demokraatlikult valitud valitsuse vastu pole kunagi aktsepteeritav. Punkt," postitas Ilves inglise keeles Twitterisse.

Peaminister Taavi Rõivas mõistis riigipöördekatse hukka ja teatas, et toimivate institutsioonide tegevus tuleb võimalikult kiiresti taastada ning verevalamist vältida.

Välisministeerium soovitab Türgis vältida viibimist avalikes kohtades

Eesti välisministeerium tõstis seoses äsjaste sündmustega Türgis riigi kohta käivat hinnangut. Inimestel soovitatakse vältida viibimist avalikes kohtades.

Konsulaarabii saab Eesti suursaatkonnast või Eesti aukonsulaatidest Türgis.

Hädaolukorras saab konsulteerida välisministeeriumi valveametnikuga telefonil +372 6377 440 või +372 53 01 9999 (24h).

NB! ERR.ee ootab Türgis viibivate eestlaste teateid meiliaadressil uudised@err.ee.

Otseblogi lõpetab, Türgi riigipöördekatsega seotud sündmuseid saab edaspidi jälgida ERR.ee uudislindist.

OTSEBLOGI:

 

 

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand, Karin KoppelSteinmeieri Kõne
Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Otseülekanne kolmapäeval: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabuv Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.