5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

Viis uudist Autor: ERR

Siin on valik tänahommikuseid uudiseid!

Erakondade reitingud: EKRE ja Vabaerakonna toetus aasta madalaim

Septembris langesid Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Vabaerakonna toetused aasta madalaimale tasemele, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest 1000 vastajaga küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle EKRE-le 10 protsenti ning Vabaerakonnale üheksa protsenti valijatest. Kuu varem oli EKRE-l toetajaid 13 protsenti ning Vabaerakonnal 10 protsenti. Septembrikuised toetusnumbrid on mõlemale erakonnale aasta madalaimad.

Erakondade populaarsusedetabeli tipus on jätkuvalt Keskerakond ja Reformierakond, kel mõlemal õnnestus kuu varasemaga võrreldes oma toetust tõsta. Keskerakonda toetas septembris 26 protsenti (augustis 24 protsenti) ning Reformierakonda 25 protsenti (augustis 23 protsenti) valijatest.


Riigikogu arutab pagulaste vastuvõtmise üle referendumi korraldamist

Riigikogu asub teisipäeval arutama Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ettepanek korraldada järgmise aasta kevadel rahvahääletus teemal, kas Eesti riik peaks osalema Euroopa Liitu saabunud sõjapõgenike ümberjaotamises.

"Rahva seisukoht annab selge aluse Eesti seisukohtade esindamisele Euroopa Liidu institutsioonides. Rahvahääletusel tulemuseks saadav „jah“ või „ei“ annab valitsusele kindlustunde, et ta arvestab oma rahva arvamusega. See leevendaks oluliselt ühiskondlikke pingeid," ütles riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees, EKRE liige Jaak Madison pressiteate vahendusel. See annaks Eesti immigratsioonipoliitikale legitiimsuse, leiab Madison.

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud septemberi keskel kahte pagulaste teemalist riigikogu otsuse eelnõu, millest EKRE oma nägi ette rahvahääletust Eesti osalemise kohta Euroopa Liitu saabunud immigrantide ümberjaotamisel ja Keskerakonna algatus rahvahääletust rahvusvahelise kaitse saajate ülempiiri kehtestamiseks.


USA riigipeaks pürgijad pidasid esimese debati

Ameerika ühendriikides lõppes presidendikandidaatide esimene teledebatt, kus Donald Trump ja Hillary Clinton arutlesid maksude ja kaubanduse, sisejulgeoleku ning USA julgeoleku teemadel. Tegemist oli esimesega kolmest presidendidebatist, mida eeldatavalt vaatas kuni 100 miljonit ameeriklast.

Debattides kogenum Hillary Clinton suutis paljuski suruda Trumpi enda otsuseid ja väljaütlemisi kaitsma - näiteks seda, et Trump ei taha näidata, kui palju makse ta maksab; kuidas ta kunagi ütles, et ta loodab majanduskriisile, sest see aitab teda äriliselt; kuidas ta soovib lubada Jaapanil ja Koreal tuumarelvi ja kuidas ta on nimetanud naisi sigadeks ja koerteks.

Samuti ei suutnud Trump selgelt sõnastada, miks ta alles viis aastat hiljem avalikult välja ütles, et usub, et president Barack Obama on sünnipärane USA kodanik ja miks ta 1970ndatel aastatel ei lubanud mustanahalistel oma kortermajas kortereid üürida.

Trumpi süüdistused Clintoni suunas olid suuresti samuti etteaimatavad, kuid vaid korra tuli jutuks Clintoni e-kirjadeskandaal (mille puhul Clinton ütles taaskord, et see eraldi serveri kasutamine oli viga ja ta ei teeks seda enam) ning vabariiklaste silmis teist kõige suuremat skandaali - Benghazis toimunud terrorirünnakut Clintoni välisministriameti ajal - ei mainitud üldse.

Mitmed meediaväljaanded ennustasid, et debatti vaatab kuni sada miljonit ameeriklast. Esialgsed vaatajanumbrid peaksid selguma homme.


Ilmateade

Täna tuleb muutliku pilvisusega olulise sajuta ilm. Ennelõunal püsib mitmel pool udu. Puhub peamiselt läänekaare tuul 2-7, õhtul tugevneb saartel edelatuul kuni 9 m/s. Õhutemperatuur on 14..18°C.


Sander Joon võitis Ottawas parima animatsioonitehnika preemia

 

Sander Joon sai Põhja-Ameerika suurimal rahusvahelisel animaprofessionaalide festivalil The Ottawa International Animation Festival (OIAF) tudengifilmi "Velodrool" eest parima animatsioonitehnika preemia.
Žürii kiitis Joone leidlikku perspektiivikasutust, unikaalset huumorit, hajusaid värve ja disaini.

Festivalile esitati tänavu 2311 filmi 86-st riigist, neist valiti võistlema 80 lühifilmi ja 7 täispikka animatsiooni.

40. aastapäeva tähistava Ottawa rahvusvahelise animatsioonifestivali auhinnasaajad kuulutati välja 24. septembril pidulikul galal Püha Brigidi Kunstikeskuses.


Orienteeruja Triin Jäädmaa jõudis Portugalis kahel korral poodiumile

Portugalis Portos toimunud orienteerumisvõistlustel joosti viimasel päevl City Race, mis läks ka City Race Euro Tour arvestusse. Järjekordselt jooksis hästi Triin Jäädmaa, kes sai ajaga 35.59 teise koha.
Võitis Tania Covas Costa Portugalist ajaga 34.25. Ka kolmas oli Portugali esindaja Joana Fernandes, kes kaotas Jäädmaale kuue sekundiga. Meestest võitis Ricardo Esteves Portugalist.

Ka eelmisel päeval joostud lühirajal õnnestus Jäädmaal tõusta poodiumi teisele astmele. Võitis kodupubliku ees jooksnud Filipa Rodrigues.

Meeste veteranidest oli omas klassis kindel võitja OK TON esindaja Kai Saksman, kes võitis kõik kolm jooksu.

Toimetaja: Allan RajaveeMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.