IRL on rangel kokkuhoiurežiimil, enamusel erakondadest on võlad makstud ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix
{{1468921570000 | amCalendar}}

Riigikogus esindatud erakondadest on rahaliselt kõige suuremas kitsikuses Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), kuid valimistega seotud kulutused on koormaks olnud kõikidel parteidel.

IRL eestseisusesse kuuluva Peeter Laursoni hinnangul on erakonna rahaline olukord niivõrd vilets, et kui tegu oleks äriettevõttega, siis rakendataks selle suhtes juba pankrotitoiminguid. Postimehe teatel lisas Laurson juuni lõpus IRL-i mullust majandusaasta aruannet kinnitades sellele resolutsiooni, kus märkis, et ei toeta erakonna juhtimist tulemini, kus erakonna netovara on negatiivne.

Laursoni hinnangul tuleb IRL praegustest võlgadest välja, kuid kui tegu oleks äriettevõttega, rakendataks selle suhtes ilmselt juba pankrotitoiminguid ja ettevõtte juhtkond oleks nii maksuameti kui politsei huviorbiidis. «Minu juurdekirjutus oligi ajendatud sellest, et seda võetaks tõsiselt ja edaspidi erakond suhtuks väga tõsiselt rahaküsimustesse ja ei jõuaks sellisesse seisu. Järgmised valimised tulevad ka ja kui õppust ei võeta, siis ollaksegi kogu aeg jätkuvalt sellises seisus, ja konservatiivne erakond ei tohiks seda endale lubada,» ütles nii erakonna eestseisusesse kui volikokku kuuluv Laurson ajalehele.

IRL-i peasekretär Kert Karus ütles ERR-i uudisteportaalile, et erakonna kampaaniavõlg Euroopa Parlamendi ja riigikogu valimistest oli möödunud aasta aprillis 1,1 miljonit eurot.

"Tänaseks on järjekindla majandamise tulemusel sellest makstud 920 000 eurot. Möödunud aastal paika pandud kava kohaselt saab võlg selle aasta sügisel likvideeritud ning erakond saab uutele valimistele vastu minna heas majanduslikus seisus," ütles Karus.

IRL-i tulud on 2015. aasta suvest alates olnud Karuse sõnul igakuiselt suuremad kui kulud. "Iga ekstrakulutuse tegemise vajalikkust oleme kaalunud apteegikaaluga ja teeme seda ka edaspidi. Näiteks tänavu esimesel poolaastal olid IRL-I tulud 460 000 eurot ja kulud 155 000 eurot. Seega IRL-i rahaline seis on kontrolli all, igakuised kohustused on jõukohased ning nn valimistevõlg väheneb planeeritult," ütles Karus vastuseks Laursoni hinnangule.

IRL ei ole Karuse kinnitusel olnud pankrotiolukorras, mis tähendab tema sõnul, et mitte kunagi ei ole esinenud olukorda, kus ei oleks suudetud maksta arveid või rahuldada võlausaldajate nõudeid.

Olukord, kus erakonna netovara on teist aastat miinuses, ei ole Karuse väitel juriidiliselt ega finanatsiliselt probleem.

"Selline hinnang on ajsatundmatu. Erakondade toimimist ei saa juriidiliselt võrrelda äriühingutega ja ka teiste mittetulundusühingutega samadel alustel, sest erakondade tegevus on reguleeritud eriseaduse alusel, milles on eraldi regulatsioon majandusaasta aruande osas, mis puudutab netovara väärtust," rääkis Karus. "Juriidiliselt on lubatud erakondadel oma netovara väärtust kolmel järjestikusel aastal näidata miinuses. Alles seejärel on erakonnal kohustus astuda samme koostöös erakondade rahastamise järelevalve komisjoniga majanduslike raskuste ületamiseks. IRL on tegutsenud seaduse kohaselt."

KOKKUVÕTE RIIGKOGUS ESINDATUD ERAKONDADE MAJANDUSAASTA ARUANNETEST

Keskerakond

Keskerakond on oma aruandes teada andnud, et möödunud aasta 31. detsembri seisuga oli neil vara 1,24 miljoni euro eest. Lühiajaliste kohustustena on märgitud 451 688 eurot, aruaastatulemiks oli märgitud miinus 300 823 eurot.

Koos annetustega ja eraldistega riigieelarvest oli Keskerakonna tulud kokku 17,5 miljonit eurot, millest liikmemaks oli 175,3 miljonit. Kassapõhiselt oli Keskerakonnal 2015. aasta lõpuks sularaha 17 699 eurot, kui aasta varem oli seda 174 427 eurot.

