Pettai: Jõksi ja Kallase kombinatsiooniga teises voorus ei arvestatud ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli võrdleva poliitka professor Vello Pettai rääkis, et presidendivalimiste teises voorus võis olla palju tühje ja rikutud sedeleid seetõttu, et keegi ei olnud eriti arvestanud kombinatsiooniga, et edasi pääsevad Siim Kallas ja Allar Jõks.

Pettai ütles mõni päev tagasi "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tänane päev on demokraatia pidupäev, kuna konkurents presidendivalimistel on suur. Pettai jäi endiselt selle mõtte juurde.

"Esimeses voorus oli ikkagi neli tugevat kandidaati ja rebimine oli väga tasavägine ja kõik valimiskogu liikmed said südame järgi valida. See, kuidas lõpuks kukkus välja teises voorus, esmalt, ma arvan, et see valik, mis osutus sinna, oli paljudele üllatav. Keegi võib-olla selle kombinatsiooniga väga ei arvestanud ja siis läksid kõnelused, mahhinatsioonid või muud kaalutlused lahti, et tõepoolest niivõrd palju rikutud või tühje sedeleid tuli ja keegi ei osutunud valituks," rääkis politoloog.

Ta usub, et paljud valimiskogu liikmed tõepoolest tundsid, et nad ei saa ei Kallase ega Jõksi poolt hääletada.

"Vaadates, et mõlemad kandidaadid said vaid üle 130 hääle, siis nende vahel juba oli seis tasavägine. See tähendab, et need, kes jätsid märkimata, olid mõlema suhtes umbusklikud ja nii nad otsustasid. Teistpidi, ma kaldun arvama, et valimiskogu liikmed olid seal selleks, et valikud ära teha. Kui sina oled seatud kahe variandi ette, siis tuleb nende kahe vahel valida. Ma saan aru, et see on ka kodanikuõigus ja nende õigus jätta valimata, aga hetkel oleme viidud uude situatsiooni ja loodame, et suudame sellest välja rabeleda," rääkis Pettai.

Seni kandideerinutel on Pettai hinnangul väga raske uuesti kandidaadiks asuda. "Aga igal erakonnal on vaja mõelda. Kui erakond tahab kedagi üles seada, siis peab seda mingite protseduuride järgi tegema. Pigem ma arvan, et tuleb otsemaid astuda erakondade vahelistesse kõnelustesse ja kokku leppida uues nimes," ütles Pettai.

"Siin olen nõus ka Allar Jõksiga, kes ütles, et kogu protsess on näidanud, et erakonnad ei suuda riigi nimel ja huvides koostööd teha, ja nüüd on nad eriti sunnitud seda tegema, sest aeg tõukab tagant," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema