5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

Viis uudist 26. septembril Autor: ERR

Siin on valik tänahommikustest uudistest!

Savisaare tiib nimetas Keskerakonna juhatuse otsust ebaseaduslikuks

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ja tema toetajad ei tunnista juhatuse otsust tagandada peasekretäri ametist Oudekki Loone ja kutsuda kokku erakorraline kongress.

"Savisaar, mitmed juhatuse liikmed ja erakonna liidrid on seisukohal, et tuginedes Eesti Keskerakonna põhikirjale "Simsoni, Ratase ja Repsi" leeri läbi surutud otsus kõrvaldada peasekretäri ametikohalt Oudekki Loone on õigustühine. Erakonna peasekretäri kinnitab ametisse erakonna juhatus esimehe ettepanekul, kuid pädevust välja vahetada peasekretär juhatusel ei ole," teatas Savisaart toetav Keskerakonna ajaleht Kesknädal esmaspäeval.

Ajaleht märkis pressiteates, et esimees juhib tähelepanu asjaolule, et peasekretäri kohusetäitja ametikohta põhikirjajärgselt ei eksisteeri, seega on Jaak Aab endiselt lihtsalt Kadri Simsoni nõunik.

"Me ei tunnista tänast Simsoni, Ratase ja Repsi ebaseaduslikku seisukohta. Edgar Savisaar ja teised koosolekul osalenud kutsuvad erakonna liikmeid üles avaldama solidaarsust peasekretär Oudekki Loonele," märkis Kesknädal.

 

Poliitikud: uus presidendikandidaat võib selguda juba täna

Uue presidendikandidaadi nimi võib selguda juba täna, arvavad mitmed parlamendipoliitikud.

Presidendikandidaadina valituks mitte-osutnud Mailis Reps ütles eile pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut Postimehele, et juba täna püüavad erakonnad ühise presidendikandidaadi suhtes selgusele jõuda.

Tema sõnul leppisid poliitikud juba laupäeval Estonia kontserdimaja ees kokku, et uus kandidaat oleks apoliitiline ja et kolme päeva jooksul pakuvad erakonnad välja mitmeid nimesid. Ka IRL-i aseesimees Marko Mihkelson arvas eilses "Aktuaalses kaameras", et selgus võib kandidaadi suhtes tulla juba peale tänast riigikogu vanematekogu nõupidamist.

 

ÜRO-s süüdistati Aleppo pommitamises Venemaad ja Süüria valitsust

ÜRO Julgeolekunõukogus süüdistati Venemaad ja Süüria valitsust sõjakuritegudes Aleppos. Prantsusmaa suursaadik ütles, et sõjakuriteod ei saa jääda karistuseta. ÜRO peasekretär Ban ki-Moon küsis, kui kaua need, kellel on mõjuvõimu, lasevad sellisel julmusel jätkuda.

Aleppo idaosa pommitati eile taas ägedalt ja hukkus kümneid inimesi. Täpne arv pole teada, sest paljud on veel rusude all.

Ida-Aleppo tervishoiuameti esindaja sõnul hukkus Vene lennukite rünnakus vähem kui tunniga üle 50 inimese ja üle 200 sai haavata. ÜRO erisaadik Staffan de Mistura avaldas lootust, et sündmuste käiku tuleb siiski pööre ja kinnitas, et tema ametist ei loobu.

"Selle asemel, et rahu poole püüelda, peavad Venemaa ja Süüria sõda. Selle asemel, et aidata elanikel humanitaarabi kätte saada, pommitavad Venemaa ja Assad abikolonne, haiglaid ja neid, kes püüavad inimesi elus hoida," sõnas USA suursaadik ÜRO-s Samatha Power.

Venemaa saadik ÜRO-s Vitali Tšurkin, aga leidis, et Süüriat pommitavad kõik, kes vähegi viitsivad. "Rahu taastamine riigis on muutunud peaaegu võimatuks ülesandeks," möönis Tšurkin.

 

Ilmateade

Täna tuleb vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Puhub läänekaare tuul 2-7 m/s. Õhutemperatuur on 14..18°C.


Algab Teadlaste öö festivali nädal

Läbi aegade suurim Teadlaste öö festival toob nädala jooksul kaasa üle 900 teadussündmuse rohkem kui 40 kohas üle terve Eesti. Tegemist on kogu Baltikumi suurima teadusfestivaliga.

Festivali tänavune peateema on teadus ja ulme. 11. korda toimuva Teadlaste öö festivali korraldaja Riina Nõupuu sõnul on tänavuse festivali sündmusterohkus tingitud koolide, lasteaedade ja noortekeskuste väga suurest huvist osalemise vastu.

Festivaliga on seotud rohkem kui 100 asutust ja ligi 2000 inimest. Juba traditsiooniks saanud sündmuste nagu õuekino, laborikülastused või teaduskohvikud kõrval tuuakse tänavu huviliste ette teaduse püstijalavõistlus "FameLab", mis toob 30. septembril AHHAAsse kokku nii noorteadlased kui ka juba päris tuntud professorid.


ERM vahetab välja kibuvitsa taimed

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue peahoone ees on välja vahetatud sadu kibuvitsu ning see töö jätkub ka kevadel, sest sinna tellitud madalakasvulise sordi asemel istutati kevadel maha kõrgeks kasvavad kibuvitsad, mida on tellitud ja istutatud taimedest ligi pooled.

"Valed taimed olid, valest sordist, maastikuarhitektid nõudsid valede istikute väljavahetamist. Ka haljastöid korraldab ehitaja ja ehitaja oli puusse pannud, ikka juhtub selliseid asju. Eks see oli tõenäoliselt taimede tarnija eksitus, tarnija on taimed ilmselt välismaalt toonud ja sekka on sattunud ka vale sort," ütles ERM-i peahoone rajamist korraldava Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) ERM-i ehitusdirektor Peeter Mauer Postimehele.

Eksitus avastati mõni nädal tagasi ning siis kutsuti bioloogid appi, nemad tegid õite ja lehtede järgi kindlaks, et osa kibuvitsu on õiged, madalad, kuid osa on valest sordist ehk kõrged.

Haljastusprojekti järgi oli hoone ümbrusse tellitud ligi 23 000 üsna uut hübriidkibuvitsa nimega Visa (Rosa rugotida), mis kasvab 1,2–1,4 meetri kõrguseks.

 Vikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.