Eestis napib logopeedilist abi ({{commentsTotal}})

Ligikaudu veerand Eesti lastest vajab mingil arenguetapil logopeedi abi, kuna kannatavad kommunikatsioonipuude käes. Lisaks on ligi 5000 täiskasvanut, kel on kõnepuue tekkinud ajukahjustuse tagajärjel. Et mõista, kuidas neid inimesi ära tunda ja aidata, koostasid Tartu ülikooli eripedagoogika õppejõud Eesti praktikal põhineva kõrgkooliõpiku kommunikatsioonipuuetest ja nende teraapiast.

Kõnepuue võib tähistada erinevaid kõnega seotud häireid, näiteks võib inimesel olla probleeme hääldamisega, häälega, kõne sujuvusega või on kõnevõime röövinud ajukahjustus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uue õpiku autori, TÜ eripedagoogika osakonna juhataja Marika Padriku sõnul on võtmeküsimus selles, kuidas ümbritsevad inimesed suudavad puudega inimest suhtluses toetada.

"Probleem ei ole mitte selle inimese küljes, kellel see on, vaid tegelikult see probleem avaldub keskkonnas. Sa pead ju õppima suhtlema selle inimesega. Kuidas vestelda, kuidas kuulata, kuidas aidata teda oma sõnumi konstrueerimisel näiteks - need on õpitavad oskused," selgitas Padrik.

Hinnanguliselt veerand Eesti lastest kogeb mingil arenguetapil kõnepuuet ning vajab logopeedi abi.

Täiskasvanute puhul on statistikat teha veelgi raskem, kuid teadlased on insultide arvu põhjal tuletanud, et Eestis võib olla ligi 5000 afaasiaga ehk insuldi põhjustatud keelepuudega inimest.

Üheks neist on endine õiguskantsler Indrek Teder, kes otsis logopeedi abi kohe pärast insulti.

"Ma ei saanud õigesti rääkida. Näiteks ma olen kogu aeg öelnud, sa ei saa öelda ka pastapliiats ise. Ja sa alustad just A-st ja B-st, sa oled nagu väike laps. Aga see on teistsugune, seal sul on oma mõtted korrektsed, aga sa ei saa ise kommunikeerida," selgitas Teder.

Logopeedilist abi Marika Padriku sõnul meil aga napib, kuna elukvaliteedi tõusuga on muutunud ka lapsevanemad oma järeltulijate arengust teadlikumaks. Seega on nõudlus logopeedi järele aina suurem, samas kui õppida seda ala väga ei soovita.

Eesti praktikal põhinev kõrgkooliõpik peaks aga pakkuma eripedagoogika ja logopeedia tudengitele senisest praktilisemat õppimisvõimalust ning olema heaks käsiraamatuks ka juba töötavatele spetsialistidele ja kõnehäiretega laste vanematele.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics