Savisaar: väljapääs on kongress ({{commentsTotal}})

{{1474897814000 | amCalendar}}

Mitu tundi Toompeal Keskerakonna ruumides ajakirjanike eest redus olnud esimees Edgar Savisaar tuli viimaks välja ning teatas, et lahendus erakonna siseheitlusele saab tulla kongressilt.

Eile erakonna juhatuse poolt peasekretäri ametikohalt tagandatud Oudekki Loone asemele nimetatud Jaak Aabiga Savisaar koostöö tegemist vajalikuks ei pea.

"Aga miks ma peaks temaga [koostööd] tegema? Ma ei ole teda nimetanud peasekretäri kandidaadiks ja ma arvan, et seetõttu see eilne valik oli üldse ebaseaduslik. Ettepaneku peasekretäri nimetamiseks teeb erakonna esimees. See on põhikirjaline, ja mina ei ole sellist ettepankut teinud," selgitas erakonna esimees "Aktuaalsele kaamerale".

Küsimusele, kas Oudekki Loone on tema hinnangul ka praegu Keskerakonna peasekretär, vastas Savisaar ebamääraselt.

"Ma ütleks küll nii. Vaatame, kuidas Oudekki Loone närvid vastu peavad. Ega ühel tüdrukul ei ole sugugi lihtne sellise tule all olla. Aga mina olen tema poolt ja ma arvan, et Oudekki Loone oli hea peasekretär ja ma usun, et ta võiks seda ülesannet edaspidigi täita, kui ta suudab."

Savisaar usub, et tekkinud olukord võib lahenduse saada erakonna kongressil, mis tavaliselt on küll märksa pikema etteteatamisajaga välja kuulutatud, tema sõnul 3-6 kuud ette.

"Väljapääs on kongress. Mina olen selle poolt, see kongress teeks õhu puhtamaks. Erakonnaliikmed peavad tegema otsuse ja see otsus peaks olema meile kõigile kehtiv," leidis Savisaar.

Kas ta ka ise kongressil uuesti erakonna esimeheks kandideerib? "Praegu ma olengi esimees. Küll me vaatame, mis kongressil saab."

Garantiikirjadest, mis erakonda lõhki on hakanud ajama, erakonna esimees oma sõnul ei teadnud. "Ma teadsin nendest täpselt nii kaua kui teie," vastas ta ajakirjaniku küsimusele.

Toom: kongressil valigu või Michal peasekretäriks

Keskerakonna aseesimees Yana Toom leiab, et praegu toimuv pole aus ning ootama peaks kongressini.

"Mina ise leian, et kui me lepime kokku, et 5. novembril on kongress, siis kuu aega enne kongressi selliseid asju teha pole lihtsalt aus. Minge kongressile, võitke ja määrake peasekretäriks kas või Kristen Michal," ütles Toom.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Jüri Ratase sõnul on aga juhatusel õigus peasekretäri umbusaldada.

"Põhikirjas on väga selge punkt, et erakonna teisi küsimusi, mis ei ole põhikirjas sätestatud, otsustab erakonna juhatus. Samuti tuleb siin väga selge loogika mittetulundusühingute seaduse kohaselt - see tasand, kes otsustab, sellel tasandil on õigus teha ka teine otsus. Antud juhul me räägime Keskerakonna juhatuse tasandist," põhjendas Ratas.

Samuti on Keskerakonna põhikirjas punkt, mis ütleb, et peasekretär allub erakonna juhatusele.

"Hetkel on otsustatud, et kohusetäitjaks on Jaak Aab. Jaak Aab tutvub hetkel büroos finatsolukorraga ja see on see, milleks teda on palutud eilse juhatuse enamuse otsusega," kommenteeris Keskerakonna juhatuse liige Mailis Reps.

Mailis Reps kinnitas, et tema kongressil Keskerakonna esimeheks ei kandideeri.

Jüri Ratas midagi konkreetset ei öelnud.

"See on hea küsimus, ma tänan selle eest, aga täna ei ole kindlasti see õige hetk nendele küsimustele vastata. Keskerakonnal ei saa kindlasti olema taas sellist esimeest, kes ainuisikuliselt paljusid asju otsustab. See peab kindlasti palju laiapõhjalisem ja konsensulikum arutelu olema, kes siis võiks olla teoreetiliselt uus kandidaat sellele kohale," ütles Ratas.

 

Simson: Savisaar peaks esitama uue peasekretäri kandidaadi

Keskerakonna juhatuse liikme Kadri Simsoni sõnul ootab juhatus, et erakonna esimees Edgar Savisaar esitaks peasekretäri kandidaadi, kes saaks juhatuse toetuse.

"Pühapäeval peasekretäri kohusetäitjaks määratud Jaak Aab on kohusetäitja seni, kuni juhatus kinnitab peasekretäri," ütles Simson BNS-ile. "Esimees peab esitama kandidaadi, kes saab juhatuse enamuse toetuse. Neljapäeval on juhatuse istung ja seal on Savisaarel esimene võimalus selline kandidaat välja käia."

Simsoni kinnitusel on Aabil volitustega kõik korras. "Aab on kongressi poolt valitud juhatuse liige, mida Loone pole. Seega on Aabil kõik need volitused, mis on kõigil juhatuse liikmetel," teatas Simson. "Me tegime eile juhatuse liikmetele ka kitsenduse - tulevikku suunatud kohustusi saab võtta ainult üks juhatuse liige juhatuse otsusel," lisas Simson viidates nii Keskerakonda räsivale garantiikirjade skandaalile.

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics