Savisaar: väljapääs on kongress ({{commentsTotal}})

{{1474897814000 | amCalendar}}

Mitu tundi Toompeal Keskerakonna ruumides ajakirjanike eest redus olnud esimees Edgar Savisaar tuli viimaks välja ning teatas, et lahendus erakonna siseheitlusele saab tulla kongressilt.

Eile erakonna juhatuse poolt peasekretäri ametikohalt tagandatud Oudekki Loone asemele nimetatud Jaak Aabiga Savisaar koostöö tegemist vajalikuks ei pea.

"Aga miks ma peaks temaga [koostööd] tegema? Ma ei ole teda nimetanud peasekretäri kandidaadiks ja ma arvan, et seetõttu see eilne valik oli üldse ebaseaduslik. Ettepaneku peasekretäri nimetamiseks teeb erakonna esimees. See on põhikirjaline, ja mina ei ole sellist ettepankut teinud," selgitas erakonna esimees "Aktuaalsele kaamerale".

Küsimusele, kas Oudekki Loone on tema hinnangul ka praegu Keskerakonna peasekretär, vastas Savisaar ebamääraselt.

"Ma ütleks küll nii. Vaatame, kuidas Oudekki Loone närvid vastu peavad. Ega ühel tüdrukul ei ole sugugi lihtne sellise tule all olla. Aga mina olen tema poolt ja ma arvan, et Oudekki Loone oli hea peasekretär ja ma usun, et ta võiks seda ülesannet edaspidigi täita, kui ta suudab."

Savisaar usub, et tekkinud olukord võib lahenduse saada erakonna kongressil, mis tavaliselt on küll märksa pikema etteteatamisajaga välja kuulutatud, tema sõnul 3-6 kuud ette.

"Väljapääs on kongress. Mina olen selle poolt, see kongress teeks õhu puhtamaks. Erakonnaliikmed peavad tegema otsuse ja see otsus peaks olema meile kõigile kehtiv," leidis Savisaar.

Kas ta ka ise kongressil uuesti erakonna esimeheks kandideerib? "Praegu ma olengi esimees. Küll me vaatame, mis kongressil saab."

Garantiikirjadest, mis erakonda lõhki on hakanud ajama, erakonna esimees oma sõnul ei teadnud. "Ma teadsin nendest täpselt nii kaua kui teie," vastas ta ajakirjaniku küsimusele.

Toom: kongressil valigu või Michal peasekretäriks

Keskerakonna aseesimees Yana Toom leiab, et praegu toimuv pole aus ning ootama peaks kongressini.

"Mina ise leian, et kui me lepime kokku, et 5. novembril on kongress, siis kuu aega enne kongressi selliseid asju teha pole lihtsalt aus. Minge kongressile, võitke ja määrake peasekretäriks kas või Kristen Michal," ütles Toom.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Jüri Ratase sõnul on aga juhatusel õigus peasekretäri umbusaldada.

"Põhikirjas on väga selge punkt, et erakonna teisi küsimusi, mis ei ole põhikirjas sätestatud, otsustab erakonna juhatus. Samuti tuleb siin väga selge loogika mittetulundusühingute seaduse kohaselt - see tasand, kes otsustab, sellel tasandil on õigus teha ka teine otsus. Antud juhul me räägime Keskerakonna juhatuse tasandist," põhjendas Ratas.

Samuti on Keskerakonna põhikirjas punkt, mis ütleb, et peasekretär allub erakonna juhatusele.

"Hetkel on otsustatud, et kohusetäitjaks on Jaak Aab. Jaak Aab tutvub hetkel büroos finatsolukorraga ja see on see, milleks teda on palutud eilse juhatuse enamuse otsusega," kommenteeris Keskerakonna juhatuse liige Mailis Reps.

Mailis Reps kinnitas, et tema kongressil Keskerakonna esimeheks ei kandideeri.

Jüri Ratas midagi konkreetset ei öelnud.

"See on hea küsimus, ma tänan selle eest, aga täna ei ole kindlasti see õige hetk nendele küsimustele vastata. Keskerakonnal ei saa kindlasti olema taas sellist esimeest, kes ainuisikuliselt paljusid asju otsustab. See peab kindlasti palju laiapõhjalisem ja konsensulikum arutelu olema, kes siis võiks olla teoreetiliselt uus kandidaat sellele kohale," ütles Ratas.

 

Simson: Savisaar peaks esitama uue peasekretäri kandidaadi

Keskerakonna juhatuse liikme Kadri Simsoni sõnul ootab juhatus, et erakonna esimees Edgar Savisaar esitaks peasekretäri kandidaadi, kes saaks juhatuse toetuse.

"Pühapäeval peasekretäri kohusetäitjaks määratud Jaak Aab on kohusetäitja seni, kuni juhatus kinnitab peasekretäri," ütles Simson BNS-ile. "Esimees peab esitama kandidaadi, kes saab juhatuse enamuse toetuse. Neljapäeval on juhatuse istung ja seal on Savisaarel esimene võimalus selline kandidaat välja käia."

Simsoni kinnitusel on Aabil volitustega kõik korras. "Aab on kongressi poolt valitud juhatuse liige, mida Loone pole. Seega on Aabil kõik need volitused, mis on kõigil juhatuse liikmetel," teatas Simson. "Me tegime eile juhatuse liikmetele ka kitsenduse - tulevikku suunatud kohustusi saab võtta ainult üks juhatuse liige juhatuse otsusel," lisas Simson viidates nii Keskerakonda räsivale garantiikirjade skandaalile.

Toimetaja: Merilin PärliFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.