Trumpi tüli juhtivate parteikaaslastega kogub hoogu, Obama on hämmingus ({{commentsTotal}})

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan.
Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi pingeline vastasseis mitmete juhtivate parteikaaslastega jätkub. Näiteks vihjas Trump, et ei pruugi valimistel toetada esindajatekoja spiikrit Paul Ryanit ja Arizona senaatorit John McCaini. Samal ajal aga sai rahvasaadik Richard Hannast esimene vabariiklane, kes kinnitas avalikult, et hääletab Trumpi asemel hoopis demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni poolt.

Kriitiliste avalduste tegemist jätkas kolmapäeval ka demokraadist president Barack Obama, kes ütles, et Trump ei sobi kuidagi presidendiametisse, ja avaldas imestust, kuid vabariiklastest kolleegid suudavad sellist kandidaati üldse toetada, vahendasid Reuters, CNN, BBC jt.

"Küsimus, mida nad (vabariiklased - Toim.) endalt küsima peavad, on järgmine: kui te olete korduvalt sunnitud väga tugevaid sõnu kasutades teatama, et see, mida ta on öelnud, on vastuvõetamatu, siis miks te üldse olete talle toetust avaldanud?" küsis Obama pressikonverentsil.

Obama lisas, et tal on varem olnud igasuguseid eriarvamusi vabariiklastest presidentide või presidendikandidaatidega, kuid mitte kunagi varem pole ta arvanud, et viimased ei suuda presidendina funktsioneerida.

Kuigi juhtivad vabariiklased on valimiskampaania ajal korduvalt Trumpi kritiseerinud, on osa neist siiski - sageli üsna vastumeelselt - talle toetust avaldanud. Trumpi viimaseks kriitikat pälvinud sammuks on tema vaidlus sõjakangelasena hukkunud mehe vanematega ehk perekond Khaniga. Kriitika, mida Trumpi suhtes on teinud ka need vabariiklased, kes on teda justkui ametlikult toetanud, näitab selgelt, et parteikongressil pole õnnestunud erakonna ühtsust saavutada.

Rääkimata sellest, et mitmed olulised vabariiklased - perekond Bush, endine presidendikandidaat Mitt Romney ja Ohio kuberner John Kasich - ei tulnud isegi parteikongressile kohale.

Eelvalimiste ajal Trumpi peamiseks konkurendiks tõusnud Texase senaator Ted Cruz aga tegi veelgi kõnekama sammu - ta pidas küll parteikongressil kõne, kuid Trumpile otseselt toetust ei avaldanud. Kui ta hiljem oma teguviisi põhjendas, märkis ta, et "tal pole kombeks avaldada toetust inimestele, kes laimavad tema abikaasat ja isa".

Trump "pole veel päris valmis" Ryanit toetama

Kriitikutest parteikaaslastele andis Trump aga vastulöögi ajalehes The Washington Post, kus ta teatas, et ei kavatse avaldada toetust esindajatekoja vabariiklasest spiikrile Paul Ryanile ja Arizona senaatorile John McCainile, kui viimased oma koduosariigis eelvalimistele vastu lähevad. Nii Ryan kui ka McCain on Trumpi korduvalt kritiseerinud, kuid on lõpuks talle partei ühtsuse huvides siiski toetust avaldanud. Nüüd, kui Trump aga sõjakangelase vanemaid ründama asus, võtsid nad uuesti oma partei presidendikandidaadi vastu sõna.

Parafraseerides Ryani kunagist ütlust tema aadressil, ütles Trump, et "ta pole veel päris valmis" toetama Ryanit järgmise nädala teisipäeval toimuvatel parteisisestel eelvalimistel Wisconsini osariigis. Samas ei asunud ta otseselt veel ka Ryani konkurenti Paul Nehlenit toetama, vaid ütles, et "kaalub seda tõsiselt".

Trumpi väljaütlemise kommentaariks saadeti Ryani büroost pressiteade, kus rõhutati, et esindajatekoja spiiker pole Trumpilt toetusavaldust palunud.

Ryani näol on hetkel tegu kõige kõrgemase ametise valitud vabariiklasest poliitikuga.

Esimene vabariiklasest kongresmen asus Clintonit toetama

Kuigi mitmed vabariiklastest kongresmenid on varem öelnud, et nad ei kavatse Trumpi toetada, tegi New Yorgist esindajatekotta valitud Richard Hanna esimese vabariiklasena veelgi pikema sammu ning kinnitas, et kavatseb presidendivalimistel hääletada hoopis Hillary Clintoni poolt.

Hanna läheb erinevalt paljudest oma kolleegidest pensionile ning seega muresid tagasivalimiste pärast tal ei ole. Rahvasaadiku sõnul saigi tema jaoks viimaseks piisaks see, kui Trump asus ründama Iraagi sõjas langenud USA sõduri moslemitest vanemaid.

"Minu jaoks ei piisa sellest, kui ma need väljaütlemised lihtsalt hukka mõistaksin. Ta [Trump] ei sobi teenima meie parteid ja ta ei tohi juhtida seda riiki," rõhutas Hanna oma kirjalikus avalduses.

Osa Trumpi parteisisestest vastastest siiski Clintoni poolt hääletamist võimalikuks ei pea. Seda kinnitas näiteks üks sõnakamatest Trumpi kriitikutest, Nebraskast pärit kongresmen Ben Sasse. Nii Sasse kui ka näiteks Cruz on vihjanud võimalusele, et hääletavad pigem mõne väiksema partei ehk nn kolmanda presidendikandidaadi poolt.

Isegi Chris Christie arvates oli Trumpi väljaütlemine sobimatu

Tüli perekond Khaniga on pannud Trumpi manitsema isegi paljud vabariiklased, kes on tema varasemate problemaatiliste väljaütlemiste ajal talle ustavaks jäänud. Näiteks pidas sõjakangelase vanemate ründamist sobimatuks käitumiseks New Jersey kuberner Chris Christie, kes oli juhtivatest poliitikutest üks esimesi, kes Trumpi poolele asus, ja keda mingil hetkel peeti isegi võimalikuks asepresidendikandidaadiks.

Samas pole ükski seni Trumpile toetust avaldanud juhtiv vabariiklane ka oma toetusavaldust veel ametlikult tagasi võtnud - ei Ryan ega ka näiteks senati vabariiklaste Mitch McConnell, kes mõlemad asusid tülis selgelt Khanide poolele.

Pärast parteikongresside lõppu on Clinton taas Trumpi ees oma edumaad suurendanud, kuid samas pole see vahe niivõrd märkimisväärne, et saaks praegusel hetkel teha mingeidki järeldusi edasiste arengute kohta. Reuters/Ipsos arvamusküsitluse kohaselt hääletaks Clintoni poolt 43% valijatest, Trumpi toetaks 35% ning 9% hääletaks mõne kolmanda kandidaadi poolt.

Tüli Iraagi sõjas langenud USA sõduri vanematega

2004. aastal Iraagis hukkunud moslemist armeekapteni Humayun Khani isa Khizr Khan pidas eelmisel nädalal toimunud demokraatide erakonna üldkogul ühe kõige meeldejäävama kõne, kus ta materdas Donald Trumpi ettepanekut moslemeid mitte riiki lubada.

"Oled sa üldse lugenud USA põhiseadust? Ma hea meelega laenan sulle oma koopiat," kõneles Khan ja esitas seejärel Trumpile ehk kõige ebameeldivama süüdistuse. "Sa ei ole pidanud midagi ega kedagi ohverdama."

Ajakirjanikud küsisid pühapäevaste arutelusaadete jaoks Trumpi käest, kuidas ta vastab Khani süüdistustele ja Trump asus end kaitsma - rünnates sõjakangelase vanemaid vastu.

"Ta ei tea, et ma ei laseks teda riiki. Ta oli väga emotsionaalne. Ta nägi välja nagu hea inimene. Ta abikaasa, kui teda vaadata, seisis seal lihtsalt. Tal ei olnud midagi öelda. Ta võib-olla... tal võib-olla ei lubatud midagi öelda. Ütle sa mulle, aga paljud on niimoodi arvanud," arutles Trump ABC telesaates.

Hiljem kirjutas Trump Twitteris, et Khizr Khanil ei olnud õigust teda kritiseerida ja ta nimetas Khani kõnet "pahatahtlikuks rünnakuks", kuid kahju oli juba tehtud - Trump oli rünnanud oma elu Ameerika nimel ohverdanud mehe vanemaid.

Toimetaja: Laur ViirandMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

SAVISAARE KOHTUPROTSESS
UUDISED
Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.