Haigekassa viisid miinusesse ravimid, eriarstikulud ja rohkem haigestumisi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Egert Kamenik/Postimees/Scanpix

Haigekassa eelarve viisid esimeses poolaastas suurde miinusesse peamiselt ravimikompensatsioonid, eriarstikulud ja töövõimetushüvitised, mis osutusid plaanitust kulukamaks.

Haigekassa tõdeb oma esimese poolaasta aruandes, et 33-miljonilist ülekulu põhjustasid tervishoiutöötajate palgatõusust tingitud suurenenud kulutused eriarstiabile, üle lepingumahu tehtud ravi, ravijuhtude struktuurne kallinemine, uute teenuste ja ravimite lisandumine tervishoiuteenuste loetellu ning tervishoiuteenuste stabiilse kättesaadavuse tagamine.

Kõige suuremaks ülekulu põhjustajaks oli ravimihüvitiste planeeritust suurem kulu (ligikaudu 11 miljonit), sellest eelkõige C-hepatiidi uute kallite ravimite planeeritust suurem kasutus (ligikaudu kaheksa miljonit eurot), mille põhjustas n.ö kuhjunud vajadus.

Lisaks muule olid inimesed esimesel poolaastal ka plaanitust haigemad: suurenes nii haigus-, hooldus- kui ka sünnituslehtede hüvitamine ja päeva keskmine hüvitusmäär ületas prognoositut. Teisisõnu: inimeste keskmist palka, mille alusel hüvitisi määratakse, ennustati alla tegeliku taseme: kui veel möödunud aasta esimeses pooles oli ühe päeva töövõimetushüvitise maksumus 21,1 eurot, siis tänavu juba 22,7 eurot.

Ning ehkki ravikindlustatuid on aastaga vähemaks jäänud, olid nad kokku pikemalt haiged kui aasta varem - haiguslehtede arv kasvas kuus protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Ajutise töövõimetuse hüvitised ja ravimihüvitised on haigekassa jaoks n.ö avatud kohustused. See tähendab, et haigekassale on seadusega pandud kohustus selliseid hüvitisi maksta, kuid kulu sõltub sellest, kui palju inimesed mingil perioodil neid vajavad - näiteks kui ulatuslik on kevadine viirushaiguste puhang.

Eriarstiabis on lepingumahtu ületav töö tingitud teenuste suuremast tarbimisest. Haiglatele on see seadusega antud võimalus, millele rakendub nn ülempiir ehk soodsamatel tingimustel ületöö esitamine on lubatud kuni viis protsenti ambulatoorse ja päevaravi lepingumahust.

Vananev elanikkond keerab eelarve pea peale

Tervise- ja tööminister ning haigekassa nõukogu esimees Jevgeni Ossinovski (SDE) põhjendab seda vananeva elanikkonna vajadustega, mis on suuremad kui võimalused.

"Kindlasti on võimalik ka süsteemi efektiivsemaks muuta – tõhustada ennetustööd ja esmatasandil antavat abi, kuid kõik senised trendid ja demograafilistel muutustel põhinevad prognoosid viitavad vajadusele muuta meie tervishoiu senist rahastust," põhjendas minister.

Viide ennetustööle on huvitav, kuivõrd just ennetustöö oli see, millele kulutati esimeses poolaastas vähem kui eelarves ette nähtud.

Aasta teises pooles prognoosib Ossinovski kulude stabiliseerumist - aastaseks miinuseks peaks jääma 31 miljonit eurot.

"Ravimihüvitiste kulu teisel poolaastal prognoositavalt stabiliseerub ja väheneb, kuna C-hepatiidi ravimi tootjaga sõlmiti hinnakokkulepe ning ka trendide jälgimine näitab, et patsientide ravile lisandumine poolaasta lõpuks stabiliseerus," ütles minister. "Töövõimetushüvitiste osas kulude mõjutamise võimalused puuduvad, nende kulu sõltub haigestumiste hulgast."

Kuidas üle eelarve töötamist pidurdada, selles näeb Ossinovski kahte valikut: kas tõmmata koomale ravimahtu või muuta riigieelarveseaduses ja kevadises riigieelarvestrateegias kinnitatud eelarvepositsiooni ehk maakeeli öelduna lasta eelarve veel suuremasse miinusesse, võttes kasutusele reservid.

