Soome sõjaväeluure kavatseb lähipiirkonna julgeolekut pingsamalt jälgida ({{commentsTotal}})

Kindralmajor Harri Ohra-aho.
Kindralmajor Harri Ohra-aho. Autor/allikas: Yle

Soome sõjaväeluure juhi, kindralmajor Harri Ohra-aho arvates on Lääne ja Venemaa suhted praegusel hetkel mitmes mõttes tõsises umbsõlmes ning seetõttu üritavad osapooled üksteise tegevuse kohta ka rohkem informatsiooni koguda. Soome kaitseväe luureanalüütikute hinnangul pole keerukad suhted siiski Läänemere piirkonna julgeolekut veel sisuliselt muutnud.

Soome kaitsejõud otsivad praegu uusi võimalusi, kuidas Venemaa ja lääneriikide suurenenud tegevust lähipiirkonnas paremini jälgida, vahendas Yle.

Näiteks pole kaitseväel hetkel õigust jälgida Soomet läbivaid kommunikatsioonivõrke ning seetõttu on praegu kaitseministeeriumis ettevalmistamisel eelnõu, mis muuhulgas ka selle võimaluse annaks.

Kindralmajor Ohra-aho nentis, et sõjaline aktiivsus on lähipiirkonnas juba mitu aastat kasvanud.

"On näha, et Venemaa ja Lääs on laias laastus olukorras, kus mitu asja on üsna umbsõlmes. Ning mingit muutust silmapiiril ei paista," selgitas ta.

Kaitseministeeriumi eelnõu puhul keskendutakse nüüd sellele, et kaitseväel oleks võimalik saada laiem pilt lähipiirkonna ühiskondlikust arengust, mitte ainult otseselt Soomet ohustavatest teguritest.

"Me ei loe kokku tanke, vaid analüüsime lähipiirkonna olukorda laiemalt. Tehnoloogiline areng muudab julgeolekukeskkonda," lausus sõjaväeluure juht, kuid lisas samas, et julgeolekukeskkonnas pole põhimõttelist muutust viimasel ajal siiski toimunud.

Erinevalt Rootsist Soome sõjaväeluure oma töö tulemusi avalikkusega ei jaga, vaid annavad aru vaid kaitseväe juhtkonnale.

SVT teatas 21. septembril, et viimasel ajal on tehtud mitmeid raporteid Rootsi põhjaosas tekkinud spionaažikahtluste kohta ning Rootsi kaitsejõud on kutsunud nii sõjaväelasi kui ka muid töötajaid üles olema selliste ohtude asjus eriti tähelepanelikud.

Sageli on juhtumid seotud suletud kaitseväeobjektide või õppustega. Väidetavad spioonid on üritanud saada kontakti ka üksikute Rootsi sõduritega - nii otse kui ka näiteks sotsiaalmeedia kaudu.

SVT andmetel oli aga üht NATO liikmesriigi ohvitseri lausa ähvardatud. Juhtum leidis aset Luleå linnas, kui seal oli käimas Rootsi ja NATO ühine sõjaväeõppus. Ohvitseri juurde olid restoranis tulnud venelastest isikud, näidanud talle fotosid tema perekonnast ning nõudnud informatsiooni NATO õppuste kohta.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema