Stoltenberg: EL-i kaitsekava ei õõnesta NATO-t ({{commentsTotal}})

NATO peasekretär Jens Stoltenberg
NATO peasekretär Jens Stoltenberg Autor/allikas: AFP/Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenbergi sõnul ei õõnesta Euroopa Liidu kaitsekoostöö tihendamise kava NATO-t.

"Puudub mis tahes vastuolu tugeva Euroopa kaitse ja tugeva NATO vahel. Tegelikkuses tugevdavad nad üksteist," ütles Stoltenberg EL-i kaitseministrite kohtumisel.

"Oluline on vältida dubleerimist, et nad täiendaksid üksteist," lisas peasekretär.

Briti kaitseminister Michael Fallon ütles teisipäeval kohtumisel, et Suurbritannia kavatseb vastustada jätkuvalt EL-i armee või EL-i sõjalise peastaabi ideed, mis lihtsalt õõnestaks NATO-t.

"Oleme nõus, et Euroopa peab tegema rohkem. See seisab silmitsi terrorismi ja rändega, kuid NATO dubleerimine või õõnestamine on selleks vale tee," lisas Fallon.

Samas ei öelnud Fallon, et EL-ist välja astuv Suurbritannia paneb algatusele veto senikaua, kuni on Euroopa Liidu liige. "Siin pole EL-i sõjaväele enamuse toetust," ütles ta.

EL-i juhid kohtusid ilma Suurbritanniata 16. septembril Bratislavas, kus arutati kava edasiliikumiseks pärast brittide otsust ühendusest lahkuda. Kohtumisel lepiti kokku, et kuue kuu jooksul luuakse EL-i uus visioon, kuhu muu hulgas kuulub kaitsekoostöö tihendamine. Suurbritannia on sellele alati vastu olnud.

Istungi eesistuja EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini rõhutas, et EL-i lepped ei luba Euroopa ühisarmeed luua.

Mogherini sõnul leidsid kaitseministrid ühise keele vajaduses tugevdada Euroopa kaitsekoostööd, mis täiendaks NATO-t terves ulatuses.

Ta tõi esile Varssavis juulis sõlmitud EL-NATO leppe, milles öeldakse, et koostöö saab olema täies ulatuses täiendav, mis tahes dubleerimiseta ning meie tööd vastastikku toetav. NATO peasekretäri viibimine Bratislavas on märk EL-i ja NATO tihedast koostööst, lisas ta.

Prantsuse kaitseministri Jean-Yves Le Driani sõnul on vaja tugevdada Euroopa võimekusi EL-i operatsioonideks. "Prantsuse-Saksa suhe on väga tugev ning usume, et suudame enne aasta lõppu liikuda oluliselt edasi," lausus Le Drian.

Prantsuse ministri kõrval seisnud Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen rõhutas, et jutt ei käi Euroopa armeest.

EL-i sõdurid annavad politseile ja julgeolekujõududele väljaõpet Afganistanis, Malis Somaalias ja mujal ning hiljuti anti nõusolek Liibüa rannavalve väljaõpetamiseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-AP-BNSViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema