Fraktsioonid kinnitavad toetust Kaljulaiule, Reformierakond otsustab kolmapäeval ({{commentsTotal}})

{{1474991508000 | amCalendar}}

Riigikogu erinevad fraktsioonid kinnitasid ERR-ile, et tõenäoliselt võib Kersti Kaljulaid 3. oktoobril arvestada terve fraktsiooni häältega. Reformierakond, kes soovis kandidaadina näha Jüri Luike, otsustab oma toetuse Kaljulaiule kolmapäeval.

Keskerakonna liige Arvo Sarapuu ennustas, et Kaljulaiu taha koondub kogu Keskerakonna fraktsioon.

Jüri Ratas ütles aga, et kõik fraktsiooni liikmed Kaljulaidu ilmselt ei toeta. "Usun, et enamus on Kaljulaiu taga. 27 häält ei ole, aga suur enamus on," märkis ta.

Nende fraktsioonikaaslane Peeter Ernits ütles päeval, et nende Keskerakond on selles küsimuses lõhki. Ernits märkis, et keskfraktsioon kandidaati otseselt arutanud ei olegi. "Seda tehakse kinniste uste taga ja üritatakse leida selline frankfurter-president, kellele püütakse 68 allkirja saada," ütles ta. Ernitsa hinnangul ei pruugi allkirjad pidada, nimetades kiirkorras presidendi valimist farsiks.

"Julgen öelda, et Kaljulaiul on kogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni toetus," ütles ka IRL-i liige Priit Sibul.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et vaimustuses tema erakonnakaaslased ei ole, kuid Kaljulaid võib nende toetusega arvestada. "Tuleb meilt kuus või seitse häält pole hetkel oluline."

Ta märkis, et oluline on fraktsioonikaaslaste jaoks kolmapäevane Kaljulaiuga kohtumine. "Üldine hoiak on juba praegu selline toetame, kuid tuleb olla aus, et ega meie nagu suurem osa Eesti rahvast tema maailmavaatest palju ei tea. Tänasel kohtumisel avaldas mulle isiklikult positiivset muljet tema hoiak Euroopa Liidu suhtes."

Helme sõnul loodab ta, et Kaljulaid annab neile võimaluse südemetunnistusega vastuollu minemata teda toetada. "Hindan üldist asjade seisu heaks, igal juhul poleks me toetanud Jüri Luike, keda toetas väga Reformierakond."

Sotsid kavatsevad Kaljulaidu terve fraktsiooniga toetada ja leiavad, et Kaljulaid on just selline kompromissi loov kandidaat, kellele 68 riigikogu liiget toetada võivad. "See paistis väga selgelt läbi, kui viis erakonda olid valmis teda esitama," ütles Anvelt.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Urve Tiidus, kes hilines vanematekogu koosolekule lausa pool tundi ütles, et fraktsioon otsustab toetuse homme pärast Kaljulaiuga kohtumist.

"Me oleme natuke äraootaval seisukohal, kuna ta on suhteliselt uus nimi selles presidendivalimiste protsessis," sõnas Tiidus. Esimene Reformierakonna valik oleks olnud tema sõnul Jüri Luik.

Reformierakonna liige Igor Gräzin kommenteeris vanematekogu otsust, öeldes, et "erakondlike kandidaatide aeg on möödas".

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles, et Kersti Kaljulaid on presidendikandidaadina ootamatu, kuid kindlasti hea valik. Samas tunnistas Herkel, et ka nende esimene valik olnuks Jüri Luik.

Herkel lisas, et seda, kas Vabaerakonna liikmed annavad oma allkirjad Kaljulaiu üles seadmiseks, selgub homme pärast temaga kohtumist. Samas märkis, ta, et kui hääletamiseks läheb võib Kaljulaid Vabaerakonna häältega arvestada.

Herkel märkis, et Kaljulaiule tehti ettepanek seetõttu, et kaks erakonda ei toetanud Jüri Luike.Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics