Hanso: kodanikud nõuavad Euroopa Liidult rohkem julgeolekut, ühist armeed pole plaanis luua ({{commentsTotal}})

Eesti kaitseminister Hannes Hanso.
Eesti kaitseminister Hannes Hanso. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Kaitseminister Hannes Hanso sõnul peavad Euroopa Liidu liikmesriigid võtma riigikaitset tõsiselt ja suurendama investeeringuid riigikaitsesse.

"Kodanikud ootavad, et Euroopa Liit ja liikmesriigid neid paremini kaitseksid," ütles Hanso pärast tänast ELi kaitseministrite kohtumist Bratislavas. "Minu sõnum kolleegidele oli, et Euroopa riigid peavad suurendama rahalist panust kaitsevõimete arendamisse."

Hanso sõnul on Euroopa riikide kaitsekuludes suured käärid, sest ainult viis riiki, sealhulgas Eesti kulutavad riigikaitsele vähemalt kaks protsenti SKT-st ja on riike, kelle kaitsekulud ei ulatu isegi ühe protsendini. "Positiivne on see, et Euroopa riikide kaitsekulud, mis olid aastaid languses, on nüüd pööranud tõusule."

Kaitseministri sõnul saab Euroopa Liit oma jõu maksma panna ainult siis, kui liikmesriikidel on adekvaatsed sõjalised võimed, mida nad on valmis Euroopa Liidu heaks näiteks sõjalistele operatsioonidel rakendama.

Hanso ütles, et ELi riikidel ei ole plaanis luua ühisarmeed, nagu meedias on räägitud. "Euroopa kaitseministrid on üldiselt kõhkleval seisukohal, kas on vaja luua sõjalisi struktuure, mis dubleeriks NATOt. Pigem tuleb olemasolevaid struktuure – nagu näiteks Euroopa Liidu lahingugruppe – paremini kasutada."

Kaitseministrid arutasid ettepanekut luua ELi sõjaline peakorter ning leidsid, et vajadus selle järele ei ole veel selge. "Euroopa sõjaliste operatsioonide juhtimist peab tõhustama, kuid küsimus on, kas uue peakorteri loomine on parim lahendus," ütles Hanso.

Euroopa Komisjon esitles tänasel kaitseministrite kohtumisel ettepanekuid, mis puudutavad Euroopa kaitsetööstuste ühisturu loomist. Hanso sõnul võiksid need ettepanekud rakendamise korral tuua käegakatsutavat kasu Eesti kaitsetööstusele. "Meie kaitsetööstusettevõtted saaksid osaleda suuremate Euroopa riikide kaitsehangetes, samuti võiksid meie ülikoolid saada osaleda rahvusvahelistes teadus- ja arendusprojektides."

Järgmisena arutavad kaitsekoostöö ettepanekuid oktoobris Euroopa Liidu riikide välisministrid ja novembris peaks Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini koostama ettepanekute rakenduskava.

Toimetaja: Laur ViirandAnne ReiAnne Rei
UEFA nimetas Anne Rei naiste jalgpalli komitee juhiks

Euroopa jalgpalli katusorganisatsioon UEFA nimetas naiste jalgpalli komitee juhiks Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) peasekretäri Anne Rei. Varasemalt oli Rei sama komitee aseesinaine.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema