Bosnia serblased toetasid referendumil rahvuspühana 9. jaanuari  ({{commentsTotal}})

{{1474881439000 | amCalendar}}

Bosnia serblased hääletasid eilsel referendumil ülekaalukalt, et 9. jaanuar jääks Serblaste vabariigi rahvuspühaks, kuigi Bosnia konstitutsioonikohus oli hääletuse ära keelanud.

Kui loetud oli üle 70 protsendi häältest, toetas 99,8 protsenti hääletanuist rahvuspüha püsimist, vahendasid BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Hääleõiguslikke kodanikke oli umbes 1,2 miljonit ja osalusprotsent üle 56.

Bosnia serblaste president Milorad Dodik ütles, et referendum läheb ajalukku kui serblaste enesemääramise päev. "Olen uhke Serblaste vabariigi üle ja kõigi hääletama tulnute üle," sõnas ta.

Serblased kuulutasid oma vabariigi Bosnias välja 9. jaanuaril 1992, sellele järgnenud etnilises konfliktis hukkus umbes 100 000 inimest. Etnilised pinged püsivad riigis tänini.

Referendumi oli ära keelanud konstitutsioonikohus. ELi eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas Valentin Inzko ütles, et hääletus oli ebaseaduslik ja põhiseadusevastane.

"See polnud eksitus, konstitutsioonikohtu otsused on lõplikud ja siduvad ning konstitutsioonikohus ütles väga, väga selgelt, et peatab selle referendumi," põhjendas ta.

Analüütikud leiavad, et eirates otsust, mille tegi 1995. aastal sõja lõppemisel ühe riikliku institutsioonina rajatud kohus, ohustab Dodik konflikti lõpetanud Daytoni rahulepingut.

Kui rahulepet rikutakse, on ÜRO eriesindajal Bosnias ja Hertsegoviinas õigus lepet rikkunud võimukandja või võimukandjad vallandada. Seda õigust on aga rakendatud üliharva - enamasti inimesed isegi ei mäleta, et ÜRO eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas üldse eksisteerib.

Bosnia keskvalitsus aga arvab, et nüüd on see haruldane hetk käes.

"Pole kuidagi võimalik, et see jääks karistuseta. Tegu on ju ilmse näitega Daytoni rahuleppe rikkumisest. Nad rikuvad seadust, rikuvad ülemkohtu otsust - ei saa olla, et sellele ei reageerita. On vaid aja küsimus, millal reaktsioon tuleb. Ma arvan, et Milorad Dodik ja tema jüngrid juhivad ennast otse isolatsiooni," rääkis Bosnia kolmikpresidentuuri liige Bakir Izetbegovic.

Võib jääda mulje, nagu tahaks moslemid ja horvaadid serblasi kiusata, neile nende rahvuspüha keelates. Nii see siiski pole. Nimelt on see päev rahvuspühaks täiesti sobimatu, sest langeb kokku õigeusu kirikupühaga, olles seega ahistav moslemeist ja katoliiklastest kodanike suhtes. Euroopa Liit, USA ja koguni Serbia on Bosnia serblasi hoiatanud tulega mängimise eest.

Bosnia ja Hertsegoviina koosneb Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsioonist ning Serblaste Vabariigist ja seal elab kolm peamist rahvusrühma - bosnialased, kes kutsutakse ka Bosnia moslemiteks, Bosnia serblased ning Bosnia horvaadid.

Toimetaja: Karin KoppelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics