Suurinvestori toetusega loodetakse aastas 500 töökohta luua ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ettevõtlusminister on järgmiseks aastaks välja töötamas suurinvestori toetust, millega loodetakse aastas ärgitada umbes 400 töökoha loomist tööstuses ja sellega kaasnevatena sadakond töökohta teeninduses.

Suurinvestori toetusmeetme peamiseks eesmärgiks on suurendada investeeringuid tehnoloogiamahukatesse sektoritesse, mille abil luua uusi töökohti ja suurendada eksporti.

Riik loodab kolme miljoni euro panustamisel kaasata välisnvestoritelt omaosalusena 25-30 miljonit eurot, mille tulemusel peaks tööstusesse tekkima juurde umbes 400 töökohta ning lisaks kaasneks nende tuules teenindusse veel umbes sada töökohta.

Toetuse abil loodavatest töökohtades loodetakse tõelisi kuldhanesid, mis munevad riigile kokku umbes 2,1 miljonit maksutulu aastas. Lisaks võiks ekspordikäive kasvada nende arvelt 20 miljoni euro võrra ning lisandväärtust oodatakse iga-aastaselt suurusjärgus 15-20 miljonit eurot. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tunnistab oodatavat tulusust ka ise, teatades: see on kõige kiirema tootlusega investeering, tuues investeeringuks kulutatud summa riigile tagasi pooleteise aastaga.

Suurinvestori toetusega plaanitakse toetada olemasolevate tootmisüksuste olulist laiendamist või uute loomist, investeeringuid seadmetesse, mille abil luua uusi tooteid ja teenuseid, spetsialistide värbamist ja väljakoolitamist ning tootearendust.

Ideena peaks toetuse abil loodama paremad tingimused majanduskasvuks, mis ärgitaks nii Eestis juba tegutsevaid kui alles pinda sondeerivaid välisinvestoreid investeerimisotsust tegema, et luua siia kõrgema palgaga töökohti, millest laekuks suuremat maksutulu. Kokkuvõttes peaks kasvama ka eksport ning paranema Eesti maine innovatsiooni toetava riigina.

Eestile on viimasel ajal teinud muret ekspordi langus, samuti on siinsed välisinvestorid eelistanud kasumi investeerimise asemel dividendidena välja võtta. Toetuse kasuks räägib see, et meie naabritel Lätil, Leedul ja Soomel on vastavad toetusmeetmed olemas.

Eestis pole suurinvestori toetus siiski päris uus lahendus - EAS on alates 2015. aastast rakendanud seda EL-i struktuurifondide vahenditest, kuid seal on omad kitsendused. Näiteks ei tohi EL-i rahadega suurinvesteori tehnoloogiainvesteeringu meetme alt toetada eksporti. Sellegipoolest kasvatas EAS-i välja antud tehnoloogiainvesteeringute toetus kogumahus 10,5 miljonit eurot ettevõtete investeeringuid 40 miljoni võrra.

Nüüd on riik otsustanudkas EAS-i väljastatavale EL-i toetusele lisaks või selle asemel panustada kolme miljoni eurose seemne, mis lubaks toetada ka ekspordile suunatud tegevusi. Kuna riiklik meede sai alles täna valitsuse lõpliku heakskiidu, oli info nii uus, et ei MKM ega EAS osanud tõsikindlalt väita, kas järgmisest aastast jäävad käiku mõlemad toetused või üksnes riiklik.

Seejuures on riik oma investeeringu suhtes palju optimistlikum: kui EAS-i toetus kasvatas investeeringuid toetusega võrreldes neljakordselt, siis nüüd oodatakse investeeringult kümnekordset tootlust.

Toetuse täpsemaid tingimusi pole veel teada, neid hakatakse nüüd kokku kirjutama.Juncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics