5 uudist, mida täna hommikul teada: sotsid kaaluvad presidendikandidaate, Ühtne Venemaa võitis taas üldvalimised ja internetikasutajate hulk on vähenenud ({{commentsTotal}})

Viis uudist 19. septembril
Viis uudist 19. septembril Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix/Creative Commons/ERR

Siin on valik uudiseid, mida täna hommikul võiks teada!

Sotsid arutavad, keda laupäeval presidendiks valida

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus arutab koos erakonna valimiskogu liikmetega, keda toetada presidendivalimiste esimeses voorus valimiskogus. Postimees kirjutab, et suure tõenäosusega partei oma kandidaati üles ei sea.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kristen Kanarik ütles, et erakorraliselt kogunev erakonna juhatus kohtub Toompeal partei valija-meestega, et arutada, kuidas valimiskogu esimeses voorus valida. Kuidas hääletatakse valimiskogu teises voorus, otsustatakse laupäeval.

Samas on selge, millised kaks kandidaati pääsevad viimasesse vooru. Tema sõnul on sotside kindel soov president valimiskogus ära valida. Kandidaatide registreerimine presidendivalimisteks valimiskogus algab homme hommikul.

Kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt 21 valimiskogu liikmel.

 

Venemaa valimised võitis oodatult Ühtne Venemaa

Venemaa võimuparteid Ühtne Venemaa toetab 54,3 protsenti hääletanutest, kui eilsete riigiduuma valimiste häältest oli loetud 80 protsenti. Teisel kohal on 13.6e protsendiga Kommunistlik Partei ja kolmandal positsioonil liberaaldemokraadid 13,4a protsendiga.Viimasena pääses parlamenti Õiglane Venemaa 6 protsendilise toetusega.

Kokkuvõttes pääsesid parlamenti taas needsamad neli parteid, mille esindajad seal ka siiani on olnud. Valimistest osavõtt oli aga väike. Valimistel osales praegustel andmetel alla 48a protsendi valimisõiguslikest kodanikest.


Riik kaotab transiidi kahanemisest 357 miljonit eurot aastas

Logistika ja transiidi assotsiatsiooni arvutustel kaotab Eesti riik 10 aasta taguse ajaga võrreldes transiidi vähenemisest 357 miljonit eurot aastas; summaarselt on assotsiatsiooni arvutustel Eestit läbiva transiidi langus samal perioodil siinsest majandusest viinud iga-aastaselt 510 miljonit eurot.

Aastal 2006 läbis Eestit 40 miljonit tonni kaupa ja 2016 prognoositakse 6 miljonit – vahe on 34 miljonit. Ühe tonni läbimine jätab Eesti majandusse 15 eurot ja seega saab Eesti majandus aastas 510 miljonit eurot vähem kui 2006. aastal, teatas assotsiatsioon.

Mahu langusest jääb assotsiatsiooni hinnangul Eesti riigil teenimata raudtee ja sadamate tulu ning terminalide tööjõumaksud - 10,5 eurot iga liikumata jäänud kaubatonni kohta. Võrreldes 2006. aastaga on seda 357 miljonit eurot aastas vähem.

 

Ilmateade

Täna tuleb vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Puhub põhjakaare tuul 2-7 m/s. Õhutemperatuur on 11..16°C.

 

Troopilise viiruse vastu aitab levinud tinktuur

Kevadel Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetanud Maris Sala uuris võimalust, kuidas pidurdada troopilise chikungunya viiruse ehk CHIKV viiruse paljunemist apteegis käsimüügis oleva toidulisandi Carmolise tinktuuriga. Tegu oli sedavõrd hea uuringuga, et praegu võistleb teadustöö teiste Euroopa parimate noorte teadlaste uuringutega.

Chikungunya viirus levib Lõuna- ja Ladina-Ameerikas ning viimastel aastatel on see hakanud epideemiliselt levima. Ainuüksi 2016. aastal on Lõuna- ja Kesk-Ameerika riikides diagnoositud CHIKV nakkus 16 653 inimesel, haigus levib jõudsalt ka Põhja-Ameerikasse ning ilmselt on tänavu nakatujaid üle 20 000.

Sala ei uurinud tegelikult CHIKV viirust, vaid viisi, kuidas takistada viiruse paljunemist.

Taimset ürdisegu Carmolis saab osta Eestis ja enamikus Euroopa riikidest igast apteegist. See sisaldab kümmet erinevat taime ning etanooli ehk lihtsamalt öeldes on tegu ravimtaime alkoholtõmmisega.

Kuna tinktuur sisaldab lisaks ravimtaimede eeterlikele õlidele ka 61 protsenti etanooli, oli oluline teada saada, kas viiruse paljunemisel on olulisem roll alkoholil või on mõju ka taimedel.

Esiteks tuleb välja tuua uuringu olulisim tulemus: Carmolis tinktuur tõepoolest peatab viiruse paljunemist. Rakukultuuril tehtud katsest nähtus, et viiruse paljunemist peatas ka lihtsalt etanool.

Kuid etanooli ja tinktuuri vahel esines statistiliselt oluline seos: tinktuur peatas viiruse paljunemist väga palju tõhusamalt kui lihtsalt etanool.


Kodust internetti omavate leibkondade suhtarv vähenes

Kodune internetiühendus oli 2016. aasta esimeses kvartalis 86 protsendil leibkondadest, mida on 2 protsendipunkti vähem kui möödunud aastal samal ajal.

Jätkuvalt on kõige populaarsem internetiühendus juhtmega või juhtmevaba püsiühendus, mida kasutas 90 protsenti internetiühendusega leibkondadest. Lasteta leibkondadest oli juhtmega või juhtmevaba interneti püsiühendus 88 protsendil ja lastega leibkondadest 92 protsendil, teatas statistikaamet.

Märgatavalt on tõusnud mobiilse internetiühenduse kasutamine. Kui 2015. aasta esimese kvartali seisuga oli mobiilne internet veidi enam kui pooltel ehk 56 protsendil internetiühendusega leibkondadel, siis 2016. aasta esimese kvartali andmetel pisut üle kolmveerandil ehk 78 protsendil.

Juhtmega või juhtmevaba püsiühenduse kasutamine on populaarsem linnas elavates leibkondades ning mobiilse interneti kasutamine maa-asulates elavates leibkondades. Koduse internetiühenduse puudumise põhjusena nimetasid leibkonnad kõige enam vajaduse või huvi puudumist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: ERR/BNS/PostimeesRootsi ajakirjanik Kim Wall.Rootsi ajakirjanik Kim Wall.
Taani politsei: merest leitud surnukeha kuulub rootslannast ajakirjanikule

Taani politsei teatas kolmapäeva varahommikul, et neil on õnnestunud tuvastada, et esmaspäeva õhtul Kopenhaageni lähedalt merest leitud surnukeha kuulub 10. augustil kadunuks jäänud rootslannast ajakirjanikule Kim Wallile.

Uuendatud: 10:51 
USA välisminister Rex Tillerson 1. augustil pressibriifingul.USA välisminister Rex Tillerson 1. augustil pressibriifingul.
USA hoiatas Pakistani liitlase eristaatuse kaotamise eest

Ühendriikide välisminister Rex Tillerson hoiatas teisipäeval Pakistani NATO eesõigustatud välisliitlase eristaatuse küsimuse alla sattumise eest, kui riik on jätkuvalt turvapaigaks äärmuslastele.

20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.