Liia Hänni end presidendiks kandideerimas ei näe ({{commentsTotal}})

Põhiseaduse assamblee liige ja endine riigikogu liige Liia Hänni peab presidendivalimiste läbikukkumist valimiskogus kahetsusväärseks ning loodab, et uuel ringil riigikogus suudetakse riigipea ära valida juba esimeses voorus. Ise ta aga presidendiks kandideerida ei soovi, ehkki ka tema nimega on spekuleeritud.

Üks põhiseaduse autoreid Liia Hänni nõustub nendega, kes peavad valimiskogus presidendivalimiste nurjumist demokraatia kaotuseks ning leiab, et põhiseaduse mõttega toimunu päriselt kooskõlas polnud.

"Põhiseaduses valimiskogu oli ette nähtud kui varuvõimalus selleks jaoks, kui riigikogu ei suuda presidenti valida. See, et ka valimiskogu äpardus, ei olnud päris ootamatu võimalus - ka varem on olnud hääled tasavägised ja tühje sedeleid on pandud -, aga et ta nii raskelt teoks tehakse, oli muidugi ebameeldiv üllatus," kommenteeris Hänni "Aktuaalse kaamera" stuudios.

"Kui inimesel ei olnud kandidaati, kelle poolt hääletada, oleks võinud hääletamisest ka kõrvale jääda, aga praegu juhtus demokraatias see kahetsusväärne juhtum, kus vähemus blokeeris enamuse otsustamise, ja sellest oli loomulikult kahju," tõdes Hänni

Hänni möönis, et tekkinud olukorda, kus president jääbki valimata, ei nähtud ette. "Valimiskogu olukorra määras see, et inimesed emotsionaalselt pettununa otsustasid valimiskogu tühja lasta. See ei ole kindlasti riigimehelik käitumine," heitis Hänni ette.

Ta ise loodab, et tagasi riigikokku jõudnuna suudetakse president esimeses voorus ära valida. Ehkki uue katseni on jäänud vähem kui nädal ning kõik fraktsioonid töötavad ühise sobiva kandidaadi leidmise nimel, ei pea ta kompromissina leitavat inimest kuidagi tagatoakandidaadiks. Seda, et teised kandidaadid said viis kuud rahva ees end tutvustada, nimetab ta presidendi otsevalimise kampaaniaks, mis tekitab praeguse olukorraga paradoksi, kuivõrd põhiseaduse järgi ongi ette nähtud väga lühike kandidaatide esitamise tähtaeg.

"See, kuidas asjad tegelikult kulgevad, ei ole omavahel kooskõlas. Seda olukorda tulebki väga põhjalikult kaaluda. Arvamus, et me iga hinna eest minema kaudse valimise teed, pole minu meelest realistlik käik," viitas Hänni võimalusele minna tulevikus presidendi otsevalimise teed.

Praegu otsitavat kompromisskandidaati ta aga tagatoapresidendiks nimetama ei soostu, kuivõrd parlamendil ongi põhiseaduse järgi ülesanne leppida ühes inimeses kokku.

Ehkki ka Liia Hänni nimi on uue ringi ideekorjes läbi käinud, ta ise end selles nimekirjas ei näe.

"Minu nime võib rahuliku südamega sealt maha tõmmata. Minu poliitikutepõlvkonnal on aeg öelda, et tegime omal ajal, mida vaja oli, ja teatepulk üle anda," taandus Hänni võimalikust ettepanekust.

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics