IRL on rangel kokkuhoiurežiimil, enamusel erakondadest on võlad makstud ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix
{{1468921570000 | amCalendar}}

Riigikogus esindatud erakondadest on rahaliselt kõige suuremas kitsikuses Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), kuid valimistega seotud kulutused on koormaks olnud kõikidel parteidel.

IRL eestseisusesse kuuluva Peeter Laursoni hinnangul on erakonna rahaline olukord niivõrd vilets, et kui tegu oleks äriettevõttega, siis rakendataks selle suhtes juba pankrotitoiminguid. Postimehe teatel lisas Laurson juuni lõpus IRL-i mullust majandusaasta aruannet kinnitades sellele resolutsiooni, kus märkis, et ei toeta erakonna juhtimist tulemini, kus erakonna netovara on negatiivne.

Laursoni hinnangul tuleb IRL praegustest võlgadest välja, kuid kui tegu oleks äriettevõttega, rakendataks selle suhtes ilmselt juba pankrotitoiminguid ja ettevõtte juhtkond oleks nii maksuameti kui politsei huviorbiidis. «Minu juurdekirjutus oligi ajendatud sellest, et seda võetaks tõsiselt ja edaspidi erakond suhtuks väga tõsiselt rahaküsimustesse ja ei jõuaks sellisesse seisu. Järgmised valimised tulevad ka ja kui õppust ei võeta, siis ollaksegi kogu aeg jätkuvalt sellises seisus, ja konservatiivne erakond ei tohiks seda endale lubada,» ütles nii erakonna eestseisusesse kui volikokku kuuluv Laurson ajalehele.

IRL-i peasekretär Kert Karus ütles ERR-i uudisteportaalile, et erakonna kampaaniavõlg Euroopa Parlamendi ja riigikogu valimistest oli möödunud aasta aprillis 1,1 miljonit eurot.

"Tänaseks on järjekindla majandamise tulemusel sellest makstud 920 000 eurot. Möödunud aastal paika pandud kava kohaselt saab võlg selle aasta sügisel likvideeritud ning erakond saab uutele valimistele vastu minna heas majanduslikus seisus," ütles Karus.

IRL-i tulud on 2015. aasta suvest alates olnud Karuse sõnul igakuiselt suuremad kui kulud. "Iga ekstrakulutuse tegemise vajalikkust oleme kaalunud apteegikaaluga ja teeme seda ka edaspidi. Näiteks tänavu esimesel poolaastal olid IRL-I tulud 460 000 eurot ja kulud 155 000 eurot. Seega IRL-i rahaline seis on kontrolli all, igakuised kohustused on jõukohased ning nn valimistevõlg väheneb planeeritult," ütles Karus vastuseks Laursoni hinnangule.

IRL ei ole Karuse kinnitusel olnud pankrotiolukorras, mis tähendab tema sõnul, et mitte kunagi ei ole esinenud olukorda, kus ei oleks suudetud maksta arveid või rahuldada võlausaldajate nõudeid.

Olukord, kus erakonna netovara on teist aastat miinuses, ei ole Karuse väitel juriidiliselt ega finanatsiliselt probleem.

"Selline hinnang on ajsatundmatu. Erakondade toimimist ei saa juriidiliselt võrrelda äriühingutega ja ka teiste mittetulundusühingutega samadel alustel, sest erakondade tegevus on reguleeritud eriseaduse alusel, milles on eraldi regulatsioon majandusaasta aruande osas, mis puudutab netovara väärtust," rääkis Karus. "Juriidiliselt on lubatud erakondadel oma netovara väärtust kolmel järjestikusel aastal näidata miinuses. Alles seejärel on erakonnal kohustus astuda samme koostöös erakondade rahastamise järelevalve komisjoniga majanduslike raskuste ületamiseks. IRL on tegutsenud seaduse kohaselt."

KOKKUVÕTE RIIGKOGUS ESINDATUD ERAKONDADE MAJANDUSAASTA ARUANNETEST

Keskerakond

Keskerakond on oma aruandes teada andnud, et möödunud aasta 31. detsembri seisuga oli neil vara 1,24 miljoni euro eest. Lühiajaliste kohustustena on märgitud 451 688 eurot, aruaastatulemiks oli märgitud miinus 300 823 eurot.

