Soome sõjaväeluure kavatseb lähipiirkonna julgeolekut pingsamalt jälgida ({{commentsTotal}})

Kindralmajor Harri Ohra-aho. Autor: Yle

Soome sõjaväeluure juhi, kindralmajor Harri Ohra-aho arvates on Lääne ja Venemaa suhted praegusel hetkel mitmes mõttes tõsises umbsõlmes ning seetõttu üritavad osapooled üksteise tegevuse kohta ka rohkem informatsiooni koguda. Soome kaitseväe luureanalüütikute hinnangul pole keerukad suhted siiski Läänemere piirkonna julgeolekut veel sisuliselt muutnud.

Soome kaitsejõud otsivad praegu uusi võimalusi, kuidas Venemaa ja lääneriikide suurenenud tegevust lähipiirkonnas paremini jälgida, vahendas Yle.

Näiteks pole kaitseväel hetkel õigust jälgida Soomet läbivaid kommunikatsioonivõrke ning seetõttu on praegu kaitseministeeriumis ettevalmistamisel eelnõu, mis muuhulgas ka selle võimaluse annaks.

Kindralmajor Ohra-aho nentis, et sõjaline aktiivsus on lähipiirkonnas juba mitu aastat kasvanud.

"On näha, et Venemaa ja Lääs on laias laastus olukorras, kus mitu asja on üsna umbsõlmes. Ning mingit muutust silmapiiril ei paista," selgitas ta.

Kaitseministeeriumi eelnõu puhul keskendutakse nüüd sellele, et kaitseväel oleks võimalik saada laiem pilt lähipiirkonna ühiskondlikust arengust, mitte ainult otseselt Soomet ohustavatest teguritest.

"Me ei loe kokku tanke, vaid analüüsime lähipiirkonna olukorda laiemalt. Tehnoloogiline areng muudab julgeolekukeskkonda," lausus sõjaväeluure juht, kuid lisas samas, et julgeolekukeskkonnas pole põhimõttelist muutust viimasel ajal siiski toimunud.

Erinevalt Rootsist Soome sõjaväeluure oma töö tulemusi avalikkusega ei jaga, vaid annavad aru vaid kaitseväe juhtkonnale.

SVT teatas 21. septembril, et viimasel ajal on tehtud mitmeid raporteid Rootsi põhjaosas tekkinud spionaažikahtluste kohta ning Rootsi kaitsejõud on kutsunud nii sõjaväelasi kui ka muid töötajaid üles olema selliste ohtude asjus eriti tähelepanelikud.

Sageli on juhtumid seotud suletud kaitseväeobjektide või õppustega. Väidetavad spioonid on üritanud saada kontakti ka üksikute Rootsi sõduritega - nii otse kui ka näiteks sotsiaalmeedia kaudu.

SVT andmetel oli aga üht NATO liikmesriigi ohvitseri lausa ähvardatud. Juhtum leidis aset Luleå linnas, kui seal oli käimas Rootsi ja NATO ühine sõjaväeõppus. Ohvitseri juurde olid restoranis tulnud venelastest isikud, näidanud talle fotosid tema perekonnast ning nõudnud informatsiooni NATO õppuste kohta.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.