Valimiskogu esimese vooru tulemus ja reaktsioonid - VIDEO ja GRAAFIK ({{commentsTotal}})

{{1474714214000 | amCalendar}}

Valimiskogu esimeses hääletusvoorus üllatas IRL-i ja Vabaerakonna kandidaat Allar Jõks, saades enam hääli kui Reformierakonna kandidaat Siim Kallas ja Marina Kaljurand.

Jõks sai 83 häält, Kallas 81, Keskerakonna kandidaat Mailis Reps 79, Kaljurand 75 ja EKRE kandidaat Mart Helme 16 häält.

Reps, Kaljurand ja Helme seega teise vooru ei pääse. Teine voor algab kell 16.

Kallas ütles ETV-le, et on tulemusega rahul. "Loodetavasti on Reformierakond [teises voorus] ühtselt minu taga," ütles ta.

Jõks ütles, et tulemus vastas tööle, mida ta on kampaanias teinud. On raske öelda, kust võiks hääli juurde tulla, lisas ta.

Kaljurand: ma tõesti püüdsin

Kaljurand ütles, et austab valijameeste otsust. "Ma tõesti püüdsin," ütles ta.

Kaljurand lisas ETV küsimusele vastates, et teises voorus peaksid valimiskogu liikmed hääletama südametunnistuse järgi.

Kaljurand ei tahtnud öelda, millega tema edasi plaanib tegelema hakata ja kas kunagi proovib ta uuesti presidendiks kandideerida: "See pole praegu teema, ikka üks päev korraga, olen väga rahul ja uhke."

Jõks ütles ERR-ile, et üks etapp on edukalt tema jaoks läbitud, ta pääses teise vooru. "Nüüd teeme tööd selle nimel, et teises voorus keegi ei jätaks hääletamata. Kust esimeses voorus minu toetushääled tulid, jätaks arutamiseks analüütikutele, kuid tulemus näitab seda, et minu seisukohad ja platvorm on valimiskogu liikmetele sobinud."

Helme: Kaljuranna oht sai elimineeritud

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Martin Helme sõnul oli parteil presidendivalimiste esimeses voorus kaks põhieesmärki: Mart Helme pääsemine teise vooru, mida ei juhtunud, ja Marina Kaljuranna väljajäämine teisest voorust.

"Meil oli esimese vooruga seoses kaks suurt eesmärki," ütles Martin Helme BNS-ile. "Esiteks, et Mart saaks teise vooru – seda ei saanud – ja teine eesmärk, et Kaljuranna oht oleks elimineeritud – seda me saime. Oleme sellega väga rahul."

"Nüüd on meil vaja otsustada – ja selleks me peame läbirääkimisi kõigi teiste fraktsioonidega – mis me teeme teises voorus," rääkis Helme. "Ma ei saa seda öelda, sest lähme nõu pidama. Kõik valikud on olemas ja lahti. Meil on valik toetada Kallast või Jõksi, valik jätta mõlemad toetuseta ja on ka valik jätta sedelid välja võtmata."

Keskerakond jätab hääletuse vabaks

Keskerakond ei suuna enda liikmete otsustamist ja annab neile valimiskogu teises voorus vabad käed.

Keskfraktsiooni anonüümseks jäänud liikme kinnitusel ei ole Keskerakond ette kirjutanud, kuidas teises voorus hääletada, ja erakonna liikmetel on võimalus hääl anda oma äranägemise järgi.

Sotsid jätsid hääletuse vabaks

Pärast valimiskogu esimest vooru otsustas Sotsiaaldemokraatlik Erakond, et jätavad teises voorus hääletamise vabaks

Pentus kutsus Kallast toetama

Marina Kaljuranna mitteametlik kampaaniajuht Keit Pentus kutsus Kaljuranna toetajaid teises voorus toetama Kallast.

 

Valimiskogu liikmeid on 335, esimeses voorus hääletas 334, kehtetuid ja märgistamata sedeleid ei olnud.

Toimetaja: Anvar SamostVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.