ERR pakutava hinnaga olümpiamängude õigusi jahtima ei lähe ({{commentsTotal}})

{{1474032182000 | amCalendar}}

Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt (ROK) olümpiamängude näitamisõiguste müügiõiguse omandanud Discovery Channel pakub Eestile järgmiseid tali- ja suveolümpiamänge 1,1 miljoni euroga. ERR peab küsitavat hinda jaburalt kõrgeks.

Discovery Channeli omanduses olev Eurosport on ROK-iga teinud müügitehingu, millega kaasneb kohustus edastada olümpiamänge igas Euroopa riigis ühes vabalevi ehk tasuta näidatavas kanalis. Kuna Eurosport Eestis tasuta ei levi, on nad sunnitud ülekandeõigused edasi müüma. Vabalevikanaleid on Eestis neli: ERR oma kolme kanaliga, TV3, Kanal2 ja Tallinna TV.

Hind, millega ülekandeõigusi pakutakse, on aga jahmatav: 1,1 miljonit eurot tali- ja suveolümpiamängude eest kokku. See on väiksem osa kogukulust, lisanduvad veel ülekande- , lähetus- ja logistikakulud, seadmete rent, maksud jne. Kuna mängud toimuvad Lõuna-Koreas ja Jaapanis, on kaasnevad lisakulud suured.

ERR-i sporditoimetuse juhataja Rivo Saarna arvutuste kohaselt ulatuks ülekannete kogukulu järgmise kahe OM-i eest sellise ülekandehinna korral 2,5 miljoni euro kanti. Võrdluseks: Rio olümpiamängude näitamise kogukulu oli 800 000 eurot. Seda raha polnud avalik-õigusliku ringhäälingu eelarvest lihtne kokku saada. Kuivõrd valitsus ERR-i taotlust suurvõistluste teleülekannete katmiseks ei rahuldanud, saadi eelarvest puuduv viimane kolmandik riigikogu "katuserahadest". 

"Olümpiamängude teleõiguste hinnad on tõstetud lakke. 1,1 miljonit on suurusjärgu võrra kõrgem summa kui ERR siiani ülekandeõiguste eest on tasunud," ütleb Saarna.

Sellistel tingimustel järgmiste kahtede olümpiamängude ülekandeõigusi omandama minna Saarna õigeks ei pea. "Eestis, kus elab vähem inimesi kui Müncheni linnas, on absoluutselt ebamõistlik tormata loopima avalikku raha erasektori äriplaani teostamiseks."

Saarnale sekundeerib ERR-i juhatuse liige Joel Sarv. "1,1 miljonit on ebamõistlik. Kust mõistlikkuse piir jookseb, seda me pole kokku leppinud, aga vahe on ilmselgelt kordades."

Põhjus, miks ülekandetasud seekord nii kõrged on, peituvad selles, et esmakordselt müüs ROK ülekandeõigused meediakanalile, kelle asi on all-litsentse edasi müüa. Eelmises olümpiatsüklis 2012-2014 tegi seda vahendaja Lagardere Sport, kes ise telepilti ei näita. Discovery tegi julge käigu, omandas õigused varasemaga võrreldes poolteisekordse hinnaga. Nüüd soovib Ameerika suurkontsern investeeringu mõistetavalt tagasi teenida.

"Riigis, kus pole raha õpetajate palgatõusuks, pensionideks või ERR-is kvaliteetdraamasarja tootmiseks, oleks jabur, kui hakkame tegelema sellega, et loobime miljonitesse ulatuvaid summasid lihtsalt riigist välja. Olümpiamängude õigused on seni maksnud kordades vähem ja Eestis ei ole kellegi huvides seda hinda üles ajada. Sellisel rumalusel ei ole mõtet, sest järgnevatel aastatel liiguvad hinnad siis ainult ühes suunas edasi," põhjendas Saarna.

Joel Sarv ei pea investeeringut põhjendatuks ka olümpiamängude asukoha tõttu. "Mõlemad mängud, mida müüakse, toimuvad Ida-Aasias, nii et ajavööndi mõttes need ei ole väga mugavad Eesti vaatajale: võistlused toimuvad varahommikul või südaöösel. See paneb meile eelarvelise lisakoormuse - kõik prime time'i saated peavad samal ajal jätkama," selgitas ERR-i juhatuse liige.

Sarv leiab, et ka erakanalite jaoks pole järgmised tali- ja suveolümpiamängud samadel põhjustel kuigi atraktiivsed - reklaamiandjad ju öisest reklaaminäitamisest teab mis huvitatud pole, vaatajaid on kõvasti vähem kui päevasel ajal, kuid erakanali peamine eesmärk õigusi soetada saab olla vaid reklaamiaja müük, et kulud tagasi teenida.

Kõrgem hind, vähem õigusi

Eurospordil on kohustus vabaleviõigused Eesti turul maha müüa, mistap usub Saarna, et pakutud ulmesummal on alanemisruumi. "Praegu pakutava hinnaga ostaks olümpiaõigused vaid rumal ja lühinägelik raha," leiab Saarna. 

"Kokkuvõttes peaks see viima tulemuseni, kus konkurents tekib mõistlikumal hinnatasemel," nõustub ka Sarv.

