Ettevõtjad eitavad KIK-ilt 1,7 miljoni euro väljapetmise soovi ({{commentsTotal}})

Eurod. Autor: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Harju maakohtus esmaspäeval alanud kohtuprotsessil eitasid ettevõttega Oil Tech seotud inimesed oma süüd katses petta riigilt välja 1,7 miljonit eurot.

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt esitasid OÜ Oil Tech osanik Juri Golubev (45) ja juhatuse liige Lembit Eespäev (60) ning ettevõtte huvides tegutsenud Kristina Tauts (41) ja Vambola Kolbakov (64) toetuse saamiseks KIK-ile korduvalt valeandmeid.

Pärast prokuröri tehtud ülevaadet süüdistusest ükski süüdistatavatest end süüdi ei tunnistanud, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR-i uudisteportaalile.

Otsa sõnul leidsid nii süüdistatavad kui nende kaitsjad, et süüdistus on kogu ulatuses põhjendamata.

Kohtuprotsess jätkub 30. septembril prokuröri taotletud tõendite uurimisega.

Riigiprokuratuur süüdistab osaühingut Oil Tech ja nelja ettevõttega seotud inimest soodustuskelmuse katses katses, millega üritati riigilt saada pettuse teel 1,7 miljonit eurot toetusraha.

Oil Tech taotles 2014. aastal Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) kahel korral toetust, et soetada seadmed naftasaaduste jääkide ümbertöötlemiseks.

Taotluste järgi olid need seadmed väärt kokku ligi 3,6 miljonit eurot ning ettevõte küsis riigilt 1,7 miljonit eurot toetust ja lubas ülejäänud summa katta omafinantseeringuga.

Kuna KIK taotlusi ei rahuldanud, jäi toetus välja maksmata ja kuritegu katseks, märkis süüdistus.

Riigiprokurör Piret Paukštyse sõnul oli riigi toetus mõeldud selleks, et ettevõttel oleks võimalik oma tootmises tekkinud jäätmed uuesti kasutusele võtta.

"Kriminaalasja eeluurimisel kogutud andmeil OÜ-s Oil Tech selliseid jäätmeid üldse ei tekkinud, kuigi ettevõtte esindajad seda KIK-ile saadetud taotlustes ja vastustes korduvalt väitsid. Lisaks esitasid nad toetuse saamiseks muid dokumente, mis olid süüdistuse kohaselt võltsitud või fiktiivsed,“ ütles Paukštys.

„Kui mõni ettevõte painutab toetuse saamiseks reegleid endale kasulikus suunas ja esitab valeandmeid, siis paneb see ausad ettevõtted ebavõrdsesse seisu ja kahjustab ärikeskkonda,“ märkis riigiprokurör.

Oil Techi esindava vandeadvokaadi Jüri Leppiku sõnul on menetluses riigiprokuratuurile esitatud kõik vajalikud põhjendused, kuid kahetsusväärselt on need ilma sisulise analüüsita kõrvale heidetud.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo käivitas kriminaaluurimise 2014. aasta aprillis ning kriminaalasi saadeti kohtusse tänavu kevadel.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.