Tanker tõi Suurbritanniasse esmakordselt USA-st kildagaasisaadetise ({{commentsTotal}})

Gaasiühenduse sõlm. Autor: AFP/Scanpix

Ühendriikidest saabus Suurbritanniasse teisipäeval esimene kildagaasisaadetisega tanker.

Laev 27 500 kuupmeetri etaaniga saabus Edinburghi lähistel Grangemouthi energiakompleksi, kus Põhjamerest nafta ja gaasi kättesaamine on muutnud liiga kulukaks.

Maailma suuruselt kolmas kemikaalidefirma Ineos loob 2,3 miljardi euro suuruse investeeringuga "sisulise gaasitoru", ütles firma. Üle Atlandi hakkab kildagaasi Suurbritanniasse ja Norrasse toimetama kaheksa tankerit.

Uus laadung Pennsylvaniast pärit gaasiga saabub Grangemouthi iga kolme nädala tagant. Kildagaasi kasutatakse muu hulgas plastiku valmistamiseks.

Pennsylvaniast pärit gaas asendab Põhjamere vähenevaid varusid. Möödunud aastal langes Põhjamerest saadud nafta hulk rekordiliselt madalale.

Šotimaal kehtib hetkel moratoorium frakkimisele. Kildagaasi kättesaamiseks kivimikihtide vahelt pumbatakse pinnasesse kivimeid lõhustavat kemikaalide segu. Meetod on vastuoluline ning keskkonnaaktivistid pelgavad selle mõju pinnaveele ja loodusele.

Briti valitsus andis frakkimisprojektidele ülejäänud riigis rohelise tule, kuid seni pole ükski projekt käivitunud, sest menetlus on pikk ja neid vaidlustatakse kohtus.

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.