USA ja Venemaa ei suutnud Süüria relvarahulepet taaselustada ({{commentsTotal}})

Välisminister Sergei Lavrov ÜRO-s ajakirjanike küsimustele vastamas. Autor: Reuters

USA ja Vene välisminister ei jõudnud reedel üksmeeleni riikide vahendatud Süüria relvarahu taastamises, hoolimata ÜRO Peaassambleel nädala kestnud diplomaatilisi lahinguid.

Hoolimata sõnasõjast New Yorgis ja jätkuvatest lahingutest Süüria pinnal, leppisid USA ja Venemaa kokku, et kõnelused peavad jätkuma.

Samas oli selge, et kui USA välisminister John Kerry ja tema Vene ametivend Sergei Lavrov valmistusid reedel New Yorgist lahkuma, olid poolte vahel Süüria konflikti asjus suur lõhe.

Vene ministri sõnul oleks relvarahu taastamine "arutu", sest USA pole suutnud eraldada mõõdukad mässulised terroristidest. "Me kõik toetame relvarahu, kuid ilma Al-Nusra eraldamiseta, on relvarahu sisutühi," ütles Lavrov, viitega pühasõdalaste rühmitusele Al-Nusra Rinne.

Venemaa toetatud Süüria relvajõud lõpetasid esmaspäeval nädala kestnud relvarahu ning käivitasid pealetungi Aleppole, kus USA-toetatud mässulised teevad koostööd Al-Nusra võitlejatega.

Relvarahu ei hõlmanud mõjuvõimsat Al-Nusra Rinner, mis lõi juulis lahku terrorivõrgustikust Al-Qaeda ning nimetas end Fateh al-Shami rindeks.

"Mis tahes relvarahu, olgu see siis seitse või kolm päeva, oleks arutu," lausus Lavrov, väites, et "Al-Nusrale lähedased rühmitused" sooritasid nädala kestnud relvarahu jooksul 350 rünnakut.

Lisaks väitis Lavrov, et mässulised olevat keeldunud Alepposse viivalt Castello teelt. USA-Vene kava alusel pidid nad sealt taanduma.

Vene minister nurises ka Washingtoni "täieliku suutmatuse" pärast täita lubadust veenda opositsiooni täitma relvarahu tingimusi ning eralduma Al-Nusrast. "Mõistame, et see on raske ülesanne, kuid Süürias on kõik raske."

"Me tahame näha mis tahes märki, et koalitsioonil on maapinnal olijate seas mõjuvõimu. Ma ei arva, et seda oleks liiga palju küsida," lisas ta.

Minister libises ka vandenõuteooriate maailma, väites, et USA võib ehk kasutada Al-Nusrat jõuna Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastu. "Ma tahan eksida," lausus Lavrov. "Kuid tundub, et mõned inimesed tahavad Al-Nusrat säästa ning hoida seda hilisemaks etapiks, kui kuulutatakse välja kurikuulus "plaan B"," lisas minister.

Aasta algul ütles Kerry USA seadusandjatele, et kui kõnelused Venemaaga ebaõnnestuvad, siis teeb ta ettepaneku rakendada "plaan B", mis seni teadaolevalt tähendab suuremat sõjalist sekkumist Süürias.

Ka USA välisminister ei hoidnud end nädala jooksul eriti tagasi, öeldes ÜRO Julgeolekunõukogus, et tema pikaajaline Vene ametivend kõneleb "paralleeluniversumi" seest. Samas rääkis ta rõõmsamal toonil, andes mõista, et manööverdamisruumi siiski on.

"Me vahetasime mõningaid ideid ... Arvan, et tegime väikeseid edusamme. Hindame ideid konstruktiivsel viisil, punkt," lausus ta.

USA seisukohad muutusid nädala jooksul jäigemaks. Kerry nõudis neljapäeval, et Moskva peab sundima Assadi hoidma oma õhuväge maapinnal, kui loodab relvarahu taaselustada.

"Lubage mul öelda selgelt: Ühendriigid ei kavatse mitte mingil juhul vabandada selle eest, et üritab minna Süüria rahva kannatuste leevendamiseks nõutust sammukese kaugemale," ütles USA välisminister.

"Samas ei saa me olla ainsad, kes üritavad hoida seda ust avatuna. Venemaa ja režiim peab tegema oma osa, vastasel juhul pole sellel (leppel) mitte mingit võimalust."

Prantsuse välisministri Jean-Marc Ayrault' sõnul ei avaldanud kolleegide püüdlused talle muljet ning väljendas pettumust läbirääkimiste salastatuse üle.

"Ameerika-Vene koostöö on saavutanud oma piiri. See meetod ei toimi. Arutelud jätkuvad, kuid need tunduvad lõputud."

"Ühendriikidel on eriline vastutus, millel on ajalooline mõõde. Palume neil tõusta selle kõrgusele - on aeg pöörduda kollektiivsema lähenemise poole," lausus Ayrault.

Kõnelustega samal ajal tabas Aleppot raketirahe. Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil hukkus reedel Vene ja Süüria režiimivägede õhulöökides 45 tsiviilisikut.

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.