ERR pakutava hinnaga olümpiamängude õigusi jahtima ei lähe ({{commentsTotal}})

{{1474032182000 | amCalendar}}

Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt (ROK) olümpiamängude näitamisõiguste müügiõiguse omandanud Discovery Channel pakub Eestile järgmiseid tali- ja suveolümpiamänge 1,1 miljoni euroga. ERR peab küsitavat hinda jaburalt kõrgeks.

Discovery Channeli omanduses olev Eurosport on ROK-iga teinud müügitehingu, millega kaasneb kohustus edastada olümpiamänge igas Euroopa riigis ühes vabalevi ehk tasuta näidatavas kanalis. Kuna Eurosport Eestis tasuta ei levi, on nad sunnitud ülekandeõigused edasi müüma. Vabalevikanaleid on Eestis neli: ERR oma kolme kanaliga, TV3, Kanal2 ja Tallinna TV.

Hind, millega ülekandeõigusi pakutakse, on aga jahmatav: 1,1 miljonit eurot tali- ja suveolümpiamängude eest kokku. See on väiksem osa kogukulust, lisanduvad veel ülekande- , lähetus- ja logistikakulud, seadmete rent, maksud jne. Kuna mängud toimuvad Lõuna-Koreas ja Jaapanis, on kaasnevad lisakulud suured.

ERR-i sporditoimetuse juhataja Rivo Saarna arvutuste kohaselt ulatuks ülekannete kogukulu järgmise kahe OM-i eest sellise ülekandehinna korral 2,5 miljoni euro kanti. Võrdluseks: Rio olümpiamängude näitamise kogukulu oli 800 000 eurot. Seda raha polnud avalik-õigusliku ringhäälingu eelarvest lihtne kokku saada. Kuivõrd valitsus ERR-i taotlust suurvõistluste teleülekannete katmiseks ei rahuldanud, saadi eelarvest puuduv viimane kolmandik riigikogu "katuserahadest". 

"Olümpiamängude teleõiguste hinnad on tõstetud lakke. 1,1 miljonit on suurusjärgu võrra kõrgem summa kui ERR siiani ülekandeõiguste eest on tasunud," ütleb Saarna.

Sellistel tingimustel järgmiste kahtede olümpiamängude ülekandeõigusi omandama minna Saarna õigeks ei pea. "Eestis, kus elab vähem inimesi kui Müncheni linnas, on absoluutselt ebamõistlik tormata loopima avalikku raha erasektori äriplaani teostamiseks."

Saarnale sekundeerib ERR-i juhatuse liige Joel Sarv. "1,1 miljonit on ebamõistlik. Kust mõistlikkuse piir jookseb, seda me pole kokku leppinud, aga vahe on ilmselgelt kordades."

Põhjus, miks ülekandetasud seekord nii kõrged on, peituvad selles, et esmakordselt müüs ROK ülekandeõigused meediakanalile, kelle asi on all-litsentse edasi müüa. Eelmises olümpiatsüklis 2012-2014 tegi seda vahendaja Lagardere Sport, kes ise telepilti ei näita. Discovery tegi julge käigu, omandas õigused varasemaga võrreldes poolteisekordse hinnaga. Nüüd soovib Ameerika suurkontsern investeeringu mõistetavalt tagasi teenida.

"Riigis, kus pole raha õpetajate palgatõusuks, pensionideks või ERR-is kvaliteetdraamasarja tootmiseks, oleks jabur, kui hakkame tegelema sellega, et loobime miljonitesse ulatuvaid summasid lihtsalt riigist välja. Olümpiamängude õigused on seni maksnud kordades vähem ja Eestis ei ole kellegi huvides seda hinda üles ajada. Sellisel rumalusel ei ole mõtet, sest järgnevatel aastatel liiguvad hinnad siis ainult ühes suunas edasi," põhjendas Saarna.

Joel Sarv ei pea investeeringut põhjendatuks ka olümpiamängude asukoha tõttu. "Mõlemad mängud, mida müüakse, toimuvad Ida-Aasias, nii et ajavööndi mõttes need ei ole väga mugavad Eesti vaatajale: võistlused toimuvad varahommikul või südaöösel. See paneb meile eelarvelise lisakoormuse - kõik prime time'i saated peavad samal ajal jätkama," selgitas ERR-i juhatuse liige.

Sarv leiab, et ka erakanalite jaoks pole järgmised tali- ja suveolümpiamängud samadel põhjustel kuigi atraktiivsed - reklaamiandjad ju öisest reklaaminäitamisest teab mis huvitatud pole, vaatajaid on kõvasti vähem kui päevasel ajal, kuid erakanali peamine eesmärk õigusi soetada saab olla vaid reklaamiaja müük, et kulud tagasi teenida.

Kõrgem hind, vähem õigusi

Eurospordil on kohustus vabaleviõigused Eesti turul maha müüa, mistap usub Saarna, et pakutud ulmesummal on alanemisruumi. "Praegu pakutava hinnaga ostaks olümpiaõigused vaid rumal ja lühinägelik raha," leiab Saarna. 

"Kokkuvõttes peaks see viima tulemuseni, kus konkurents tekib mõistlikumal hinnatasemel," nõustub ka Sarv.

Ehkki hind on varasematest kordadest kõrgem, jäävad ülekandemahud senisest väiksemaks: kui seni kehtis põhimõte, mille kohaselt õiguste omanik kohustus taliolümpialt tegema ülekandeid vähemalt saja tunni jagu ning suveolümpialt kahesaja tunni jagu, et ülekandeõigusi omandada, siis nüüd tahab Eurosport samale pulgale asetada ka maksimaalse näitamisõiguse, et rohkem televaatajaid tugevama õigusega oma tasulisele kanalile suunata.

Nii näiteks jättis Eurosport soomlaste YLE-kanali ilma nende rahvusliku uhkuse, jäähoki ülekandeõigustest.

ERR-i sporditoimetuse juht Saarna on veendunud, et ERR suudab olümpiamängude ülekandeid toota erakanalitega võrreldes kõrgemal tasemel. "Absoluutselt ebamõistlik on, kui see Eesti vabalevikanal, kes olümpiamänge Eestis näitab, ei oleks ERR."

Ta meenutab, et Riosse saatis ERR 16 inimest, kes kommenteerisid ja korraldasid võistluste ülekandmist kohapealt, lisaks töötas selle nimel, et ülekanded ekraanile jõuaksid, veel sadakond inimest Tallinnas. Seevastu TV3, kes sai Viasati kaudu OM-i kergejõustiku ülekandeõigused, saatis Riosse olümpiamänge kajastama kaks inimest - reporteri ja operaatori.

Riigilt aga lisaraha ülekandeõiguste soetamiseks küsima minna oleks piinlik, sest riik on juba niigi lubanud ERR-ile iga-aastaselt täiendavad 400 000 eurot rahvusvaheliste spordiülekannetaga seotud kulutuste katmiseks. Selle summaga tuleb hakkama saama, ülejäänu peab tulema oma kaukast.

Täpsemaid juhiseid edasiseks tegutsemiseks oodatakse nõukogult, kes arutab küsimust oma järgmise nädala koosolekul.

ERR-i nõukogu esimees Agu Uudelepp hoidus enne seda kommentaaride andmisest, kuivõrd ei pidanud end enne seda teemaga piisavalt kursis olevaks. "Isikliku seisukoha kujundamine ebapiisava info põhjal ei ole õige."

TV3: meie huvi on leige

TV3 peadirektori Priit Leito sõnul on ka nemad Discovery'lt pakkumise saanud. Nende pakkumine hõlmas näitamisõigusi kõigis kolmes Balti riigis. "Aga see hinnalipik, mis seal juures oli, oli umbes kolm korda kõrgem, kui majanduslikult põhjendatud oleks, nii et me vaatame seda väga leige huviga," kommenteeris Leito. "TV3 sellise pakkumisega kindlasti kaasa ei lähe."

TV3 juht selgitab, et nii suurt summat pole mõistlik panna programmi alla, mis täidab eetrit vaid kaks nädalat aastas, sellal kui programmi on vaja teha 365 päeva aastas.

"[Selle raha eest] me võiksime teha aastaid "Kättemaksukontorit"!" piltlikustas Leito Eurospordi küsitava hinna suhet nende programmitootmiskuludesse.

Ehkki Leito usub, et Eurosport tuleb hinnas alla, peab ta võimalikuks ka stsenaariumit, kus kanal, jõudmata ühegi Eesti vabalevikanaliga kokkuleppele, on sunnitud ise Eestis olümpiamängude ajaks vabalevisse minema.

Kanal2: see võiks olla imagoloogiline investeering

Eesti Meedia, mille alla kuulub ka Kanal2, on samuti Discovery'ga konsultatioone pidanud. Lisaks Kanal2-le saaks Eesti Meedia näidata olümpiamänge ka oma teistes sõsarkanalites.

Eesti meedia juahtuse esimees Sven Nuutmann, kes ühest küljest möönab, et nad võtavad pakkumist kui üht väga tõsist võimalust, jõuab siiski järeldusele, et praegu pakutava hinnataseme juures ei näe ta ühtegi põhjust, miks peaks keegi olema huvitatud sellise summa maksmisest.

"Seda tüüpi spordiülekanded ei ole need, mis tooksid meie regioonis kanalile kasumit, see oleks pigem imagoloogiline investeering," selgitab Nuutmann.

Kuigi ta usub, et turg paneb ka hinna paika, tõdeb ta siiski, et järgmised kaks olümpiat on nende kanali jaoks selgelt ebasoodsas ajavööndis. "Viimane olümpia näitas seda, et kanal, mis näitab olümpiat, ei saavuta ikka vaadatuima kanali tiitlit. Me kas võtame kõik õigused või ei võta midagi, aga tükeldamise poolt me ei ole," viitab ta ERR-i ja TV3 vahel jagamisele läinud näitamisõigustele.

Mõtet parematel tingimustel pakkumist esitada pole kanal aga maha matnud. "See teema on meie radaril. Võtame seda kui ühte väga tõsist võimalust."

Sama teemat käsitleb ka tänane "Aktuaalne kaamera".USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Anett KontaveitAnett Kontaveit
Kontaveit pidi Gstaadi turniiri finaalis vastase paremust tunnistama

Anett Kontaveit (WTA 32.) kaotas Gstaadi tenniseturniiri finaalis hollandlannale Kiki Bertensile (WTA 35.) pea kaks tundi kestnud mängu 4:6, 6:3, 1:6.

Uuendatud: 14:47 
Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema