Ka Soome ja Läti meedia vaagisid presidendivalimiste läbikukkumist ({{commentsTotal}})

Presidendivalimiste läbikukkumist valmiskogus on kommenteerinud ka meie naabrite, Soome ja Läti ajakirjandus.

Soome juhtiv päevaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et tegemist oli protestivalimistega. Esmalt oli see protest Eestit kaua valitsenud Reformierakonna vastu ja teiseks haldusreformi vastu, selle vastu, et valdu tahetakse vägivaldselt liita.

Allar Jõksi nimetab leht protestikandidaadiks. Õiguskantslerina nõudis Jõks rangemaid karistusi erakondade rahastamise kuritarvituste eest ning poliitilise otsustamise suuremat avatust.

Siim Kallase kohta ütleb Helsingin Sanomat, et tema kogemust küll hinnatakse, kuid osa rahvast suhtub temasse sügava umbusuga. Kallase usaldusväärsust räsivad seniajani 90ndate aastate rahaskandaalid. Lisaks esindab Kallas sugupõlve, kes on olnud juhtivatel kohtadel ühiskonnakorra muutumisest hoolimata.

Valimistulemus oli ka protest liialt keeruka valimissüsteemi vastu. Eile õhtul pidasid paljud kummaliseks seda, et rahva ülivõimas soosik Marina Kaljurand ei pääsenud viimasesse vooru. Ajaleht Ilta-Sanomat arvab, et Kaljurand võiks nüüd olla kompromisskandidaat uuel ringil Riigikogus, kuigi tema šansid eriti suured ei ole. Sama kehtib ka Mailis Repsi kohta. Igatahes hakatakse nüüd lähipäevil usinalt otsima nn musti hobuseid, leiab Ilta-Sanomat.

Soome rahvusringhäälingu Yle Tallinna korrespondent Marjo Näkki võtab asja kokku väga tabavalt - Eesti presidendivalimiste praegune süsteem soosib poliitilisi kokkuleppeid ehk lehmakauplemist. Poliitika on palju toorem kui see unelmatemaailm, milles Eesti presidendivalimiste süsteemi loojad elasid, sedastab Näkki.

Lätlasi üllatas eestlaste otsustamatus

 

Ega Läti ajakirjanduses just väga tihti ja väga põhjalikke Eesti-kommentaare ilmu, tavaliselt piirdutakse uudistega. Eile olid presidendivalimised aga Läti meedias üks olulisemaid uudiseid.

Eesti presidendivalimisi on seni kõige põhjalikumalt käsitlenud kolleegid Läti televisioonist ja raadiost. Ajakirjanikud leiavad, et eilne tulemus oli ootamatu, peegeldades küll demokraatlikkust, kuid samas ka poliitikute nõrkust. See viimane - otsustamatus - tundub lätlaste jaoks olevat Eestis midagi uut.

Läti Seimi istungeil on Eestit reforme kavandades palju eeskujuks seatud, ja nüüd äkki selline olukord presidendivalimistel. Läti raadio vahendas Eesti poliitikute ja politoloogide arvamusi, et riigikogus sobivat kandidaati leida on keeruline. Võimalikest persoonidest nimetatakse Jüri Luike.

Latvijas Avize edastas eile kellaajalist otseblogi Estoniast, osa väljaandeid on vahendanud Läti uudisteagentuuri LETA ja Postimehe infot kandidaatide ja valimistulemuste kohta.

Lätlastele läheb Eesti president korda, sest Balti riikide juhid suhtlevad tihti. Ametiaega lõpetavat Toomas Hendrik Ilvest teatakse Lätis hästi, hiljuti näidati televisioonis ka temast valminud saadet. Teisalt - et uue presidendi saab riik üle kivide ja kändude, pole lätlaste jaoks nende enda viimaste riigipeade valimisi meenutades midagi uut. Uus on, et nii juhtus ka Eestis.

Toimetaja: Merilin PärliLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.