Nepali maavärinas kannatanud pole siiani raha ega uusi maju saanud ({{commentsTotal}})

Eelmise aasta kevadel tabas Nepali maavärin magnituudiga 7,8, mis tappis koos tugevate järeltõugetega umbes 9000 inimest ja hävitas ligikaudu 800 000 kodu. Pea poolteist aastat hiljem elab suur osa nepaallastest endiselt ajutistes telkides. Samal ajal seisab pankades 4,4 miljardi USA dollari väärtuses välisabi, mis pole inimesteni jõudnud suure bürokraatia tõttu.

Nepal on täis selliseid plekkonne, mis on olnud inimeste kodudeks alates eelmise aasta kevadest.

Dolakha regioon üks enam kahjustada saanud piirkondi eelmise aasta maavärinates, kuna just seal asus teise maavärina epitsenter. Poolteist aastat pärast maavärinaid pole inimesed aga ikka veel valitsuselt abi saanud.

Vahetult pärast maavärinaid jagasid riik ja rahvusvahelised organisatsioonid esmaabi ehk siis arstiabi, riideid ja süüa. Eesti panus oli seejuures 55 000 eurot, mis oli mõeldud esmaabiks ja jõudis ministeeriumi kinnitusel abivajajateni. Suured pered said riigilt umbes 200 eurot toetust ning küladesse viidi metallplaate ajutiste onnide ehitamiseks. Pikaajaliseks elamiseks need aga ei kõlba, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me siin elame, siis suvel on liiga tuuline, talvel on väga külm. Kui ma hommikuti üles ärkan, siis mu silmad on rähma täis. Kui vihma sajab, siis on terve elamine kaetud härmatisega," kirjeldas olusid üks sealseid elanikke Santa Bahadur Thami.

Nepal on saanud ehitiste taastamiseks 4,4 miljardit USA dollarit välisabi, kuid selle eest pole siiani ehitatud ühtegi maja. Esialgu ei suutnud erakonnad kokku leppida, kuidas raha jaotada, ja nüüd peavad kõik toetuse soovijad looma pangakonto, mis on maapiirkondade elanikele keeruline. Nende viivituste pärast seisab raha endiselt pankades ja paljud on kaotanud lootuse.

"Ma ei usu, et valitsus midagi teeb, nad lükkavad seda lihtsalt edasi," on ka Santa Bahadur Thami pessimistlik.

Kuna maakohtades liiguvad viimasel ajal kuuldused, et peagi hakatakse raha siiski jagama, on osa peresid võtnud uue maja ehitamiseks laenu, lootusega, et nad saavad selle hiljem valitsuse toetusega tagasi maksta.

"Ma usun kindlalt, et valitsus annab meile raha, niisiis me hakkasime uuesti ehitama. Muidu ei saaks ma seda endale lubada, kuna ma olen vaene, eriti pärast maavärinat - mul ei ole midagi. Ma kardan, et raha saabumine võib viibida, aga ma olen kindel, et me saame selle. Ma olen õnnelik," kinnitas teine elanik Tara Devi Shrestha.

"Aktuaalse kaamera" autori reis Nepali toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni poolt rahastatavast projektist Media4Development.

 

Toimetaja: Merilin PärliVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema