Suu piima täis: kaupmehed hinnast ei räägi ({{commentsTotal}})

Pühapäeval ostsid noortalunikud Prisma odavaimast piimast tühjaks.
Pühapäeval ostsid noortalunikud Prisma odavaimast piimast tühjaks. Autor/allikas: Mirjam Nutov/ERR
{{1473233808000 | amCalendar}}

Üle aasta alla omahinna müüdud odavaima kilepiima liitri hind hakkab sügisel tõusma, väidab Coop. Teised ketid on piima hinna suhtes aga kidakeelsed ja piirduvad ümmarguse jutuga tarbija ootustele vastamisest. Vaid Rimi on hoidunud piimahinnaga tarbija poodi vedamiseks mängimast.

Ehkki mitmed piimatööstused teatasid augustis, et septembrist tõstetakse piima kokkuostuhinda, siis lettidele pole see veel mõju avaldanud - jätkuvalt leiab poest odavaima kilepiima 35 sendiga, mille hind tootmiskulusid ei kata. Noortalunikud tegidki pühapäeval tavatu aktsiooni, marssides Prisma toidupoodi ja ostes selle kõige odavamast piimast tühjaks, et saata tarbijale tugev signaal: see piim ei vasta tootmishinnale ega tohiks müügil olla.

Kui küsida kauplustelt piimahinna tõusu kohta, on kaupmeestel suud vett, et mitte öelda odavat piima täis. "Jälgime müügihindade kujundamisel turu hinnataset ja klientide ootusi," vastab Prisma Peremarketi juht Janne Lihavainen ERR-ile eufemismiga, kui küsida kavatsuste kohta piima hind õiglasele tasemele tõsta, nii et ka talunikule midagi järele jääks - justkui tarbija hakkaks ise kallimat piima nõudma.

Ühes on ta aus, tunnistades, et tihedast hinnakonkurentsist jaeturul võidab tarbija. Siiski, see on vaid pool tõde: põhjus, miks kaupmened piimahinna kunstlikult madala hoiavad peitub ikkagi soovis tarbija poodi meelitada ning lisaks odavale piimale ka muid, kallimaid tooteid müüa. Kui inimene juba suurde poodi läheb, ei piirdu ta üksnes piimaostuga, ja seda teab iga kaupmees.

Lihavainen taandab oma jaeketi igasugusest vastutusest piimamüügi lõpphinna kujunemisel ja selle sõnumist tarbijale.

"Ostame Prisma Peremarketis tooteid selliste hindadega, millega seda meile pakutakse ning müüme need edasi lõpptarbijale. Me ei oska kommenteerida, millist sõnumit lõpphind tarbijatele annab. Prisma valikus on erinevate hindadega ja erinevate kodumaiste tootjate piima, mille vahel on tarbijal võimalik valida."

Milline oleks piima õiglane hind, kui selle pealt saaksid raha nii talunik, tööstur kui kauplus, Lihavainen kommenteerida ei oska. Kas kauplus ka midagi odavaima piima müügist teenib, ta aga kommenteerida ei saa, viidates lepingute konfidentsiaalsusele. "Kõigi toodete müügihinnad otsustab Prisma Peremarket ise, arvestades turu hinnataset ja toote rolli sortimendis. Mis toimub piima ostuhinnaga, me prognoosida ei oska," jätab Lihavainen piima hinna kujunemises otsad lahti.

Ka Maxima Eesti ostuosakonna direktor Kristina Mustonen keerutab konkreetsetest vastustest kõrvale. "Iga toote müügihind on eelkõige turul toimuva peegeldus. Meie kui kauplejate jaoks on oluline, et Maxima kauplused tagaksid Eesti inimestele hea ja odava ostukorvi ehk nad saaksid osta vajalikke tooteid neile vastuvõetava hinnaga."

Kummalisel kombel kehtib selline südamlik vastutulek kliendile üksnes piima puhul - muid kaupu kaupmehed reeglina alla omahinna ei müü.

Kaupmeestel aitab piima hinna alla lüüa ka private label ehk omatoode, mis ei pruugi tulla Eesti piimatootjatelt. Private label võimaldab laveerida, sest omatootena saab müüa just seda kaupa, mida kõige odavamalt kätte saadakse ning tarbija ei pruugi arugi saada, et tegemist pole kodumaise kaubaga.

Maxima pareerib: "Näiteks saavad kliendid täna Maxima kauplustest osta valdavalt eestimaist piima, mis on erinev hinna, omaduste ja tootja poolest. Oleme igati seda meelt, et eestimaiseid tootjaid ja nende toodangut väärtustada," teatas Mustonen.

Coop: piima hind hakkab sügisel tõusma

Ainsana andis sisulisi vastuseid Eesti jaekett, keskühistu Coop, teatades, et nende andmetel kavatsevad piimatootjad piima kokkuostuhinda tõsta ning see omakorda mõjutab tarbijale pakutavat lõpphinda.

"Hinnatõus peaks tarbijateni jõudma lähema kuu või kahe jooksul. See, kui palju hind tõuseb, sõltub juba piimatootjatest, sest meie kasumlikkus on piima müügilt pea olematu," tunnistas Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido.

Iseenesest või kellegi südametunnistuse ärkamsiest piima hind muidugi tõusma ei hakka. Seda, et hinnatõusu põhjustab madala hinna taga olevate globaalsete varude vähenemine, ta targu ei maini.

Coopi arvutuste kohaselt on praeguses majandusolukorras piimafarmi jätkusuutlikuks tegevuseks õiglane toorpiima liitrihind veidi üle 30 sendi, millele lisandub piima töötlemine, pakendamine, kauplustesse transportimine, hoiustamine ning lõpuks ka käibemaks. 

Seega ei saa piima kuidagi 35 sendiga müüa, ehkki ka Coop on dumpinguga kaasas ning müüb odavaimat, Farmi kilepiima 35 sendiga. Seejuures näitavad nad näpuga välismaiste jaekettide peale.

"Piima hinna on alla surunud välismaised kaubandusketid, kes oma tegevuses toetuvad maailmaturu madalale piimahinnale ning Venemaa piimaembargole. Teisisõnu ei ole välismaiste kaubanduskettide jaoks oluline, kas tegemist on kodumaise või mujalt riikidest imporditud toorpiimaga, nende jaoks on oluline võimalikult madal hind, mis saadakse farmeri, mitte nende endi kasumlikkuse arvelt," põhjendab Miido. "Kahjuks on piim selline toode, mille hind mõjutab kaupluse külastatavust rohkem, kui teised tooted ning kui üks-kaks kaubandusketti viivad piima hinnad ebanormaalselt madalale, on seda sunnitud tegema ka teised."

Miido möönab, et pikas perspektiivis ei võida odavast piimahinnast keegi, ka tarbija mitte, ent rõhutab, et kõik algabki tarbija teadlikkusest.

Samas ei näe ühtki jaeketti seda ühemõtteliselt - kõige odavamat kilepiima letilt ära korjates - tegemas. See, et odavaima piima kõrval on letil ka kallimad, sõnumit kohale ei vii - enamik ostjaid haarab poes ikka instinktiivselt odavaima toote järele, oma pead hinna madaluse põhjuste üle liigselt vaevamata.

Rimi: meie pole dumpinguga kaasa läinud

Rimi Eesti ostujuht Margus Amor ütles, et nemad on alates möödunud aasta detsembrisist teadlikult dumping-hinnaga kaasaminemisest hoidunud.

"Kilepiimal ei ole kokkuleppehindu ega kokkulepitud juurdehindlusi, vaid tihe konkurents. Aastaid ei ole kaupmehed odava kilepiima pealt teeninud, eriti pärast seda, kui osad ketid otsustasid selle toote oma hinnakuvandi vankri ette rakendada. Rimi hinnangul ei ole piim see toode, millega peaks n. ö „jaeturu hinnatasemele“ iga hinna eest järgnema," põhjendas Amor.

Milline oleks piimale õiglane hind, sellest on kõigil aga erinev arusaam. "On selge, et täna pigistab kõvasti ahela esimeses otsas seoses madalate sisseostuhindadega ning ahela tagumises otsas ehk kaupmehe juures seoses terava konkurentsiga," tõi Amor esile. Ahelas on veel tööstus ja tarbija.

Ehkki ka Amor peab praeguses seisus võitjaks tarbijat, nimetab ta seda lühiajaliseks võiduks, sest kui kohalik piimatootmine hääbub, puudutab see kõiki tarbijaid, ka neid, kes on valmis piima eest üle tootmishinna maksma.

Praegu maksab Rimis odavaim piim 44 senti ning seda hinda küsitakse oma private label toote eest, mida ostes toetab tarbija väiketalunikke täiendavalt kahe sendiga - selline on Rimi kokkulepe talupidajate keskliiduga. Kokkulepe kehtib selle aasta lõpuni.

Selver ERR-i uudisteportaali küsimustele piimahinna kohta ei vastanud.Rassismivastane marss BostonisRassismivastane marss Bostonis

Fotod: Bostoni rassismivastasel marsil osalesid tuhanded inimesed

Bostonis toimus laupäeval tuhandete inimeste osavõtul rassismivastane meeleavaldus, millega kaasnesid väiksemad kähmlused politseiga, tõsisem vägivald suudeti ära hoida.

Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Belinda CarlisleBelinda Carlisle
Galerii: Belinda Carlisle'ile kingiti temanimelise mustriga Haapsalu sall

Eile esines Haapsalus Belinda Carlisle, kes tähistas siin oma 59. sünnipäeva. Pitsikeskuses kingiti staarile temanimelise mustriga Haapsalu sall.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.