Colombia valitsus ning FARC sõlmisid rahuleppe ({{commentsTotal}})

Colombia president Juan Manuel Santos (vasakul) ja FARC-i liider Timoleon Jimenez kätlemas.
Colombia president Juan Manuel Santos (vasakul) ja FARC-i liider Timoleon Jimenez kätlemas. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Colombia valitsus ning riigi suurim mässuliste liikumine Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) sõlmisid teisipäeva varahommikul Eesti aja järgi ajaloolise rahuleppe pool sajandit kestnud relvakonflikti lõpetamiseks.

Colombia president Juan Manuel Santos ning FARC-i liider Rodrigo Londoño sõlmisid 297 lehekülje pikkuse leppe 2500 külalise ees Cartagenas Colombias.

Lepe tuleb veel ratifitseerida 2. oktoobril toimuval referendumil. Kui see juhtub, siis annavad mässulised oma relvad üle ÜRO vaatlejatele järgneva kuue kuu jooksul ning moodustavad poliitilise erakonna. FARC-ile on garanteeritud minimaalselt 10 saadikukohta Colombia kongressis järgneva kahe parlamendi koosseisus.

Oponendid on lepet kritiseerinud, kuna see võimaldab geriljavõitlejate liidrite vanglakaristusest pääsemist tingimusel, et tunnistatakse üles oma sõjakuriteod.

Rahuleppe sõlmimise protsess kestis neli aastat.

"Ärgu keegi kahelgu, et me liigume poliitika suunas ilma relvadeta. Valmistume kõik (ka) südamete ja peade desarmeerimiseks," ütles FARC-i liider.

Santos tegi seejärel pöördumise tuhandete FARC-i võitlejate poole.

"Kui te naasete ühiskonda... ma kutsun teid meie armastatud kodumaa riigipeana tagasi demokraatiasse," ütles ta.

"Kuulide häälte vastu ning relvade ideede vastu vahetamine on kõige vapram ja intelligentsem valik, mida ükskõik milline mässuliste rühmitus võiks teha," ütles ta.

Allkirjastamisel olid kohal ka ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, USA välisminister John Kerry ning Vatikani välisminister Pietro Parolin. Samuti oli kohal Kuuba president Raúl Castro.

Colombia võimude hinnangul on FARC-i võitlejaid kokku üle 7000.

Rahuleppega lõppes Ameerika pikim konflikt, mis on nõudnud 260 000 inimelu. Konflikti tõttu on oma kodust põgenenud 6,9 miljonit inimest ning 45 000 inimest on tänini kadunud. 

Allikas: BNSLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema