ETV DEBATT: Kui presidenti valimiskogus ära ei valita, Kallas enam ei kandideeri ({{commentsTotal}})

{{1474661178000 | amCalendar}}

Reformierakonna presidendikandidaat Siim Kallas teatas ETV suures presidendidebatis, et kui presidenti valimiskogus ära ei valita, siis tema enam nendel valimistel ei kandideeri.

”Ei!” teatas Kallas saate lõpumeetritel vastuseks saatejuht Andres Kuuse küsimusele ”Kas Kallas läheb kolmandale ringile?”

Seevastu Eesti poliitikast ei kavatse endine peaminister ja Reformierakonna auesimees lahkuda, selgus juba teist korda reedese päeva jooksul. Debati käigus tõdes ta, et "see [Eesti poliitika] meeldib mulle üha rohkem", varem oli ta oma Eesti poliitikas püsimist kinnitanud ETV "Ringvaates".

Küsitluste järgi Kallasele valimiskogus suurimat konkurentsi pakkuv Marina Kaljurand pidas vajalikuks, et valimistega valimiskogus siiski ühele poole saadakse.

"See [valimiste läbikukutamine valmiskogus] oleks rahva petmine," tõdes ta.
 
"30-aastastel pole aimu elust 40 aastat hiljem"
 
Märkimisväärne osa ka sellest debatist kulus arutlemisele riigisisestele majandus- ja sotsiaalpoliitiliste teemade üle. Vahe kandidaatide vahel tuli sisse näiteks suhtumises pensioniea tõusu, mille kavaga tuli paari nädala eest avalikkuse ette sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.
 
Mart Helme (EKRE) nimetas pensioniea tõstmist 30-40-aastaste fantaasiaks ja märkis, et selles vanuses otsustajatel puudub ettekujutust elust 70-aastasena. Kallas ja Kaljurand aga nõustusid pensioniea tõstmise vajadusega.
 
Kõvasti kõneainet pakkusid ka sisse- ja väljaränne. Allar Jõks (VE, IRL) kutsus üles andma ettevõtetele enam võimalusi kvalifitseeritud välistööjõu sissetoomiseks. Siim Kallas oli nõus leevendama ka seniseid piiranguid, näiteks väljastpoolt Euroopa Liitu Eestisse saabuvale töötajale makstava vähemalt 1,24-kordse keskmise palga nõuet, mis on mõeldud tööturu kaitsmiseks odavtööjõu eest.
 
Vaesed ja väetid ning suurkorruptsioon kui Eesti häbiplekk
 
Kui kandidaatide käest küsiti, mille pärast nad Eesti puhul häbi tunnevad, mainisid Mailis Reps (KE), Marina Kaljurand ja Martin Helme vanureid ning teisi puudustkannatajaid, Kallas aga teatas, et ei oska millegi pärast häbi tunda, vaid hoopis uhkust.
 
"Suured korruptsioonijuhtumid on need, mis tuleb kiiresti ära lahendada, sest need paistavad silma ka väljaspool Eestit," tõdes Kallas siiski lõpuks.
 
Riigikaitsesse 2,4 protsenti sisekogutoodangust
 
Kaitse- ja välispoliitikast rääkides kutsus Mart Helme üles kasvatama riigikaitsekulutusi 2,4 protsendini sisekogutoodangust. Küsimusele, mille arvelt seda teha, vastas ta, et tuleb luua majanduskasvu soodustav ettevõtluskeskkond, küll siis tuleb ka riigieelarvesse raha.
 
Allar Jõks aga leidis, et kui Eesti välisesindatust – ehk häid suhteid liitlasriikidega – on nimetatud meie kaitsepoliitika eesliiniks, siis tuleks lõpetada välisministeeriumi eelarve kärpimine. Mailis Reps aga tõdes, et senised kaitsekulutuste tõstmised on tulnud siseturvalisuse – politsei, piirivalve ja päästjate – arvelt.
 
"Kokkuvõttes inimeste turvatunne niimoodi ei kasva," märkis Reps.
 
Täismahus ETV debatti on võimalik vaadata käesoleva artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain KooliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics