Moora: kahtlen, et Eesti ka kahe nädala pärast uue presidendi saab ({{commentsTotal}})

Eestile jäi eile president valimata isiklike solvumiste ja parteisisese võimuvõitluse tõttu ning on kahtlane, kas ka kahe nädala pärast riigipea valitud saab, ütles politoloog ja Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora, kelle hinnangul nõrgestas juhtunu kindlasti ka peaminister Taavi Rõivase positsiooni.

Moora rääkis saates "Hommik Anuga", et vastus, miks eile presidenti ei valitud, peitub selles, kuhu meie poliitika on jõudnud.

"Oleme jõudnud sellisesse seisu, kus kokkuleppeid tehes ei lepita enam kokku täpselt selle asja üle, mis arutluse all on, vaid peetakse kogu aeg silmas mingeid teiseseid, kolmandaid ja neljandaid huvisid. /.../ Seega poliitilised või erakonnahuvid domineerivad. See ei ole Eesti poliitika eripära," kinnitas ta, tuues näiteks Hispaania, kus poliitikute suutmatus kokkulepeteks toob varsti juba kolmandad valimised.

Moora märkis,et kuigi eile oli valimiskogus kindlasti ka neid omavalitsustest pärit liikmeid, kes kuulasid erakonna juhtkonna soovitusi valimiskasti tühi sedel panna, ei põhjustanud need inimesed valimiste nurjumist.

"Valimata jäi ikkagi just parteide teatud juhtide ja teatud isikute muude kaalutluste tõttu," usub ta. "Kaalutluseks võib olla mingi isiklik solvumine, võimuvõitlus partei sees, kahe leeri vaheline heitlus, mis ei puudutagi võib-olla lõplikku olukorda, kumbagi kandidaati - lihtsalt omavahel kembeldakse."

Savisaar viis Repsilt hääled

Keskerakonna kandidaadi Mailis Repsi tulemus oli Moora hinnangul poliitikule pettumus, sest eeldati suuremat toetust.

"On põhjust arvata, et [Keskerakonna esimees Edgar] Savisaar viis arvatavalt need hääled Repsi tagant ära ja tõenäoliselt see suur hulk hääli, mis kolmandas voorus tühjalt läksid, võis olla reaktsioon sellele," märkis ta.

Politoloog lisas, et tegelikult ei juhtu suures plaanis nüüd midagi hullu, kuid paraku on poliitilise eliidi niigi mitte kõige parem maine rahva silmis veelgi kahjustada saanud. Võitjaks ei saa praegu kedagi pidada ja riigikogus saab kahe nädala pärast presidendi ära valida vaid juhul, kui selleks on selge poliitiline kokkulepe ja kandidaadi taga on 68 häält.

"Täna ma ütlen, et seda inimest ei paista," nentis Moora.

Tema sõnul on erakonnad oma positsioonidesse lukustunud ja seega peab kandidaat olema uus inimene. Ehkki sellist on võimalik leida, siis probleem on see, et ta ei ole avanud oma vaateid ja tausta, meedial ei ole olnud võimalust teda kuude kaupa uurida. Seega ei tea me, kelle presidendiks saame.

Küsimusele, kas kahe nädala pärast on Eestil uus president, vastas Moora, et ausalt öeldes kahtleb selles. "Ei ole mõtet kuulutada musta juttu. No vast on, aga märke on küllalt, et see nii libedalt ei lähe," nentis ta.

Suurim välk lööb Rõivasse

Moora sõnul on kogu Eesti poliitiline klass saanud valusa hoobi, kuid peaminister Taavi Rõivas on selle piksevarras.

"Tema on praegu see juhtoinas, kes peab otsustama, juhtima ja tegema ning ükskõik, kas tal on süüd või mitte, siis kõige kõvem välk lööb temasse," lausus ta. "Arvan küll, et tema positsioon on praegu tunduvalt nõrgenenud, küllalt on inimesi kõigis koalitsioonierakondades, ka tema enda erakonnas, kes selle peale rahulolevalt käsi hõõruvad ja tunnevad rõõmu, et peaminister on nõrk".

Samas ei pea politoloog Rõivast isiklikult otseselt süüdlaseks, kuigi seda protsessi oleks ideaalis pidanud teistmoodi juhtima.

"Ma ei tea, kas see oli päriselus võimalik, kas keegi üldse oleks mingitel tingimustel teinud mõistlikke kokkuleppeid presidendi osas," kahtles Moora.

Toimetaja: Karin KoppelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema