Vanematekogu tahab konsensuskandidaadi leida kolmapäevaks - FOTOD kohtumisest ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
12 pilti
Foto: Urve Tiidus (seljaga) ja Priit Sibul. Autor: Siim Lõvi/ERR
{{1474886927000 | amCalendar}}

Esmaspäeval kogunenud riigikogu vanematekogu leppis kokku, et riigikogus esindatud erakonnad püüavad leida sobiva presidendikandidaadi. Uus kohtumine toimub teisipäeval ning kolmapäevaks peaks "konsensuskandidaat" selge olema.

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles ajakirjanikele, et ükski seni presidendirallis osalenud kandidaat ei tohiks enam mängu tulla. Samas väitis ta, et ühtki konkreetset nime täna ei arutatud. Latt on Nestori sõnul kõrgemalgi kui 68 allkirja.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et erakondade vahel käivad väga intensiivsed läbirääkimised, juttu on olnud kindlatest nimedest, neist mõnedega on juba räägitud.

Helme sõnul lepiti kokku, et nimesid praegu välja ei öelda, teisipäeval vaadatakse üle, milline on seis ja igal juhul soovitakse hiljemalt kolmapäevaks "konsensuskandidaat" leida. "Homme püüame vanematekogus nimed välja sõeluda ja kelleski kokku leppida," lausus ta. "Leppisime kokku, et enne kellegi nime välja ei ütle, kui inimene on oma nõusoleku andnud."

Uus kohtumine erakondade esindajate vahel on kavandatud teisipäevaks, algusega kell 13.

Helme ei välistanud, et selleks ajaks on ka juba konkreetsed kandidaadid välja pakkuda. Praegu nimesid ta välja öelda ei soovinud.

"Kuraas on maha võetud," iseloomustas Helme praegust olukorda presidendikampaanias.

Helme lisas, et plaanina A räägivad erakonnad konsensuskandidaadist, kes piltlikult öeldes koguks riigikogus 100 häält.

"Kuigi seda tõenäoliselt ei juhtu, siis vähemalt peaks kandidaadil olema toetust kõigist riigikogu erakondadest. Kõik on väga konstruktiivselt meelestatud ja selge soov on president riigikogus ära valida," lisas Helme.

Simson: valitsuserakondadel ei tohi tekkida tunnet, et nemad võtavad kõik

Riigikogu keskfraktsiooni esimees Kadri Simson ütles ajakirjanikele, et kõik erakonnad otsivad austusväärset Eesti kodanikku, kes sooviks kanda suurt koormat ja olema nõus asuma presidendiametisse. "Otsime ülimat kompromissi ja tuleb leida presidendikandidaat, kes ei tekita üheski erakonnas ülimat tõrget," tähendas ta.

Simson lisas, et siiski ei tohi valitsuserakondadel tekkida tunnet, et nemad võtavad kõik. "Igal juhul on fraktsioonide juhid riigikogus üksmeelel, et tahame esmaspäeval olukorrast auga välja tulla."

Sibul: välistati juba presidendikandidaatideks olnud inimeste väljakäimine

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) riigikogu fraktsiooni esimees Priit Sibul rääkis, et vanematekogus kohtunud inimesed andsid märku tahtest leida ühine kandidaat ning välistati juba praegu presidendikandidaatideks olnud inimeste uuesti väljakäimine.

"Ühiskandidaadiks päevapoliitikas tegutsevat inimest, kedagi ministritest või riigikogust, on raske muidugi leida, kuid ühtegi välistust meil ei olnud," sõnas Sibul. "Peame leidma kandidaadi, kes osutuks valituks parlamendi esimeses voorus ja meie arusaam ja siiras soov oleks, et enam ei proovi ükski erakond punktivõitu saada."

Sibul toonitas, et kõigile sobiva kandidaadi leidmisega on kiire.

Vanematekogu koosneb riigikogu kolmest juhatuse liikmest - Eiki Nestor, Helir-Valdor Seeder ja Jüri Ratas ning fraktsioonide esimeestest, kelleks on Urve Tiidus, Kadri Simson, Andres Anvelt, Priit Sibul, Andres Herkel ja Martin Helme.

Toimetaja: Karin Koppel, Anvar SamostMerejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.