USA meedia: Trumpi nõunike kummalised seosed Venemaaga äratavad üha rohkem tähelepanu ({{commentsTotal}})

Carter Page käesoleva aasta juulis Moskvas.
Carter Page käesoleva aasta juulis Moskvas. Autor/allikas: TASS/Scanpix

USA meedias ja Vabariikliku Partei välispoliitilisi seisukohti seni kujundanud poliitikute seas tekitavad üha rohkem segadust asjaolud, kuidas erakonna valimisplatvormis muudeti Ukraina toetamist puudutavat sõnastust. Samuti juhitakse üha enam tähelepanu Donald Trumpi mitme nõuniku rohkem kui kummalistele suhetele Venemaaga.

Näiteks on selgunud, et vaid mõned päevad enne seda, kui partei valimisplatvormi Ukrainat puudutav osa muudeti - väidetavalt Trumpi meeskonna survel - "pehmemaks", käis Trumpi välispoliitika nõunik Carter Page taas kord Venemaal, kus astus üles ka USA Vene-poliitikat kritiseeriva kõnega, vahendasid The Huffington Post, The Daily Beast, Vox, The Washington Post jt.

Page sai Trumpi kampaaniameeskonna nõunikuks käesoleva aasta märtsis. Varem on ta silma paistnud energeetikainvestorina ning ta on töötanud ka Venemaa energiakontserni Gazprom nõunikuna. Muuhulgas on ta ka ise väitnud, et talle kuulub Gazpromi aktsiaid. Pärast seda, kui ta Trumpi nõunikuks sai, on ta korduvalt teinud avaldusi ja pidanud kõnesid, kus ta on teinud maatasa Washingtoni senist Venemaa suunalist poliitikat ja vihjanud, et Trumpi presidendiks saades muutuksid suhted USA ja Venemaa vahel palju lähedasemateks.

"Washington ja teised Lääne pealinnad on pidurdanud potentsiaalset progressi sellega, et nad on - sageli silmakirjalikult - rõhutanud selliseid mõisteid nagu demokratiseerimine, ebavõrdsus, korruptsioon ja režiimimuutus," rääkis ta ühes Moskva majanduskoolis peetud kõnes.

Samuti on ta kutsunud üles Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone leevendama. Page on avaldanud arvamust, et kui Washington sanktsioonidest loobuks, avaneks USA ettevõtetele parem ligipääs koostööks Venemaa nafta- ja maagaasitööstuses.

Nädal aega pärast Page'i visiiti, veensid Trumpi toetajad vabariiklaste parteikongressi delegaate kaotama valimisplatvormist üleskutset toetada Ukrainat surmava relvastusega. Vabariiklastest poliitikud on seni korduvalt kritiseerinud president Barack Obama administratsiooni Ukraina liiga vähese toetamise eest ja nõudnud sealhulgas, et Washington annaks Kiievile ka surmavat relvastust.

Nii Trump kui ka tema kampaaniajuht Paul Manafort on mõlemad eitanud surve avaldamist, kuid nii delegaadid kui valimisplatvormi kujundamise komitee liikmed on seda kinnitanud. Kusjuures eriti tähelepanuväärneks osutus see, et Ukraina küsimus tundus olevat peaaegu ainus suurem teema, mille muutmise vastu Trumpi meeskond huvi üles näitas.

Analüütikute hinnangul toimus Trumpi Ukrainat puudutavates avaldustes märkimisväärne muutus just pärast seda, kui kampaaniat asus juhtima Manafort, kes varem töötas aastaid Ukraina endise presidendi Viktor Janukovitši nõunikuna. Kui varem suhtus Trump teemasse kas pealiskaudselt või leidis, et Obama on olnud Ukraina toetamisel nõrk, siis pärast Manaforti saabumist lisandusid Trumpi väljaütlemiste hulka NATO-t kritiseerivad avaldused ja vihjed, justkui võiks ta kaaluda ka Krimmi Venemaa osaks tunnistamist.

Manaforti puhul on märkimisväärne ka see, et pärast Janukovitši Ukrainast põgenemist hakkas ta nõustama Janukovitši endist kabinetiülemat Sergei Ljovotškini, kes asus Regioonide Partei riismetest moodustama Opositsiooniblokki. Ei Trumpi ega ka Ljovotškini meeskondadest ei vastatud, kas Manafort on siiani Opositsioonibloki palgal või mitte.

Samuti pole ei Carter Page ega Trumpi kampaania vastanud päringutele, mis puudutavad Page'i viimast reisi Venemaale ja seda, millist nõu ta ikka Trumpile välispoliitilistes küsimustes annab.

Lisaks Page'ile ja Manafortile on asjatundjate tähelepanu äratanud veel kaks Trumpi nõunikku.

Üks neist on sõjaväeluure agentuuri DIA endine juht, kindralleitnant Michael Flynn, keda kunagi peeti ka võimalikuks Trumpi asepresidendikandidaadiks. DIA juhi kohalt lahkus Flynn 2014. aastal ennetähtaegselt ning väidetavalt olevat ta ülemustega mitmetes küsimustes tõsiselt tülli läinud.

Pärast erruminekut on Flynn olnud regulaarselt analüütikuks Venemaa telekanalis RT ning 2015. aastal istus ta ühel RT galaõhtul president Vladimir Putinist vaid paari koha kaugusel. USA väljaande Vox hinnangul on Flynnil tekkinud "kummaline kiindumus Venemaa ja selle autoritaarse valitsuse vastu".

Venemaa kontekstis on äramärkimist leidnud ka veterandiplomaat Richard Burt, kes mängis 1980. aastatel olulist rolli relvastusläbirääkimistes ning oli murrangulistel aastatel (1985-1989) suursaadikuks Lääne-Saksamaal. Hiljem on ta aga kuulunud Venemaa suurpanga Alfa-Bank juhatusse ning olnud seotud investeerimisfondiga Central Europe Russia and Turkey Fund, mis on teinud märkimisväärseid investeeringuid Gazpromi.

