Stoltenberg: EL-i kaitsekava ei õõnesta NATO-t ({{commentsTotal}})

NATO peasekretär Jens Stoltenberg Autor: AFP/Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenbergi sõnul ei õõnesta Euroopa Liidu kaitsekoostöö tihendamise kava NATO-t.

"Puudub mis tahes vastuolu tugeva Euroopa kaitse ja tugeva NATO vahel. Tegelikkuses tugevdavad nad üksteist," ütles Stoltenberg EL-i kaitseministrite kohtumisel.

"Oluline on vältida dubleerimist, et nad täiendaksid üksteist," lisas peasekretär.

Briti kaitseminister Michael Fallon ütles teisipäeval kohtumisel, et Suurbritannia kavatseb vastustada jätkuvalt EL-i armee või EL-i sõjalise peastaabi ideed, mis lihtsalt õõnestaks NATO-t.

"Oleme nõus, et Euroopa peab tegema rohkem. See seisab silmitsi terrorismi ja rändega, kuid NATO dubleerimine või õõnestamine on selleks vale tee," lisas Fallon.

Samas ei öelnud Fallon, et EL-ist välja astuv Suurbritannia paneb algatusele veto senikaua, kuni on Euroopa Liidu liige. "Siin pole EL-i sõjaväele enamuse toetust," ütles ta.

EL-i juhid kohtusid ilma Suurbritanniata 16. septembril Bratislavas, kus arutati kava edasiliikumiseks pärast brittide otsust ühendusest lahkuda. Kohtumisel lepiti kokku, et kuue kuu jooksul luuakse EL-i uus visioon, kuhu muu hulgas kuulub kaitsekoostöö tihendamine. Suurbritannia on sellele alati vastu olnud.

Istungi eesistuja EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini rõhutas, et EL-i lepped ei luba Euroopa ühisarmeed luua.

Mogherini sõnul leidsid kaitseministrid ühise keele vajaduses tugevdada Euroopa kaitsekoostööd, mis täiendaks NATO-t terves ulatuses.

Ta tõi esile Varssavis juulis sõlmitud EL-NATO leppe, milles öeldakse, et koostöö saab olema täies ulatuses täiendav, mis tahes dubleerimiseta ning meie tööd vastastikku toetav. NATO peasekretäri viibimine Bratislavas on märk EL-i ja NATO tihedast koostööst, lisas ta.

Prantsuse kaitseministri Jean-Yves Le Driani sõnul on vaja tugevdada Euroopa võimekusi EL-i operatsioonideks. "Prantsuse-Saksa suhe on väga tugev ning usume, et suudame enne aasta lõppu liikuda oluliselt edasi," lausus Le Drian.

Prantsuse ministri kõrval seisnud Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen rõhutas, et jutt ei käi Euroopa armeest.

EL-i sõdurid annavad politseile ja julgeolekujõududele väljaõpet Afganistanis, Malis Somaalias ja mujal ning hiljuti anti nõusolek Liibüa rannavalve väljaõpetamiseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-AP-BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.