Uudistepäeva kokkuvõte: Parts laidab Regula ostu, Palo mitte, ajateenija komistas kanepitaimede otsa, "Mõmmi aabits" sai kurikuulsaks ({{commentsTotal}})

Autor: ERR

Nädala selgroog murdus! Kel polnud mahti uudisvoogu jälgida, saab järgnevalt ülevaate neist teemadest, mis rohkem tähelepanu väärivad.

Lõputu tants praamidega: Regula ost tekitab vastakaid arvamusi

Täna hommikul teatas Tallinna Sadam, et ostab Leedolt parvlaeva Regula, mis jääb Virtsu-Kuivastu liini varulaevaks ning hakkab ilmselt sõitma suviti lisalaevana.

Endine majandusminister Juhan Parts aga ei mõista, miks tahab riigile kuuluv Tallinna Sadam osta vanarauda. Urve Palo aga usaldab ettevõtte juhtkonna otsust ja usub, et see on otstarbekas.

Muide, kui Regula 1997, aastal osteti, maksis ta pisut alla kahe miljonit euro, nüüdse tehingu hind on nelja ja kuue miljoni euro vahel.

Lõuna-eestlased taotlevad abi tormikahjudest taastumisel

Kagu-Eesti maavalitsused saatsid rahandusministeeriumile taotluse, kus paluvad 3. juulil Lõuna-Eestit laastanud tormi kahjude hüvitamist. Viga said eramajapidamised, omavalitsuste hooned ja metsad. Rahandusministeerium ei ole veel jõudnud taotlust arutada.

Põlva maakond on arvutanud, et vajaks 25 836 eurot, Võru maakond 9500 eurot ja Valga maakond 31 126 eurot, mis teeb kolme maakonna peale kokku liidetuna 66 462 eurot.

Ajateenija leidis metsast kasvamas kanepitaimed

Võrumaa metsas harjutusi teinud ajateenija sai suure üllatuse osaliseks kui leidis metsast mitu 40 kuni 50 cm pikkust noort kanepitaime. Politsei sõnul võib taimede kasvatajat pidada asjatundjaks, sest istikute juures oli isegi kastmissüsteem.

Korrakaitsjad viisid taimed minema ja alustasid omaniku leidmiseks menetlust.

Prantsusmaal küsitakse, miks viibis preestri tapnud noor terrorist endiselt vabaduses

ERR.ee välisuudised tegi põhjaliku ülevaate sündmustest ja arvamustest, mis levivad Prantsusmaal eilse kirikus toimunud terrorirünnaku järel.

Selgus, et mees, kes võttis Põhja-Prantsusmaa Saint-Étienne-du-Rouvray' väikelinna kirikus pantvangi viis inimest ja tappis sealse preestri, oli juba ammu tuntud terroristlike vaadete poolest. Ta oli Prantsuse võimudele tuttav, sest oli kahel korral püüdnud Süüriasse reisida ja avalikult ISIS-ele toetust avaldanud.

2015. aasta märtsis peeti 19-aastane Adel Karmiche kinni Saksamaal, kui ta üritas oma venna dokumendiga Süüriasse minna. Siis lasti ta ennetähtaegselt vabadusse ja peagi üritas ta uuesti ISIS-e juurde jõuda. 2015. aasta mais saatsid Türgi võimud ta Prantsusmaale tagasi, selle aasta märtsini viibis ta vahi all.

Kummaline on fakt, et eile oli osaliselt koduaresti määratud Karmiche elektrooniline jalavõru välja lülitatud.

Eesti eesistumise nihkumine sunnib EV 100 korraldajaid plaane ümber mängima

ERR.ee küsis, kuivõrd tuleb Euroopa Liidu eesistumise varasemaks lükkumise pärast ümber korraldada Eesti Vabariik 100 sündmused.

Korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa selgitas, et kuigi üritused plaaniti tõesti 2018. aasta esimesse poolde, on võimalik osa programmist poole aasta võrra ettepoole nihutada. "Kuna riiki ei loodud ühe päevaga, vaid see oli tükk tegemist - oli Vabadussõda ja kogu riigiaparaadi loomine, Maapäev ja loomulikult ka riigi väljakuulutamine ise - mahutub eesistumine endiselt selle plaani järgi EV 100 raamidesse ja inimesed, kes eesistumisele tulevad, kindlasti satuvad ka riigi juubelile," kinnitas ta.

Homne ilmateade: äikese oht Kesk-Eestis

Pilvisus tiheneb ning pärastlõunal alates saartest sajab hoovihma, paiguti on äikest. Puhub idakaare tuul 3-9 m/s, äikese ajal on tuul puhanguline. Õhutemperatuur on 21..27°C.

Allikas: Ilmateenistus

20 aastat kloonlammas Dolly sünnist: enneaegse vananemise mõistatus sai lahenduse

Poole kuu eest möödus kloonlamba Dolly sünnist 20 aastat. Selle ajaga on loomade kloonimises lisandunud oluliselt uusi teadmisi. Niisamuti on saadud vastus küsimusele, kas kloonitud loomad tõepoolest teistest liigikaaslastest kiiremini?

Vastus on: ei. Selleni aitas jõuda 13 kloonlambaga tehtud uuring, vahendab ERR Novaator Manchesterist Euroopa suurimalt teadusfoorumilt.

Kergejõustiku rahvusvaheline alaliit kinnitas veelkord, et ei luba Vene kergejõustiklasi Riosse

Rahvusvaheline olümpiakomitee teatas eile, et jätab Vene sportlaste olümpiale lubamise rahvusvaheliste alaliitude otsustada.

Vene sportlaste saatus on erikaalumisel, sest ilmnes, et sportlaste dopingutarvitamist on juhitud lausa riiklikul tasandil.

Mida kinkida riigile 100. sünnipäevaks? Norra valitsus: äkki mäetipp?

Soome tähistab iseseisvuse 100. aastapäeva tuleva järgmise aasta 6. detsembril. Sel puhul on naabri Norra valitsuse laual ettepanek kinkida soomlastele üks piiriäärne mäetipp.

Norra ja Soome piir nihkuks sel juhul 40 meetri võrra.

"Mõmmi aabits" kogub välismaal hirmuäratavate karakterite tõttu kuulsust

Huumoriväljaanne Cracked nimetas "Mõmmi aabitsa" hirmsaimate lastesaadete hulka. Cracked artikli autorite sõnul paistab, justkui oleks lastesaate tegelased mõrvarid, kes enda ohvrite päid enda peas kannavad.

Väljaanne lisas nimekirja veel seitse lastesaadet üle maailma, milles mängivad nende hinnangul tahtmatult kohutavad ja hirmutavad tegelased.

Toimetaja: Greete PalmisteUUDISED
"Suud puhtaks"."Suud puhtaks".
"Suud puhtaks" keskendus vaidlustele Rail Balticu ümber

Rail Baltic on Eesti ühiskonnas kirgi kütnud juba aastaid ning otsustajate laudadele on jõudnud järjekordne tasuvusanalüüs. Selle nädala saade "Suud puhtaks" arutles Rail Balticu teemadel.

Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.
Ühe minuti loeng: kuidas on seotud keel, kultuur ja värvid?

Värvid ümbritsevad meid kõikjal. Igal asjal on oma värv – merel, murul, taeval, lilledel ning kõik tehislikud objektid meie ümber on värvilised. Värve ei saa objektist lahutada ja vaadata ainult värvi ennast. See on asjaolu, mis muudab lastele värvisõnade omandamise raskeks, märgib Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.

BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.