Liikmeid oli Keskerakonnal 14 147, aasta varem 14 199.

Reformierakond

Reformierakond on oma varadeks märkinud möödunud aasta lõpu seisuga 19 094 miljonit, bilansilisi kohustusi oli 426 067 euro aast, netovara oli aasta lõpus 406 973 euroga miinuses. Möödunud aasta lõpus oli Reformierakonna omakapital negatiivne, aruande esitamise ajaks juuni lõpus oli omakapital positiivne ja tasutud kõik 2015. aasta valimistega seotud kulud.

Annetuste ja toetustena kogus Reformierakond möödunud aastal 2,31 miljonit, sellest liikmemaksudena vaid 12 255 eurot. Tööjõukuludeks oli Reformierakonnal 441 646 eurot, erakonna palgal oli keskmiselt 30 inimest.

Liikmeid oli Reformierakonnas möödunud aastal lõpul 12 619 oli, aasta varem 12 338.

Isamaa ja Res Publica Liit

Tegevusaruandes nendib IRL, et erakonna jaoks oli mullu teisel poolaastal üks tähtsamaid tegevusi majandustegevuse saneerimine, et käesoleva aasta lõpuks oleks tasutud valimistega seotud kohustused. IRL järgis, et igakuised tegevuskulud ei ületaks 10000 eurot ja vähendas töötajate arvu, mullu oli neid palgal keskmiselt 12. Valimisteks kulutas IRL ligi miljon eurot.

IRL-i tulud olid 2015. aastal majandusaruande kohaselt 13,7 miljonit, millest enamus oli toetused riigieelarvest koos annetustega, liikmemaksude osakaal oli 8150 eurot. Aruandeaasta tulemiks oli miinus 139 658 eurot. Võlgu ja ettemakseid oli IRL-il 31. setsembri seisuga 551 643 eurot.

IRL-i liikmeskonnaks oli 9402, aasta varem varem 9626 inimest.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

EKRE on möödunud aastal aruande kohaselt annetustena ja toetustena saanud 358 494 eurot, selles 283 749 on eraldis riigieelarvest. Kulutused reklaamile olid 232 119, kokku moodustasid tegevuskulud 321 005 eurot. Töötajate keskmiseks arvuks taandatuna täistööajale oli neli, tööjõukulud 22 488 eurot. Aruandeaasta tulemiks oli 15 891 eurot.

EKRE on liikmeskonnaks aruandes märgitud 7800 oli, aasta varem oli see number 7856.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

SDE teatab tegevusaruandes, et ka nende netovara oli majandusaasta lõpus negatiivne, kuid aruande koostamise ajaks ehk tänavuseks juuniks tõusnud positiivseks. Riigikogu valimiste kampaania kulud said tasutud möödunud aasta kolmandas kvartalis ning kampaania rahastamiseks võetud pangalaen on tähtaegselt tagastatud.

Möödunud aasta lõpul oli SDE-l laenukohustusi 45 744 eurot, aruandeaasta tulem oli 234 443 euroga miinuses. Koos toetusega riigieelarvest, annetuste ja liikmemaksudega olid SDE tulud mullu 1,24 miljonit eurot.

SDE liikmeskonna suuruseks oli 6096 oli, aasta varem 6227.

Vabaerakond

Vabaerakond kogus tegevusaruande kohaselt 2015. aastal liikmemaksudena 9467 ja annetustena 125 439 eurot, riigieelarvest laekus 321 545 eurot. Üks liige maksis keskmiselt 13,7 eurot aastas. Vabaerakonna palgal oli keskmiselt neli töötajat, kellele palga maksmiseks kulus 74 216 eurot aastas. Aruandeaasta tulemiks oli 202 169 eurot.

Vabaerakonnal oli liikmeid möödunud aasta lõpuks 689, aasta varem 637.

 

Toimetaja: Indrek KuusUUDISED
"Suud puhtaks"."Suud puhtaks".
"Suud puhtaks" keskendus vaidlustele Rail Balticu ümber

Rail Baltic on Eesti ühiskonnas kirgi kütnud juba aastaid ning otsustajate laudadele on jõudnud järjekordne tasuvusanalüüs. Selle nädala saade "Suud puhtaks" arutles Rail Balticu teemadel.

Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.
Ühe minuti loeng: kuidas on seotud keel, kultuur ja värvid?

Värvid ümbritsevad meid kõikjal. Igal asjal on oma värv – merel, murul, taeval, lilledel ning kõik tehislikud objektid meie ümber on värvilised. Värve ei saa objektist lahutada ja vaadata ainult värvi ennast. See on asjaolu, mis muudab lastele värvisõnade omandamise raskeks, märgib Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.

BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.