Briti leiboristid valisid Corbyni uuesti esimeheks ({{commentsTotal}})

{{1474710523000 | amCalendar}}

Briti opositsiooniline Tööpartei valis uuesti esimeheks senise liidri Jeremy Corbyni, teatas erakond täna.

Corbyn kogus erakonnaliikmete seas 61,8-protsendise toetuse rivaal Owen Smith 38,2 protsendi vastu.

Parteijuhi valimise hääletusedeleid hakati posti teel välja saatma 22. augustil, valimised kestsid 21. septembrini. Ühtekokku anti umbes 500 000 häält.

Eelmisel aastal valiti Corbyn leiboristide esimeheks 59-protsendise toetusega, mistõttu näitab tänavune hääletus tema mandaadi tugevnemist.

"Valimised on sageli kirglik ja kildkondlik ettevõtmine ning tihti debattide ajal öeldakse tihti asju, mida hiljem kahetsetakse," lausus Corbyn Liverpoolis Tööpartei kongressil. "Seda, mis meid ühendab, on palju rohkem sellest, mis meid lahutab. Minu meelest võiksime me kandiku puhtaks lüüa ja jätkata tööd, mida me üheskoos parteina tegema peame."

Corbyni võit on valus hoop leiboristidest parlamendiliikmete, kes tõstsid tema vastu mässu pärast Euroopa Liidust lahkulöömise referendumit juunis, süüdistades liidrit suutmatuses viia läbi tugev kampaania EL-i jäämise nimel.

Nüüd kardetakse, et tugeva leiboristliku opositsioonita annab peaminister Theresa May järele konservatiivide sellele leerile, kes pooldab "kõva" Brexitit ehk Suurbritannia väljaviimist mitte üksnes EL-ist, vaid ka Euroopa ühisturust.

Corbynit toetavad ametiühingud, kuid erakonna parlamendiliikmed peavad Corbyni vasakpoolseid vaateid liiga äärmuslikeks ja iganenuiks. Lõhe erakonnas süvenes ning jõudis ohtlikku punkti EL-i referendumiga, mis tõi kaasa massilised tagasiastumised leiboristide varivalitsusest ja umbusaldushääletuse, mille poolt oli leiboristide 230 parlamendiliikmest 172.

Kaalukeel hakkas aga taas Corbyni kasuks kalduma, kui parlamendiliikmed esitasid tema vastaskandidaadiks suhteliselt tundmatu Owen Smithi.

Leiboristid valitsesid Suurbritanniat aastatel 1997-2010, ent on kaotanud viimased kahed üldvalimised. Üleriigilistes valimisküsitlustes jäävad leiboristid valitsevatest konservatiividest maha 14 protsendipunktiga ning analüütikute hinnangul ei ole neil niipea Downing Streetile asja.

"Tööpartei ei võida lähitulevikus mingeid valimisi," ütles Londoni Kings College'i Euroopa poliitika professor Anand Menon.

Patrick Dunleavy Londoni majanduskoolist (LSE) lisas, et Corbyni võit asetab Tööpartei parlamendifraktsiooni väga raskesse olukorda. Ta ennustas hapra tasakaalu kujunemist erakonna parlamendiliikmete ja juhtkonna vahel, lisades, et palju sõltub Corbyni käitumisest.

Täna koguneb Tööpartei riiklik täitevkomitee arutama plaane anda Tööpartei parlamendisaadikutele rohkem hääli Corbyni esireameeskonna moodustamiseks parlamendis.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.