Lehed: presidendi valimise läbikukkumine valimiskogus on häbiväärne pretsedent ({{commentsTotal}})

Valimiskogu liikmed hääletasid teises voorus.
Valimiskogu liikmed hääletasid teises voorus. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Eesti suuremad ajalehed leiavad oma juhtkirjades, et presidendi valimise läbikukkumine valimiskogus on häbiväärne pretsedent ning rumal ressursside raiskamine.

Eesti Päevaleht kirjutab, et vajadus presidenti valida oli kõigile poliitikutele ammu teada, valimiste võitmiseks vajalikud häälte arvud samuti ning kui riigikogu valimisvoorude tulemuseta jäämise kohta võis veel öelda, et otsustamine valimiskogule anda on täiesti põhiseaduslik ja isegi demokraatlikum, siis valimiste valimiskogus ebaõnnestumise kohta seda enam öelda ei saa.

"Erakondadel – eriti kurjalt tuleb vaadata Reformierakonna ja Keskerakonna poole – oli kuu aega oma kurssi korrigeerida, valijameestel olnuks võimalik rohkem kandidaate esitada... . Seda ei tehtud ja nüüd olemegi seisus, millest Eesti põhiseadus ei räägi, sest selle koostajad ei osanud ettegi kujutada, et erakondadevahelised ja -sisesed intriigid võivad kasvada nii suureks, et nurjavad presidendi valimise. Parem luua häbiväärne pretsedent, kui anda mõnele neist poolthääl, otsustas hulk valimiskogu liikmeid. Nädala ajaga tuleb poliitikutel kasvõi ajutiselt ümber sündida ja kandidaadi leidmiseks imet teha," märkis leht.

Postimees kirjutab oma juhtkirjas, et ilmselt ei tasu süüdlast otsida omavalitsuste esindajate hulgast valimiskogus, vaid pöörata pilk neile laupäeval Estonias tegutsenud mängijatele, kes saavad päevapoliitika eest palka.

"Meil on olnud vähemalt viis kuud kestev avalik presidendi valimise kampaania. Ühtpidi on väitlused olnud kohati tõesti põnevad. Teistpidi ei saa selle kulusid mõõta üksnes selle vaimujõu, aja ja rahaga, mida on panustanud kandidaadid ja erakonnad. Pikki kuid arvasid Eesti inimesed, et kogu tegevus on siiralt suunatud sellele, et nii leitaksegi Eestile järgmine president. Nende kuude tulemus on aga ümmargune null. Ootused millegi erilise järele on aga üles köetud. Parlamendi vastutus leida suurepärane ja seejuures vast positiivselt üllatav ühiskandidaat on hoopis suurem, kui see oleks olnud kevadtalvel või kasvõi veel selle aasta augustis," tõdes leht.

Õhtuleht leiab, et konkurentide kandidaadile selgesõnaline vastandumine kohe läbirääkimiste alguses pidurdab mis tahes koostööd ning pole nurjunud presidendivalimiste ainus õppetund.

"Selge on see, et valimiskord vajab muutmist, ja on vaid puhas õnn, et seni on õnnestunud (ja siis ka napilt) Eestile riigipea ära valida," nentis leht.

Äripäev kirjutab, et kulutada nii palju aega ja enargiat suhteliselt vähese võimu ja mõjuga presidendi valimiseks on lihtsalt vastutustundetu, sest see kulutab asjatult kõiki ressursse. "Aega, raha, inimesi. See on rumal," märkis leht.

"Meil oli, kelle seast valida, see on salgamatu. Head kandidaadid on raisku lastud," nentis leht ja tõdes, et tühjade sedelite suur hulk on pettumus kogu Eesti avalikkusele.

Toimetaja: Marek KuulKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics