Nepali maavärinas kannatanud pole siiani raha ega uusi maju saanud ({{commentsTotal}})

Eelmise aasta kevadel tabas Nepali maavärin magnituudiga 7,8, mis tappis koos tugevate järeltõugetega umbes 9000 inimest ja hävitas ligikaudu 800 000 kodu. Pea poolteist aastat hiljem elab suur osa nepaallastest endiselt ajutistes telkides. Samal ajal seisab pankades 4,4 miljardi USA dollari väärtuses välisabi, mis pole inimesteni jõudnud suure bürokraatia tõttu.

Nepal on täis selliseid plekkonne, mis on olnud inimeste kodudeks alates eelmise aasta kevadest.

Dolakha regioon üks enam kahjustada saanud piirkondi eelmise aasta maavärinates, kuna just seal asus teise maavärina epitsenter. Poolteist aastat pärast maavärinaid pole inimesed aga ikka veel valitsuselt abi saanud.

Vahetult pärast maavärinaid jagasid riik ja rahvusvahelised organisatsioonid esmaabi ehk siis arstiabi, riideid ja süüa. Eesti panus oli seejuures 55 000 eurot, mis oli mõeldud esmaabiks ja jõudis ministeeriumi kinnitusel abivajajateni. Suured pered said riigilt umbes 200 eurot toetust ning küladesse viidi metallplaate ajutiste onnide ehitamiseks. Pikaajaliseks elamiseks need aga ei kõlba, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me siin elame, siis suvel on liiga tuuline, talvel on väga külm. Kui ma hommikuti üles ärkan, siis mu silmad on rähma täis. Kui vihma sajab, siis on terve elamine kaetud härmatisega," kirjeldas olusid üks sealseid elanikke Santa Bahadur Thami.

Nepal on saanud ehitiste taastamiseks 4,4 miljardit USA dollarit välisabi, kuid selle eest pole siiani ehitatud ühtegi maja. Esialgu ei suutnud erakonnad kokku leppida, kuidas raha jaotada, ja nüüd peavad kõik toetuse soovijad looma pangakonto, mis on maapiirkondade elanikele keeruline. Nende viivituste pärast seisab raha endiselt pankades ja paljud on kaotanud lootuse.

"Ma ei usu, et valitsus midagi teeb, nad lükkavad seda lihtsalt edasi," on ka Santa Bahadur Thami pessimistlik.

Kuna maakohtades liiguvad viimasel ajal kuuldused, et peagi hakatakse raha siiski jagama, on osa peresid võtnud uue maja ehitamiseks laenu, lootusega, et nad saavad selle hiljem valitsuse toetusega tagasi maksta.

"Ma usun kindlalt, et valitsus annab meile raha, niisiis me hakkasime uuesti ehitama. Muidu ei saaks ma seda endale lubada, kuna ma olen vaene, eriti pärast maavärinat - mul ei ole midagi. Ma kardan, et raha saabumine võib viibida, aga ma olen kindel, et me saame selle. Ma olen õnnelik," kinnitas teine elanik Tara Devi Shrestha.

"Aktuaalse kaamera" autori reis Nepali toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni poolt rahastatavast projektist Media4Development.

 

Toimetaja: Merilin PärliFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.