Pettai: Jõksi ja Kallase kombinatsiooniga teises voorus ei arvestatud ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli võrdleva poliitka professor Vello Pettai rääkis, et presidendivalimiste teises voorus võis olla palju tühje ja rikutud sedeleid seetõttu, et keegi ei olnud eriti arvestanud kombinatsiooniga, et edasi pääsevad Siim Kallas ja Allar Jõks.

Pettai ütles mõni päev tagasi "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tänane päev on demokraatia pidupäev, kuna konkurents presidendivalimistel on suur. Pettai jäi endiselt selle mõtte juurde.

"Esimeses voorus oli ikkagi neli tugevat kandidaati ja rebimine oli väga tasavägine ja kõik valimiskogu liikmed said südame järgi valida. See, kuidas lõpuks kukkus välja teises voorus, esmalt, ma arvan, et see valik, mis osutus sinna, oli paljudele üllatav. Keegi võib-olla selle kombinatsiooniga väga ei arvestanud ja siis läksid kõnelused, mahhinatsioonid või muud kaalutlused lahti, et tõepoolest niivõrd palju rikutud või tühje sedeleid tuli ja keegi ei osutunud valituks," rääkis politoloog.

Ta usub, et paljud valimiskogu liikmed tõepoolest tundsid, et nad ei saa ei Kallase ega Jõksi poolt hääletada.

"Vaadates, et mõlemad kandidaadid said vaid üle 130 hääle, siis nende vahel juba oli seis tasavägine. See tähendab, et need, kes jätsid märkimata, olid mõlema suhtes umbusklikud ja nii nad otsustasid. Teistpidi, ma kaldun arvama, et valimiskogu liikmed olid seal selleks, et valikud ära teha. Kui sina oled seatud kahe variandi ette, siis tuleb nende kahe vahel valida. Ma saan aru, et see on ka kodanikuõigus ja nende õigus jätta valimata, aga hetkel oleme viidud uude situatsiooni ja loodame, et suudame sellest välja rabeleda," rääkis Pettai.

Seni kandideerinutel on Pettai hinnangul väga raske uuesti kandidaadiks asuda. "Aga igal erakonnal on vaja mõelda. Kui erakond tahab kedagi üles seada, siis peab seda mingite protseduuride järgi tegema. Pigem ma arvan, et tuleb otsemaid astuda erakondade vahelistesse kõnelustesse ja kokku leppida uues nimes," ütles Pettai.

"Siin olen nõus ka Allar Jõksiga, kes ütles, et kogu protsess on näidanud, et erakonnad ei suuda riigi nimel ja huvides koostööd teha, ja nüüd on nad eriti sunnitud seda tegema, sest aeg tõukab tagant," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised