Bosnia serblased toetasid referendumil rahvuspühana 9. jaanuari  ({{commentsTotal}})

{{1474881439000 | amCalendar}}

Bosnia serblased hääletasid eilsel referendumil ülekaalukalt, et 9. jaanuar jääks Serblaste vabariigi rahvuspühaks, kuigi Bosnia konstitutsioonikohus oli hääletuse ära keelanud.

Kui loetud oli üle 70 protsendi häältest, toetas 99,8 protsenti hääletanuist rahvuspüha püsimist, vahendasid BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Hääleõiguslikke kodanikke oli umbes 1,2 miljonit ja osalusprotsent üle 56.

Bosnia serblaste president Milorad Dodik ütles, et referendum läheb ajalukku kui serblaste enesemääramise päev. "Olen uhke Serblaste vabariigi üle ja kõigi hääletama tulnute üle," sõnas ta.

Serblased kuulutasid oma vabariigi Bosnias välja 9. jaanuaril 1992, sellele järgnenud etnilises konfliktis hukkus umbes 100 000 inimest. Etnilised pinged püsivad riigis tänini.

Referendumi oli ära keelanud konstitutsioonikohus. ELi eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas Valentin Inzko ütles, et hääletus oli ebaseaduslik ja põhiseadusevastane.

"See polnud eksitus, konstitutsioonikohtu otsused on lõplikud ja siduvad ning konstitutsioonikohus ütles väga, väga selgelt, et peatab selle referendumi," põhjendas ta.

Analüütikud leiavad, et eirates otsust, mille tegi 1995. aastal sõja lõppemisel ühe riikliku institutsioonina rajatud kohus, ohustab Dodik konflikti lõpetanud Daytoni rahulepingut.

Kui rahulepet rikutakse, on ÜRO eriesindajal Bosnias ja Hertsegoviinas õigus lepet rikkunud võimukandja või võimukandjad vallandada. Seda õigust on aga rakendatud üliharva - enamasti inimesed isegi ei mäleta, et ÜRO eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas üldse eksisteerib.

Bosnia keskvalitsus aga arvab, et nüüd on see haruldane hetk käes.

"Pole kuidagi võimalik, et see jääks karistuseta. Tegu on ju ilmse näitega Daytoni rahuleppe rikkumisest. Nad rikuvad seadust, rikuvad ülemkohtu otsust - ei saa olla, et sellele ei reageerita. On vaid aja küsimus, millal reaktsioon tuleb. Ma arvan, et Milorad Dodik ja tema jüngrid juhivad ennast otse isolatsiooni," rääkis Bosnia kolmikpresidentuuri liige Bakir Izetbegovic.

Võib jääda mulje, nagu tahaks moslemid ja horvaadid serblasi kiusata, neile nende rahvuspüha keelates. Nii see siiski pole. Nimelt on see päev rahvuspühaks täiesti sobimatu, sest langeb kokku õigeusu kirikupühaga, olles seega ahistav moslemeist ja katoliiklastest kodanike suhtes. Euroopa Liit, USA ja koguni Serbia on Bosnia serblasi hoiatanud tulega mängimise eest.

Bosnia ja Hertsegoviina koosneb Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsioonist ning Serblaste Vabariigist ja seal elab kolm peamist rahvusrühma - bosnialased, kes kutsutakse ka Bosnia moslemiteks, Bosnia serblased ning Bosnia horvaadid.

Toimetaja: Karin KoppelRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.