Lehed: presidendi valimise läbikukkumine valimiskogus on häbiväärne pretsedent ({{commentsTotal}})

Valimiskogu liikmed hääletasid teises voorus. Autor: Rene Suurkaev/ERR

Eesti suuremad ajalehed leiavad oma juhtkirjades, et presidendi valimise läbikukkumine valimiskogus on häbiväärne pretsedent ning rumal ressursside raiskamine.

Eesti Päevaleht kirjutab, et vajadus presidenti valida oli kõigile poliitikutele ammu teada, valimiste võitmiseks vajalikud häälte arvud samuti ning kui riigikogu valimisvoorude tulemuseta jäämise kohta võis veel öelda, et otsustamine valimiskogule anda on täiesti põhiseaduslik ja isegi demokraatlikum, siis valimiste valimiskogus ebaõnnestumise kohta seda enam öelda ei saa.

"Erakondadel – eriti kurjalt tuleb vaadata Reformierakonna ja Keskerakonna poole – oli kuu aega oma kurssi korrigeerida, valijameestel olnuks võimalik rohkem kandidaate esitada... . Seda ei tehtud ja nüüd olemegi seisus, millest Eesti põhiseadus ei räägi, sest selle koostajad ei osanud ettegi kujutada, et erakondadevahelised ja -sisesed intriigid võivad kasvada nii suureks, et nurjavad presidendi valimise. Parem luua häbiväärne pretsedent, kui anda mõnele neist poolthääl, otsustas hulk valimiskogu liikmeid. Nädala ajaga tuleb poliitikutel kasvõi ajutiselt ümber sündida ja kandidaadi leidmiseks imet teha," märkis leht.

Postimees kirjutab oma juhtkirjas, et ilmselt ei tasu süüdlast otsida omavalitsuste esindajate hulgast valimiskogus, vaid pöörata pilk neile laupäeval Estonias tegutsenud mängijatele, kes saavad päevapoliitika eest palka.

"Meil on olnud vähemalt viis kuud kestev avalik presidendi valimise kampaania. Ühtpidi on väitlused olnud kohati tõesti põnevad. Teistpidi ei saa selle kulusid mõõta üksnes selle vaimujõu, aja ja rahaga, mida on panustanud kandidaadid ja erakonnad. Pikki kuid arvasid Eesti inimesed, et kogu tegevus on siiralt suunatud sellele, et nii leitaksegi Eestile järgmine president. Nende kuude tulemus on aga ümmargune null. Ootused millegi erilise järele on aga üles köetud. Parlamendi vastutus leida suurepärane ja seejuures vast positiivselt üllatav ühiskandidaat on hoopis suurem, kui see oleks olnud kevadtalvel või kasvõi veel selle aasta augustis," tõdes leht.

Õhtuleht leiab, et konkurentide kandidaadile selgesõnaline vastandumine kohe läbirääkimiste alguses pidurdab mis tahes koostööd ning pole nurjunud presidendivalimiste ainus õppetund.

"Selge on see, et valimiskord vajab muutmist, ja on vaid puhas õnn, et seni on õnnestunud (ja siis ka napilt) Eestile riigipea ära valida," nentis leht.

Äripäev kirjutab, et kulutada nii palju aega ja enargiat suhteliselt vähese võimu ja mõjuga presidendi valimiseks on lihtsalt vastutustundetu, sest see kulutab asjatult kõiki ressursse. "Aega, raha, inimesi. See on rumal," märkis leht.

"Meil oli, kelle seast valida, see on salgamatu. Head kandidaadid on raisku lastud," nentis leht ja tõdes, et tühjade sedelite suur hulk on pettumus kogu Eesti avalikkusele.

Toimetaja: Marek KuulKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.