Ehkki hind on varasematest kordadest kõrgem, jäävad ülekandemahud senisest väiksemaks: kui seni kehtis põhimõte, mille kohaselt õiguste omanik kohustus taliolümpialt tegema ülekandeid vähemalt saja tunni jagu ning suveolümpialt kahesaja tunni jagu, et ülekandeõigusi omandada, siis nüüd tahab Eurosport samale pulgale asetada ka maksimaalse näitamisõiguse, et rohkem televaatajaid tugevama õigusega oma tasulisele kanalile suunata.

Nii näiteks jättis Eurosport soomlaste YLE-kanali ilma nende rahvusliku uhkuse, jäähoki ülekandeõigustest.

ERR-i sporditoimetuse juht Saarna on veendunud, et ERR suudab olümpiamängude ülekandeid toota erakanalitega võrreldes kõrgemal tasemel. "Absoluutselt ebamõistlik on, kui see Eesti vabalevikanal, kes olümpiamänge Eestis näitab, ei oleks ERR."

Ta meenutab, et Riosse saatis ERR 16 inimest, kes kommenteerisid ja korraldasid võistluste ülekandmist kohapealt, lisaks töötas selle nimel, et ülekanded ekraanile jõuaksid, veel sadakond inimest Tallinnas. Seevastu TV3, kes sai Viasati kaudu OM-i kergejõustiku ülekandeõigused, saatis Riosse olümpiamänge kajastama kaks inimest - reporteri ja operaatori.

Riigilt aga lisaraha ülekandeõiguste soetamiseks küsima minna oleks piinlik, sest riik on juba niigi lubanud ERR-ile iga-aastaselt täiendavad 400 000 eurot rahvusvaheliste spordiülekannetaga seotud kulutuste katmiseks. Selle summaga tuleb hakkama saama, ülejäänu peab tulema oma kaukast.

Täpsemaid juhiseid edasiseks tegutsemiseks oodatakse nõukogult, kes arutab küsimust oma järgmise nädala koosolekul.

ERR-i nõukogu esimees Agu Uudelepp hoidus enne seda kommentaaride andmisest, kuivõrd ei pidanud end enne seda teemaga piisavalt kursis olevaks. "Isikliku seisukoha kujundamine ebapiisava info põhjal ei ole õige."

TV3: meie huvi on leige

TV3 peadirektori Priit Leito sõnul on ka nemad Discovery'lt pakkumise saanud. Nende pakkumine hõlmas näitamisõigusi kõigis kolmes Balti riigis. "Aga see hinnalipik, mis seal juures oli, oli umbes kolm korda kõrgem, kui majanduslikult põhjendatud oleks, nii et me vaatame seda väga leige huviga," kommenteeris Leito. "TV3 sellise pakkumisega kindlasti kaasa ei lähe."

TV3 juht selgitab, et nii suurt summat pole mõistlik panna programmi alla, mis täidab eetrit vaid kaks nädalat aastas, sellal kui programmi on vaja teha 365 päeva aastas.

"[Selle raha eest] me võiksime teha aastaid "Kättemaksukontorit"!" piltlikustas Leito Eurospordi küsitava hinna suhet nende programmitootmiskuludesse.

Ehkki Leito usub, et Eurosport tuleb hinnas alla, peab ta võimalikuks ka stsenaariumit, kus kanal, jõudmata ühegi Eesti vabalevikanaliga kokkuleppele, on sunnitud ise Eestis olümpiamängude ajaks vabalevisse minema.

Kanal2: see võiks olla imagoloogiline investeering

Eesti Meedia, mille alla kuulub ka Kanal2, on samuti Discovery'ga konsultatioone pidanud. Lisaks Kanal2-le saaks Eesti Meedia näidata olümpiamänge ka oma teistes sõsarkanalites.

Eesti meedia juahtuse esimees Sven Nuutmann, kes ühest küljest möönab, et nad võtavad pakkumist kui üht väga tõsist võimalust, jõuab siiski järeldusele, et praegu pakutava hinnataseme juures ei näe ta ühtegi põhjust, miks peaks keegi olema huvitatud sellise summa maksmisest.

"Seda tüüpi spordiülekanded ei ole need, mis tooksid meie regioonis kanalile kasumit, see oleks pigem imagoloogiline investeering," selgitab Nuutmann.

Kuigi ta usub, et turg paneb ka hinna paika, tõdeb ta siiski, et järgmised kaks olümpiat on nende kanali jaoks selgelt ebasoodsas ajavööndis. "Viimane olümpia näitas seda, et kanal, mis näitab olümpiat, ei saavuta ikka vaadatuima kanali tiitlit. Me kas võtame kõik õigused või ei võta midagi, aga tükeldamise poolt me ei ole," viitab ta ERR-i ja TV3 vahel jagamisele läinud näitamisõigustele.

Mõtet parematel tingimustel pakkumist esitada pole kanal aga maha matnud. "See teema on meie radaril. Võtame seda kui ühte väga tõsist võimalust."

Sama teemat käsitleb ka tänane "Aktuaalne kaamera".Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.