Ukrainat ja NATO-t puudutavad küsimused ning Trumpi nõunike kummalised seosed Venemaaga on teinud Putini-vastast ühisrinnet toetavad vabariiklased üha ärevamaks.

"Minu jaoks on see problemaatiline, sest igal teisel aastal oleks selline ettepanek (Ukrainat puudutava sõnastuse muutmine - Toim.) olnud vastuoluline. Mind ei ärrita niivõrd kampaaniameeskonna sekkumine valimisplatvormi kujundamise protsessi, vaid need prioriteedid [ehk samaaegne huvipuudus teiste teemade vastu] tekitavad kõige rohkem muret," selgitas Washington D. C. delegaat Rachel Hoff.

Toimetaja: Laur ViirandOtt TänakOtt Tänak
Soomes jätkatakse Lappi juhtimisel, Tänak esikümnele lähedal

Autoralli MM-sarja üheksandal etapil on reedel kavas 12 kiiruskatset. Ralli avakatse võitnud Ott Tänak ja Martin Järveoja (Ford) alustasid päeva liidritena. Päeva viimast ehk 13. kiiruskatset näeb ERR-i spordiportaalis otsepildis, ülekanne algab kell 20.30.

Uuendatud: 20:01 
PruunkaruPruunkaru
Saaremaal eksles üle aastakümnete karu

Eestimaal elavast enam kui poolest sajast karust on eeldatavasti üks mõmmik mingil põhjusel Saaremaale ujunud. Viimati käis karu Saaremaaga tutvumas 1987. aastal.

Hando Sutter ja Andri AvilaHando Sutter ja Andri Avila
Eesti Energia käive kasvas II kvartalis 19%, kasum oli 13 miljonit

Energiaettevõtte teenis teise kvartaliga 13 miljonit eurot puhaskasumit ning esimese poole aastaga kokku 61 miljonit eurot.

Uuendatud: 18:38 
Viljandi TulevikViljandi Tulevik
TÄNA OTSE | Kas Viljandi Tulevik suudab Levadiat üllatada?

Jalgpalli Premium liiga 21. voorus võtab liigatabeli viimaste hulka kuuluv Viljandi JK Tulevik vastu meistritiitlit jahtiva FC Levadia. Otseülekanne ETV2-s ja ERR-i spordiportaalis algab kell 19.30. Kommenteerib Tarmo Tiisler, stuudiovestlust juhib Aet Süvari.

Prantusmaa president Emmanuel Macroni uutele kodanikele passide andmise tseremoonial Orléans'is 27. juulil.Prantusmaa president Emmanuel Macroni uutele kodanikele passide andmise tseremoonial Orléans'is 27. juulil.
Macron ei taha enam näha tänavatel elavaid migrante

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kinnitas neljapäeval, et tal on kavas drastiliselt lühendada varjupaigataotluste ja migrantidega seotud muude dokumentide menetlemise aga. Samuti lubas ta, et aasta lõpuks ei soovi ta näha ühtegi migranti, kes kuskil tänaval või metsas elab.

Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.
Jalgpalliliit: kultuuri suursündmuse koht on rahvusringhäälingus

Jalgpalliliit toetab järgmise viie aasta jooksul rahvusringhäälingut sihtotstarbelise toetusega summas kuni 950 000 eurot, mille abil omandas ERR Euroopa rahvuskoondiste tippjalgpalli teleõigused kahe MM-turniiri vahelisel perioodil.

Uuendatud: 21:48 
uudised
"Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures."Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures.
Näiliselt arvukais "kaasmaalasi" kaitsvais ühinguis tegutseb käputäis isikuid

Eestis tegutseb arvukalt niinimetatud kaasmaalaste kaitsega tegelevaid mittetulundusühinguid, kelle hulgas on nii maksuvõlglasi kui ka neid, kellele annetuste ja toetustena jõuab aastas üle saja tuhande euro. Lähemalt vaadates ilmneb, et näiliselt suures hulgas ühingutes tegutseb vaid käputäis aktiviste ning kui üks MTÜ satub raskustesse, luuakse kiiresti uus "keha".

Mike Pence 1990. aasta valimiskampaania ajal ja 2016. aastal Trumpi tuuri ajal.Mike Pence 1990. aasta valimiskampaania ajal ja 2016. aastal Trumpi tuuri ajal.
Sissevaade | Kes on Eestit väisav USA asepresident Mike Pence?

Ta on raadiosaate juht, Iiri immigrandi lapselaps, suitsetamise kahjulikkuse eitaja, iseloomutu ja ohutu tasakaal Trumpile, osaliselt abordi keelaja, "kristlane, konservatiiv ja vabariiklane". Kui Donald Trump umbes aasta tagasi kinnitas, et Michael Richard ’Mike’ Pence on tema asepresidendikandidaat, oli USA nõutu. Peale selle, et Indiana kuberner padukonservatiivsete muudatustega palju meedia tähelepanu suutis tõmmata, ei ole ta Washingtonis eduga silma paistnud. Nüüd otsustab ta 45. USA presidendi kõrval maailmapoliitika ja NATO-s käitumise üle.

Kaader videostKaader videost
ERR.ee video | Heidy Purga: Viljandis on mingi teistsugune aura

Neljapäeval stardib Viljandis 25. pärimusmuusika festival, mis toob mitmekesise artistideprogrammi päeval ning uhked järelpeod õhtul. Järelpeo korraldajad Heidy Purga ja Bert Prikenfeld rääkisid Viljandi folgi olulisusest.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.