Üleajavate reservidega töötukassa hakkab töötavaid inimesi ümber koolitama ({{commentsTotal}})

Töötukassa hakkab järgmisest aastast töötuse ennetamiseks pakkuma ümberõpet ja koolitust töötavatele inimestele. Aastas peaks koolitust saama kuni 10 000 inimest, kes on vanemaealised ja madala haridustasemega. Teenuste kogumahuks planeeritakse järgmisel aastal ligi kolm miljonit eurot. Ametiühingud leiavad, et kui töötuskindlustusmakse määra alandada ei õnnestu, tuleks see suunata tagasi tööturule.

Töötukassa on siiani pakkunud koolitusi pigem tööotsijatele, näiteks vajalikku keeleõpet, mida töölesaamine eeldaks. Kui töötav inimene tahab ennast koolitada, tuleb tal praegu tasuda kulud ise või otsida kompromissi tööandjaga. Järgmise aasta maikuust pakuks töötukassa kuni aastast koolitust eelkõige üle 50-aastastele inimestele.

"Kui inimesel on näiteks vananenud oskused, aastatetagune haridus, mida täna enam vaja ei lähe, või on sellel erialal, kus ta töötab, puudulikud oskused, siis on võimalik neid tulevikus ka meie toel arendada," selgitas töötukassa juht Meelis Paavel "Aktuaalsele kaamerale".

Nii tööandjad kui ka ametiühingud nõustuvad, et koolituste pakkumine töötavatele inimestele on vajalik, sest Eestis ei oma ligi kolmandik töötajatest ei kõrg- ega kutseharidust.

"Meie jaoks on see väga oluline, sest pensioniiga ähvardab ju tõusta, inimestel on raskusi pensionieani töötamisega, karjääri on vaja vahetada, töökohad muutuvad. Meie unistus on see, et tegelikult saaksid ümber õppida ja tuge ümberõppimisel võimalikult kõik töötajad ja mitu korda oma karjääri jooksul," ütles ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson.

Töötuse määr on Eestis viimastel aastatel püsinud stabiilselt madalal. Sellest hoolimata ei ole viimasel paaril aastal töötuskindlustusmakse määra alandatud, mistõttu suureneks
töötukassa reservid aastas umbes 35 miljoni euro võrra. Ennetavate meetmete rakendamisel kasvaksid reservid aastas umbes 12 miljoni võrra.

"Nende ülelaekuvate rahade arvel peaks tegema midagi, mis tööturgu mõjutab. Ennetavad meetmed on see pakett, mis lisaks tänastele töötukassa võimalustele võiks lisanduda," põhjendas Paavel.

 

Toimetaja: Merilin PärliMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.