"See tähendab kümme miljonit suuremat miinust järgmise aasta lõpuks," kinnitas ka Ossinovski. "Seda miinust on võimalik lähiaastatel katta eelmiste aastate jaotamata tulemi arvelt, mida oli üle 110 miljoni euro eelarveaasta alguses. Taolise ettepaneku reedel toimunud nõukogu ka tegi, kuna ravi kättesaadavuse halvenemine on nõukogu hinnangul lubamatu. Reservide arvelt jooksvate kulude katmine ei ole muidugi jätkusuutlik lahendus pikemas perspektiivis. Tervishoiu rahastamine laiemalt vajab otsuseid ning valitsus tegeleb sellega," kommenteeris minister.

Kõik senised trendid ja demograafilistel muutustel põhinevad prognoosid viitavad ministri sõnul vajadusele muuta meie tervishoiu senist rahastust. Elanikkonna vananemisega kaasnevad ennetusele vaatamata teatud haiguste - südame- ja veresoonkonna haiguste, liigeshaiguste, onkoloogiliste haiguste jm - kasv, mistõttu vajatakse ka enam arstiabi. Uute ja tõhusate ravimite ning tehnoloogiate areng võimaldab seejuures aina rohkemate haigustega toimetulekut ja pikenevat eluiga. Pikem eluiga nõuab ühiskonnalt aga aina suuremaid kulutusi, seega on üha suurem raviraha vajadus ühiskonna vananemise ja pikaealisuse kasvuga kaasnev paratamatus.

"Süsteemi toimimise parandamine ja lisaraha ei ole teineteist välistavad, vaid täiendavad. Mõlemat on vaja," rõhutas minister. "Praegune miinusega tulem näitab, et vananeva elanikkonna vajadused ravikindlustuse kaudu hüvitatavate teenuste järele on suuremad, kui praegune rahaline tulubaas suudab katta."

Järgmistel aastatel minnakse teadliku miinuse teed

Reedel kinnitas nõukogu haigekassa eelarve põhimõtted järgmiseks neljaks aastaks. Kuna see ei vasta, riigieelarve strateegias sätestatule, on juba ette plaanitud haigekassa eelarve miinusesse lasta.

Haigekassa selles probleemi ei näe. "Riikliku ravikindlustuse finantspositsioon on lähiaastatel piisavalt tugev. Möödunud aastate sotsiaalmaksu ravikindlustuse osast laekunud raha, mida ei ole samal aastal kasutusele võetud, moodustab hetkel 114 miljonit eurot. See on planeeritud puhver kulutuste katmiseks neil eelarveaastatel, mil kindlustushüvitiste tagamine eeldab prognoositust enam," põhjendas haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht Liis Hinsberg. "Jaotamata tulem on piisav, et katta tulude ja kulude võimalikke iga-aastaseid kõikumisi."

Hinsberg tõdes samas, vaimus jätkates on haigekassa ravikindlustuse eelarve 2020. aastaks struktuurses puudujäägis. "On poliitilise otsustuse küsimus, kas ja kui palju tulevikus investeerida inimeste tervisesse," ütles ta vaid, viidates, et otsuse tegemine on valitsuse õuel. "Kui haigekassa tulubaas jääb ka järgnevatel aastatel samaks, siis on sellel mõju tellitavate raviteenuste mahtudele."

Ka Ossinovski möönab, et miinus on järgmiste aastate eelarvesse juba sisse planeeritud. "Kuna [eelarve] eesmärgiks oli [raviteenuse] kättesaadavuse säilitamine, on seal tulemi real suuremad miinused kui riigieelarve strateegias," ütles Ossinovski. "Vabariigi Valitsus otsustab, millise eelarvepositsiooniga riigieelarve esitatakse riigikogule ning lõppotsus on riigikogu teha järgmise aasta riigieelarve menetlemisel."

Haigekassa eelarve täitmise eest vastutavad nii juhatus kui ka nõukogu. Milles see vastutus aga seisneb, ei selgitanud ei Ossinovski ega ka haigekassa juht Tanel Ross.Adria Airwaysi lennuk 2015. aastal Tallinna lennujaamas.Adria Airwaysi lennuk 2015. aastal Tallinna lennujaamas.
Nordica ja Adria partnerlus lõppes krõbeda intressiga laenulepinguga

Nordica majandusaasta aruandest ilmneb, et Eesti lennundusettevõte on laenanud sloveenlaste Adria Airwaysile kuueks aastaks 15-protsendilise intressimääraga 4,556 miljonit eurot.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.