Koos annetustega ja eraldistega riigieelarvest oli Keskerakonna tulud kokku 17,5 miljonit eurot, millest liikmemaks oli 175,3 miljonit. Kassapõhiselt oli Keskerakonnal 2015. aasta lõpuks sularaha 17 699 eurot, kui aasta varem oli seda 174 427 eurot.

Liikmeid oli Keskerakonnal 14 147, aasta varem 14 199.

Reformierakond

Reformierakond on oma varadeks märkinud möödunud aasta lõpu seisuga 19 094 miljonit, bilansilisi kohustusi oli 426 067 euro aast, netovara oli aasta lõpus 406 973 euroga miinuses. Möödunud aasta lõpus oli Reformierakonna omakapital negatiivne, aruande esitamise ajaks juuni lõpus oli omakapital positiivne ja tasutud kõik 2015. aasta valimistega seotud kulud.

Annetuste ja toetustena kogus Reformierakond möödunud aastal 2,31 miljonit, sellest liikmemaksudena vaid 12 255 eurot. Tööjõukuludeks oli Reformierakonnal 441 646 eurot, erakonna palgal oli keskmiselt 30 inimest.

Liikmeid oli Reformierakonnas möödunud aastal lõpul 12 619 oli, aasta varem 12 338.

Isamaa ja Res Publica Liit

Tegevusaruandes nendib IRL, et erakonna jaoks oli mullu teisel poolaastal üks tähtsamaid tegevusi majandustegevuse saneerimine, et käesoleva aasta lõpuks oleks tasutud valimistega seotud kohustused. IRL järgis, et igakuised tegevuskulud ei ületaks 10000 eurot ja vähendas töötajate arvu, mullu oli neid palgal keskmiselt 12. Valimisteks kulutas IRL ligi miljon eurot.

IRL-i tulud olid 2015. aastal majandusaruande kohaselt 13,7 miljonit, millest enamus oli toetused riigieelarvest koos annetustega, liikmemaksude osakaal oli 8150 eurot. Aruandeaasta tulemiks oli miinus 139 658 eurot. Võlgu ja ettemakseid oli IRL-il 31. setsembri seisuga 551 643 eurot.

IRL-i liikmeskonnaks oli 9402, aasta varem varem 9626 inimest.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

EKRE on möödunud aastal aruande kohaselt annetustena ja toetustena saanud 358 494 eurot, selles 283 749 on eraldis riigieelarvest. Kulutused reklaamile olid 232 119, kokku moodustasid tegevuskulud 321 005 eurot. Töötajate keskmiseks arvuks taandatuna täistööajale oli neli, tööjõukulud 22 488 eurot. Aruandeaasta tulemiks oli 15 891 eurot.

EKRE on liikmeskonnaks aruandes märgitud 7800 oli, aasta varem oli see number 7856.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

SDE teatab tegevusaruandes, et ka nende netovara oli majandusaasta lõpus negatiivne, kuid aruande koostamise ajaks ehk tänavuseks juuniks tõusnud positiivseks. Riigikogu valimiste kampaania kulud said tasutud möödunud aasta kolmandas kvartalis ning kampaania rahastamiseks võetud pangalaen on tähtaegselt tagastatud.

Möödunud aasta lõpul oli SDE-l laenukohustusi 45 744 eurot, aruandeaasta tulem oli 234 443 euroga miinuses. Koos toetusega riigieelarvest, annetuste ja liikmemaksudega olid SDE tulud mullu 1,24 miljonit eurot.

SDE liikmeskonna suuruseks oli 6096 oli, aasta varem 6227.

Vabaerakond

Vabaerakond kogus tegevusaruande kohaselt 2015. aastal liikmemaksudena 9467 ja annetustena 125 439 eurot, riigieelarvest laekus 321 545 eurot. Üks liige maksis keskmiselt 13,7 eurot aastas. Vabaerakonna palgal oli keskmiselt neli töötajat, kellele palga maksmiseks kulus 74 216 eurot aastas. Aruandeaasta tulemiks oli 202 169 eurot.

Vabaerakonnal oli liikmeid möödunud aasta lõpuks 689, aasta varem 637.

 

Toimetaja: Indrek KuusMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

SAVISAARE KOHTUPROTSESS
UUDISED
Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Erkki RaasukeErkki Raasuke
Nimetamiskomitee tõstis riigifirmade nõukogu liikmete töötasu

Poolte riigifirmade nõukogudes korra majja löönud nimetamiskomitee tõstab konkurentsivõime suurendamiseks nõukogude liikmete palku, kirjutab Eesti Päevaleht.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.