Almann: Trump läks debatil Clintoni õnge ({{commentsTotal}})

Hillary Clinton ja Donald Trump pärast debati lõppu kätt surumas.
Hillary Clinton ja Donald Trump pärast debati lõppu kätt surumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA presidendikandidaatide esimesel debatil näitas demokraat Hillary Clinton oma väga head ettevalmistust, vabariiklaste kandidaat Donald Trump aga läks Clintoni õnge, olles pealiskaudne ja kergesti ärrituv, ütles USA sisepoliitika asjatundja Lauri Almann.

Almann rääkis ERRi portaalile, et Clinton võitis äsjasest debatist kindlasti rohkem, sest suutis näidata, et on nii selleks debatiks kui ka presidendiametiks väga hästi ette valmistunud.

"Trump, kes eriliselt presidendidebatiks ei valmistunud, näitas end pealiskaudse, kergesti ärrituva ja sellisena, et kokkuvõttes võib öelda, et läks Clintoni õnge. Teatud juhtudel õnnestus Hillaryl teda ka tugevalt provotseerida," märkis ta.

Almanni sõnul oli Clintonile kõige tähtsam näidata, et ta suudab olla energiline, on tugev ja peab vastu.

"Kui Donald Trump viitas ühel hetkel Clintoni vastupidavusele, siis Clinton ütles, ma arvan, selle debati ühe defineerivama lause, et kui Donald Trump on pidanud rahuläbirääkimisi, sõlminud relvarahusid, kohtunud kümnete riikide liidritega, kui ta on kuulanud ja pidanud vastu 11-tunnisele grillimisele USA senatis, siis ta võib rääkida tema vastupidavusest. Ma arvan, et see oli kõige meeldejäävam Clintoni puhul," tõi ta välja.

Trumpi puhul pidas Almann kõige ootamatumaks tema nõrku vastuseid. Mingeid suuri "ämbrisse astumisi" ei teinud kumbki kandidaat, kuid Trump oli väga ebakonkreetne ja ebalev näiteks oma isalt laenuks saadud 14 miljoni dollari küsimuses, samuti olid tundlikud hetked siis, kui jutuks tuli tema maksudeklaratsioon, kus ta jäi USA poliitika asjatundja sõnul selgelt hätta.

"Aga ka mitmetes muudes kohtades, kus ta näitas end üsna emotsionaalsena ja sellisena, nagu Clinton näidata tahtis," lisas ta.

Debatt oli suunatud neile, kel valik veel tegemata

Almann rõhutas, et debatti analüüsides tuleb arvesse võtta, et need on tohutult ette valmistatud, ja küsida, kellele eelkõige räägitakse. Selle debati põhipublikuks olid need inimesed, kes ei ole oma valikut veel teinud, sest Clintoni või Trumpi tulised pooldajad on oma otsuses nagunii kindlad. Paljud eelistuseta inimesed aga kujundavad seisukoha just esimese debati põhjal.

"Clinton oli end väga selgelt ette valmistanud selliste piirkondade jaoks nagu Ohio, Michigan ehk nii-öelda roostevöö, kus on palju neid, kes ei ole otsustanud, kus on väga palju valgeid endisi või ka praegusi vabrikutöölisi, reeglina meesterahvaid, ja Clintoni teatud rünnakud olid üles ehitatud selgelt sellele. Küll ta rääkis neist kordadest, kui Trump on oma töölistele maksmata jätnud - Trump, kes end esitleb kui tööliste kaitsjat -, küll ta rääkis maksuvabastustest, küll sellest, et Trump pole reaalse eluga seotud. Ta kasutas terminit "ta elab omaenda reaalsuses"," märkis Almann.

Tema hinnangul võisid need argumendid inimestele mõjuda. Seda, kes lõpuks presidendiks saab, on siiski väga raske öelda. Statistika, mida me uudistekanalite vahendusel näeme, võimendab Almanni sõnul seda, et valimisi püütakse huvi tekitamiseks tasavägisemana näidata ning samuti on see mõlema kampaania huvides, et oma toetajad välja tuua.

"Kui keegi maailmas teab seda vastust, siis on see John Podesta, Clintoni kampaaniamänedžer, kes päris suurepärase tehnoloogilise süsteemi, mille töötas välja Barack Obama valimisjuht David Axelrod. Öeldakse, et tema loodud statistika ja arvamusküsitluste tehnoloogia oli nii täpne, et ta oskas öelda maakondliku täpsusega, kes tulevad valima ja kelle poolt nad hääletavad," märkis Almann.

Trump ja Clinton kohtuvad debatil veel 9. ja 19. oktoobril.

USAle valitakse president 8. novembril.Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema