Ka Soome ja Läti meedia vaagisid presidendivalimiste läbikukkumist ({{commentsTotal}})

Presidendivalimiste läbikukkumist valmiskogus on kommenteerinud ka meie naabrite, Soome ja Läti ajakirjandus.

Soome juhtiv päevaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et tegemist oli protestivalimistega. Esmalt oli see protest Eestit kaua valitsenud Reformierakonna vastu ja teiseks haldusreformi vastu, selle vastu, et valdu tahetakse vägivaldselt liita.

Allar Jõksi nimetab leht protestikandidaadiks. Õiguskantslerina nõudis Jõks rangemaid karistusi erakondade rahastamise kuritarvituste eest ning poliitilise otsustamise suuremat avatust.

Siim Kallase kohta ütleb Helsingin Sanomat, et tema kogemust küll hinnatakse, kuid osa rahvast suhtub temasse sügava umbusuga. Kallase usaldusväärsust räsivad seniajani 90ndate aastate rahaskandaalid. Lisaks esindab Kallas sugupõlve, kes on olnud juhtivatel kohtadel ühiskonnakorra muutumisest hoolimata.

Valimistulemus oli ka protest liialt keeruka valimissüsteemi vastu. Eile õhtul pidasid paljud kummaliseks seda, et rahva ülivõimas soosik Marina Kaljurand ei pääsenud viimasesse vooru. Ajaleht Ilta-Sanomat arvab, et Kaljurand võiks nüüd olla kompromisskandidaat uuel ringil Riigikogus, kuigi tema šansid eriti suured ei ole. Sama kehtib ka Mailis Repsi kohta. Igatahes hakatakse nüüd lähipäevil usinalt otsima nn musti hobuseid, leiab Ilta-Sanomat.

Soome rahvusringhäälingu Yle Tallinna korrespondent Marjo Näkki võtab asja kokku väga tabavalt - Eesti presidendivalimiste praegune süsteem soosib poliitilisi kokkuleppeid ehk lehmakauplemist. Poliitika on palju toorem kui see unelmatemaailm, milles Eesti presidendivalimiste süsteemi loojad elasid, sedastab Näkki.

Lätlasi üllatas eestlaste otsustamatus

 

Ega Läti ajakirjanduses just väga tihti ja väga põhjalikke Eesti-kommentaare ilmu, tavaliselt piirdutakse uudistega. Eile olid presidendivalimised aga Läti meedias üks olulisemaid uudiseid.

Eesti presidendivalimisi on seni kõige põhjalikumalt käsitlenud kolleegid Läti televisioonist ja raadiost. Ajakirjanikud leiavad, et eilne tulemus oli ootamatu, peegeldades küll demokraatlikkust, kuid samas ka poliitikute nõrkust. See viimane - otsustamatus - tundub lätlaste jaoks olevat Eestis midagi uut.

Läti Seimi istungeil on Eestit reforme kavandades palju eeskujuks seatud, ja nüüd äkki selline olukord presidendivalimistel. Läti raadio vahendas Eesti poliitikute ja politoloogide arvamusi, et riigikogus sobivat kandidaati leida on keeruline. Võimalikest persoonidest nimetatakse Jüri Luike.

Latvijas Avize edastas eile kellaajalist otseblogi Estoniast, osa väljaandeid on vahendanud Läti uudisteagentuuri LETA ja Postimehe infot kandidaatide ja valimistulemuste kohta.

Lätlastele läheb Eesti president korda, sest Balti riikide juhid suhtlevad tihti. Ametiaega lõpetavat Toomas Hendrik Ilvest teatakse Lätis hästi, hiljuti näidati televisioonis ka temast valminud saadet. Teisalt - et uue presidendi saab riik üle kivide ja kändude, pole lätlaste jaoks nende enda viimaste riigipeade valimisi meenutades midagi uut. Uus on, et nii juhtus ka Eestis.

Toimetaja: Merilin Pärlieesti eesistumise avakontsert
Kaia KanepiKaia Kanepi
Kaia Kanepi kaotas Wimbledonis heitlikult kulgenud põnevuskohtumise

Eesti naiste tennise teine reket Kaia Kanepi (WTA 544.) jaoks lõppes tänavune Wimbledoni tenniseturniir kvalifikatsiooni teises ringis, kui ta kaotas maailma edetabelis 166. koha hoidvale Austraaliat esindavale venelannale Arina Rodionovale 6:2, 2:6, 5:7.

Uuendatud: 15:11 
Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.
1. juulist jõustub sadakond seadust

1. juulist jõustub Eestis 257 uut õigusakti, nende hulgas on 88 seadust ja 169 määrust, mis puudutavad mitmeid erinevaid valdkondi. 

"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast
"Avatar 2" tutvustab 3D-efekti, mis saavutatakse ilma spetsiaalsete prillideta

Režissöör James Cameron plaanib tuua filmi "Avatar 2" kinodesse tehnoloogiaga, mis võimaldab tekitada 3D-efekti ka ilma spetsiaalseid prille kandmata.

Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.
Riigikohus teeb otsuse alkoholiaktsiisi tõusu põhiseaduslikkuse kohta

Riigikohus teeb reedel otsuse õiguskantsler Ülle Madise taotluses alkoholiaktsiisi tõusu kehtetuks tunnistamiseks.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics