Swedbank alandab pensionifondide tasusid ({{commentsTotal}})

Eestlased ei säästa piisavalt.
Eestlased ei säästa piisavalt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
{{1473679281000 | amCalendar}}

Swedbank plaanib kaotada kolmanda samba fondidesse tehtavate sissemaksetega seotud kulud, alandada teise samba K1 fondi haldustasu ning luua uue, automaatselt juhitud elutsüklifondi.

Teise samba konservatiivse pensionifondi K1 haldustasu langetatakse 0,61 protsendilt 0,29 protsendini. Sellega peaks K1 pensionifondi kliendi senine keskmiselt 33-eurone aastane haldustasu kahanema 17 euro võrra umbes 15 euroni.

Swedbank Investeerimisfondide AS-i juhatuse esimees Kristjan Tamla väidab, et initsiatiiv tasude alandamiseks ei tulnud Tuleva pensionifondi turuletuleku plaanidest, vaid klientide survel, ehkki ta nimetas Tuleva taha koondunud seltskonna kommunikatsiooni agressiivseks.

"Esimesel kohal olid ikka klientide soovid," kinnitas Tamla. "Teiseks on Tuleva teise samba turgu vaikelust üles raputanud, mis ei ole tingimata halb."

Kodanuikuinitsiatiivil loodav pensioniühistu Tuleva on teinud valjuhäälset kriitikat Eestis rakendatavatele pensionifondide haldustasudele. Euroopa Liidu riikide keskmine haldustasu on 0,8 protsenti, Eesti keskmine on aga palju kõrgem - 1,25 protsenti. Tuleva ise on lubanud oma fondi haldustasuks kehtestada 0,55 protsenti.

Uus fond järgib elutsüklit

Valikuvõimaluse laiendamiseks plaanib Swedbank tulla turule ka uue pensionifondi lahendusega: automaatselt juhitud indeksit järgiv fond ehk elutsüklifond, mille aktsiate osakaal kahaneb ja võlakirjade osakaal kasvab vastavalt inimese vanusele. Pensioni kogumise alguses valdavalt aktsiatele toetuv fond on inimese pensionile mineku ajaks loomult ebastabiilsed aktsiad pea täielikult stabiilsema tootlusega võlakirjade vastu vahetanud.

Tamla sõnul on automaatselt juhitud fondide loomist kaalutud juba aastaid, kuid lihtsalt indeksfondide lisamine pensionifondide valikusse ei tundunud piisav. „Klientide tagasiside põhjal saame väita, et arvestatav hulk inimesi ei soovi oma pensionivaraga iseseisvalt tegeleda ning meile tundus, et on vaja nö targemat lahendust."

Tamla sõnul näitab nende kogemus, et enamik kliente ei taha, et neid üldse pensionifondi teemal tülitataks. Suhtumine näib olevad, et kui ühe fondi kasuks on kunagi otsus tehtud, siis on see teema pensionileminekuni ka lukus. Nõnda pole suurpangal õnnestunud oma kliente veenda vajadusel nende senist agressiivset pensionifondi konservatiivsema vastu välja vahetada, ehkki soovitatav olnuks. Mistap sündis ka idee automaatselt juhtitud fondiks.

Investeeringute juhtimise seisukohalt tähendab automaatsus seda, et fondi investeeringud järgivad rahvusvahelisi turuindekseid ning aktsia- ja võlakirjainvesteeringute osakaal ei muutu sõltuvalt finantsturgudel toimuvast.

Nn indeksfondi haldustasuks kujuneb 0,49 protsenti, fondi tootlus ei ole garanteeritud.

Uue fondiga loodetakse turule tulla uuest aastast ning sellega adresseeritakse aastate 1990-1999 vahel sündinud inimesi. Aasta hiljem luuakse vastav fond ka kümnend varem sündinutele. 50 eluaasta künniseni jõudnutele aga eraldi elutsüklifondi teha ei plaanita, kuivõrd selles vanusegrupis on teise samba kogujaid vähem ning nende pensioniaeg jõuab väga ruttu kätte, mistõttu erilisi muutusi aktsiate ja võlakirjade osakaalus poleks enam mõistlik teha.

Tamla tõi esile, et kui veel 15 aastat tagasi sisenes uus põlvkond tööturule umbes 20. eluaastaks, siis praegune põlvkond alustab tööga hiljem, millalgi kahekümnendates aastates. Seega hoolimata üha kõrgemasse ikka nihkuva pensioniea algusega pensioniks kogumise aastad ei pikene - ka tööturule sisenetakse järjest enam.

Kolmanda samba sissemaksekulud kaovad

60 protsenti Eesti elanikest hoiab oma sääste hoiustel, mitte ei kogu vabatahtlikult pensionifondidesse.

"Eestlased on kinnisvarausku," tõdes Tamla. See tähendab seda, et pensionifondidesse vabatahtlikult ei investeerita, pigem eelistatakse soetada kinnisvara, mille väärtuse kasvu usaldatakse rohkem kui fondide tootlust. Küllap on vanematel inimestel veel eredalt meeles omaaegsed rahakaotused, kui rublast ja kroon ja hoiukassasse kogutu sulas hetkega kui esimene lumi. Ka börsikrahhidega kaotatu on uuemast ajast veel hästi meeles.

Tamla sõnul on enamiku jaoks teine pensionisammas jätkuvalt ainuke pikaajaline sääst. Ärgitamaks inimesi rohkem raha oma tuleviku kindlustamiseks vabatahtlikku pensionifondi säästma, kaotab Swedbank kõik kolmanda samba fondidesse sissemaksetega seotud kulud.

Swedbank ootab praegu finantsinspektsiooni luba muudatuste tegemiseks.Donald Trump ja Lindsey Graham.Donald Trump ja Lindsey Graham.
Trump süüdistas teda kritiseerinud parteikaaslast "jälgis vales"

USA president Donald Trump süüdistas neljapäeval teda kritiseerinud erakonnakaaslast Lindsey Grahamit "jälgis vales" ja ähvardas, et valijad peavad seda meeles.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.