5 uudist, mida täna hommikul teada: sotsid kaaluvad presidendikandidaate, Ühtne Venemaa võitis taas üldvalimised ja internetikasutajate hulk on vähenenud ({{commentsTotal}})

Viis uudist 19. septembril
Viis uudist 19. septembril Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix/Creative Commons/ERR

Siin on valik uudiseid, mida täna hommikul võiks teada!

Sotsid arutavad, keda laupäeval presidendiks valida

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus arutab koos erakonna valimiskogu liikmetega, keda toetada presidendivalimiste esimeses voorus valimiskogus. Postimees kirjutab, et suure tõenäosusega partei oma kandidaati üles ei sea.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kristen Kanarik ütles, et erakorraliselt kogunev erakonna juhatus kohtub Toompeal partei valija-meestega, et arutada, kuidas valimiskogu esimeses voorus valida. Kuidas hääletatakse valimiskogu teises voorus, otsustatakse laupäeval.

Samas on selge, millised kaks kandidaati pääsevad viimasesse vooru. Tema sõnul on sotside kindel soov president valimiskogus ära valida. Kandidaatide registreerimine presidendivalimisteks valimiskogus algab homme hommikul.

Kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt 21 valimiskogu liikmel.

 

Venemaa valimised võitis oodatult Ühtne Venemaa

Venemaa võimuparteid Ühtne Venemaa toetab 54,3 protsenti hääletanutest, kui eilsete riigiduuma valimiste häältest oli loetud 80 protsenti. Teisel kohal on 13.6e protsendiga Kommunistlik Partei ja kolmandal positsioonil liberaaldemokraadid 13,4a protsendiga.Viimasena pääses parlamenti Õiglane Venemaa 6 protsendilise toetusega.

Kokkuvõttes pääsesid parlamenti taas needsamad neli parteid, mille esindajad seal ka siiani on olnud. Valimistest osavõtt oli aga väike. Valimistel osales praegustel andmetel alla 48a protsendi valimisõiguslikest kodanikest.


Riik kaotab transiidi kahanemisest 357 miljonit eurot aastas

Logistika ja transiidi assotsiatsiooni arvutustel kaotab Eesti riik 10 aasta taguse ajaga võrreldes transiidi vähenemisest 357 miljonit eurot aastas; summaarselt on assotsiatsiooni arvutustel Eestit läbiva transiidi langus samal perioodil siinsest majandusest viinud iga-aastaselt 510 miljonit eurot.

Aastal 2006 läbis Eestit 40 miljonit tonni kaupa ja 2016 prognoositakse 6 miljonit – vahe on 34 miljonit. Ühe tonni läbimine jätab Eesti majandusse 15 eurot ja seega saab Eesti majandus aastas 510 miljonit eurot vähem kui 2006. aastal, teatas assotsiatsioon.

Mahu langusest jääb assotsiatsiooni hinnangul Eesti riigil teenimata raudtee ja sadamate tulu ning terminalide tööjõumaksud - 10,5 eurot iga liikumata jäänud kaubatonni kohta. Võrreldes 2006. aastaga on seda 357 miljonit eurot aastas vähem.

 

Ilmateade

Täna tuleb vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Puhub põhjakaare tuul 2-7 m/s. Õhutemperatuur on 11..16°C.

 

Troopilise viiruse vastu aitab levinud tinktuur

Kevadel Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetanud Maris Sala uuris võimalust, kuidas pidurdada troopilise chikungunya viiruse ehk CHIKV viiruse paljunemist apteegis käsimüügis oleva toidulisandi Carmolise tinktuuriga. Tegu oli sedavõrd hea uuringuga, et praegu võistleb teadustöö teiste Euroopa parimate noorte teadlaste uuringutega.

Chikungunya viirus levib Lõuna- ja Ladina-Ameerikas ning viimastel aastatel on see hakanud epideemiliselt levima. Ainuüksi 2016. aastal on Lõuna- ja Kesk-Ameerika riikides diagnoositud CHIKV nakkus 16 653 inimesel, haigus levib jõudsalt ka Põhja-Ameerikasse ning ilmselt on tänavu nakatujaid üle 20 000.

Sala ei uurinud tegelikult CHIKV viirust, vaid viisi, kuidas takistada viiruse paljunemist.

Taimset ürdisegu Carmolis saab osta Eestis ja enamikus Euroopa riikidest igast apteegist. See sisaldab kümmet erinevat taime ning etanooli ehk lihtsamalt öeldes on tegu ravimtaime alkoholtõmmisega.

Kuna tinktuur sisaldab lisaks ravimtaimede eeterlikele õlidele ka 61 protsenti etanooli, oli oluline teada saada, kas viiruse paljunemisel on olulisem roll alkoholil või on mõju ka taimedel.

Esiteks tuleb välja tuua uuringu olulisim tulemus: Carmolis tinktuur tõepoolest peatab viiruse paljunemist. Rakukultuuril tehtud katsest nähtus, et viiruse paljunemist peatas ka lihtsalt etanool.

Kuid etanooli ja tinktuuri vahel esines statistiliselt oluline seos: tinktuur peatas viiruse paljunemist väga palju tõhusamalt kui lihtsalt etanool.


Kodust internetti omavate leibkondade suhtarv vähenes

Kodune internetiühendus oli 2016. aasta esimeses kvartalis 86 protsendil leibkondadest, mida on 2 protsendipunkti vähem kui möödunud aastal samal ajal.

Jätkuvalt on kõige populaarsem internetiühendus juhtmega või juhtmevaba püsiühendus, mida kasutas 90 protsenti internetiühendusega leibkondadest. Lasteta leibkondadest oli juhtmega või juhtmevaba interneti püsiühendus 88 protsendil ja lastega leibkondadest 92 protsendil, teatas statistikaamet.

Märgatavalt on tõusnud mobiilse internetiühenduse kasutamine. Kui 2015. aasta esimese kvartali seisuga oli mobiilne internet veidi enam kui pooltel ehk 56 protsendil internetiühendusega leibkondadel, siis 2016. aasta esimese kvartali andmetel pisut üle kolmveerandil ehk 78 protsendil.

Juhtmega või juhtmevaba püsiühenduse kasutamine on populaarsem linnas elavates leibkondades ning mobiilse interneti kasutamine maa-asulates elavates leibkondades. Koduse internetiühenduse puudumise põhjusena nimetasid leibkonnad kõige enam vajaduse või huvi puudumist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: ERR/BNS/PostimeesUSA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Anett KontaveitAnett Kontaveit
Kontaveit pidi Gstaadi turniiri finaalis vastase paremust tunnistama

Anett Kontaveit (WTA 32.) kaotas Gstaadi tenniseturniiri finaalis hollandlannale Kiki Bertensile (WTA 35.) pea kaks tundi kestnud mängu 4:6, 6:3, 1:6.

Uuendatud: 14:47 
Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema