USA luure uurib Trumpi nõuniku sidemeid Kremliga ({{commentsTotal}})

Donald Trump. Autor: Reuters/Scanpix

Ühendriikide luureametnikud uurivad, kas vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi üks võimalikke välispoliitika nõunikke Carter Page on eraviisiliselt Venemaa kõrgete esindajatega suhelnud, käsitledes muu hulgas ka võimalikku majandussanktsioonide tühistamist Trumpi presidendiks saamise korral.

Trump tõi märtsis Page'i välja kui ühe oma viiest välispoliitika nõunikust. Page'il on Venemaal suured ärihuvid ja allikate sõnul on kongressiliikmetega arutatud tema tegevust seoses Moskva arvatava kavatsusega USA presidendivalimisi mõjutada, vahendas Yahoo News.

Pärast üht seesugust infotundi kirjutas senati vähemuse juht Harry Reid föderaalse juurdlusbüroo direktorile James Comeyle, viidates andmetele Page'i suvel toimunud kohtumistest Moskva kõrgete esindajatega, keda puudutasid sanktsioonid. Reid pidas neid tõendiks Trumpi kampaania tihedate sidemete kohta Kremliga ja leidis, et FBI-l tuleks seda lähemalt uurida.

Anonüümsust palunud kongressiga seotud allikas ütles, et Page'i suhtlust Vene poolega jälgitakse ja uuritakse aktiivselt. Teine anonüümne kõrge jõuameti esindaja ei eitanud samuti, et Page'i suhtlus Venemaaga on luubi all.

Page on endine Merrill Lynchi investeerimispankur Moskvas, kes nüüd juhib New Yorgis konsultatsioonifirmat Global Energy Capital. Page ise keeldus teemat kommenteerimast.

Trump mainis Page'i esimest korda siis, kui Washington Posti ajakirjanik temalt märtsis uuris, kes kuuluvad tema välispoliitika meeskonda. Viie nõuniku seas nimetas Trump toona ka Page'i, kuid tema täpne roll kampaanias on senini ebaselge.

Trumpi pressiesindaja Hope Hicks nimetas Page'i augustis mitteformaalseks välisnõunikuks, kes ei esinda oma sõnavõttudes Trumpi ega tema kampaaniat. Sel nädalal ütles Trumpi kampaania pressiesindaja Jason Miller aga, et Page'il ei ole nende tegevuses rolli ja kampaaniameeskond ei ole kursis tema tegevusega ei minevikus, olevikus ega tulevikus.

Page sattus USA Moskva saatkonna tähelepanu alla mitu aastat tagasi, kui ta oma mitmel Venemaa pealinna tehtud reisil kritiseeris avalikult USA poliitikat ja ilmutas sümpaatiat president Vladimir Putini vastu.

Page ei ole oma seisukohti ka kodumaal varjanud. Üsna peatselt pärast seda, kui Trump teda ühe oma nõunikuna välja tõi, rääkis Page Bloombergile, et oli olnud Venemaa riikliku gaasiettevõtte Gazprom nõunik ja investor. Ta süüdistas president Barack Obama administratsiooni sanktsioonide kehtestamises, sest nende tõttu kukkus ettevõtte aktsiate hind.

Toimetaja: Karin KoppelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.