Colombia valitsus ning FARC sõlmisid rahuleppe ({{commentsTotal}})

Colombia president Juan Manuel Santos (vasakul) ja FARC-i liider Timoleon Jimenez kätlemas. Autor: SIPA/Scanpix

Colombia valitsus ning riigi suurim mässuliste liikumine Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) sõlmisid teisipäeva varahommikul Eesti aja järgi ajaloolise rahuleppe pool sajandit kestnud relvakonflikti lõpetamiseks.

Colombia president Juan Manuel Santos ning FARC-i liider Rodrigo Londoño sõlmisid 297 lehekülje pikkuse leppe 2500 külalise ees Cartagenas Colombias.

Lepe tuleb veel ratifitseerida 2. oktoobril toimuval referendumil. Kui see juhtub, siis annavad mässulised oma relvad üle ÜRO vaatlejatele järgneva kuue kuu jooksul ning moodustavad poliitilise erakonna. FARC-ile on garanteeritud minimaalselt 10 saadikukohta Colombia kongressis järgneva kahe parlamendi koosseisus.

Oponendid on lepet kritiseerinud, kuna see võimaldab geriljavõitlejate liidrite vanglakaristusest pääsemist tingimusel, et tunnistatakse üles oma sõjakuriteod.

Rahuleppe sõlmimise protsess kestis neli aastat.

"Ärgu keegi kahelgu, et me liigume poliitika suunas ilma relvadeta. Valmistume kõik (ka) südamete ja peade desarmeerimiseks," ütles FARC-i liider.

Santos tegi seejärel pöördumise tuhandete FARC-i võitlejate poole.

"Kui te naasete ühiskonda... ma kutsun teid meie armastatud kodumaa riigipeana tagasi demokraatiasse," ütles ta.

"Kuulide häälte vastu ning relvade ideede vastu vahetamine on kõige vapram ja intelligentsem valik, mida ükskõik milline mässuliste rühmitus võiks teha," ütles ta.

Allkirjastamisel olid kohal ka ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, USA välisminister John Kerry ning Vatikani välisminister Pietro Parolin. Samuti oli kohal Kuuba president Raúl Castro.

Colombia võimude hinnangul on FARC-i võitlejaid kokku üle 7000.

Rahuleppega lõppes Ameerika pikim konflikt, mis on nõudnud 260 000 inimelu. Konflikti tõttu on oma kodust põgenenud 6,9 miljonit inimest ning 45 000 inimest on tänini kadunud. 

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.