Uudelepp: riigikogus tuleks üles seada täiesti uus kandidaat ({{commentsTotal}})

Agu Uudelepp.
Agu Uudelepp. Autor/allikas: ERR
{{1474730926000 | amCalendar}}

Poliitikavaatleja Agu Uudelepa hinnangul tuleks taas riigikogus toimuvatele presidendivalimistele üles seada täiesti uus laiapõhjalise toetusega kandidaat.

"Üsna keeruline on nüüd leida see inimene, kes sobib ja see viis, kuidas teda esitada nii, et ta ei oleks ühe erakonna oma. See peaks eeldama näiteks tema ülesseadmist 68 allkirjaga. Allkirjad paberilehel peaks olema esitatud tõmbluku meetodil, et saaks näidata, et tõepoolest nüüd on erakondadeülene kandidaat," kommenteeris Uudelepp ERR-ile.

"Niipea, kui ta paistab jälle olevat kellegi oma, siis see ärategemise rõõm on läinud juba nii suureks, et siis lihtsalt tehakse järgmisele inimesele ära," lisas ta.

Uudelepa sõnul aitaks uue kandidaadi ülesseadmine päästa valimisprotseduuri nägu ja selleks on vaja lörtsimata kandidaati. "Kes peaks tahtma uuesti kaotama minna?" küsis ta.

Ta märkis, et kui Marina Kaljurand peaks proovima end uuesti riigikogus kandidaadina üles seada, siis lihtne see ei saa olema.

Uudelepp viitas, et Kaljurand tegi Kallasele varem ettepaneku, et Kallas kandideeriks riigikogus ja tema ise valimiskogus, sest Kallasel on riigikogus paremad võimalused valituks osutuda. "Marina Kaljurannal peab olema vastus küsimusele, mis on muutunud, et ta arvab, et ta [Kaljurand] on parlamendis edukam," lausus Uudelepp.

Toomla sõnul võiks riigikogus kandideerida ainult üks kandidaat

Tartu Ülikooli politoloogi Rein Toomla hinnangul ei tohiks seniseid presidendikandidaate edasisest kandideerimisest loobuma survestada, kuid ideaalis näeks ta riigikogus ühte kandidaati, kes ka ära valitakse.

Toomla ütles BNS-ile, et uue presidendi leidmine on nüüd terve Eesti poliitika maine küsimus. "Nüüd tuleks leida selline kandidaat, kes osutub igal juhul valituks," sõnas Toomla. "Väliselt võiks valimised riigikogus tulla erakordselt igavad, mis tähendab seda, et seal on üks kanidaat. On ainult küsimus, kuidas riigikogu ja erakonnad suudavad sellise kandidaadi üles leida."

"Kindlasti pole mingit mõtet hakata neid nüüd survestama, et kuulge, teie ei tohiks mingil juhul enam kandideerida, et kõik peaksid olema täiesti uued," ütles Toomla. "Oletan, et Mailis Reps kindlasti kandideerib Keskerakonna kandidaadina, oletan, et Allar Jõks kandideerib IRL-i kandidaadina. Võib-olla isegi Marina Kaljurand seatakse uuesti üles."

Laupäeval toimunud presidendivalimise esimeses hääletusvoorus valimiskogus ei saanud ükski kandidaat nõutavat häälteenamust ning teise vooru pääsesid Jõks, kes kogus 83, ja Siim Kallas, kes kogus 81 häält. Teises voorus kogus Kallas 138 ja Jõks 134 häält ning seega jäi president valimata.

Edasise presidendiks kandideerimise on välistanud Kallas, Jõks ja Mart Helme. Ka riigikogus kandideerinud Eiki Nestor kinnitas uuesti kandideerimisest loobumist. Marina Kaljuranna meeskonna teatel võtavad nad aja maha ja Mailis Reps ütles edasise kandideerimise kohta, et "seda on vara öelda".

Toimetaja: Aleksander KrjukovNahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.