Hanso: kodanikud nõuavad Euroopa Liidult rohkem julgeolekut, ühist armeed pole plaanis luua ({{commentsTotal}})

Eesti kaitseminister Hannes Hanso. Autor: TASS/Scanpix

Kaitseminister Hannes Hanso sõnul peavad Euroopa Liidu liikmesriigid võtma riigikaitset tõsiselt ja suurendama investeeringuid riigikaitsesse.

"Kodanikud ootavad, et Euroopa Liit ja liikmesriigid neid paremini kaitseksid," ütles Hanso pärast tänast ELi kaitseministrite kohtumist Bratislavas. "Minu sõnum kolleegidele oli, et Euroopa riigid peavad suurendama rahalist panust kaitsevõimete arendamisse."

Hanso sõnul on Euroopa riikide kaitsekuludes suured käärid, sest ainult viis riiki, sealhulgas Eesti kulutavad riigikaitsele vähemalt kaks protsenti SKT-st ja on riike, kelle kaitsekulud ei ulatu isegi ühe protsendini. "Positiivne on see, et Euroopa riikide kaitsekulud, mis olid aastaid languses, on nüüd pööranud tõusule."

Kaitseministri sõnul saab Euroopa Liit oma jõu maksma panna ainult siis, kui liikmesriikidel on adekvaatsed sõjalised võimed, mida nad on valmis Euroopa Liidu heaks näiteks sõjalistele operatsioonidel rakendama.

Hanso ütles, et ELi riikidel ei ole plaanis luua ühisarmeed, nagu meedias on räägitud. "Euroopa kaitseministrid on üldiselt kõhkleval seisukohal, kas on vaja luua sõjalisi struktuure, mis dubleeriks NATOt. Pigem tuleb olemasolevaid struktuure – nagu näiteks Euroopa Liidu lahingugruppe – paremini kasutada."

Kaitseministrid arutasid ettepanekut luua ELi sõjaline peakorter ning leidsid, et vajadus selle järele ei ole veel selge. "Euroopa sõjaliste operatsioonide juhtimist peab tõhustama, kuid küsimus on, kas uue peakorteri loomine on parim lahendus," ütles Hanso.

Euroopa Komisjon esitles tänasel kaitseministrite kohtumisel ettepanekuid, mis puudutavad Euroopa kaitsetööstuste ühisturu loomist. Hanso sõnul võiksid need ettepanekud rakendamise korral tuua käegakatsutavat kasu Eesti kaitsetööstusele. "Meie kaitsetööstusettevõtted saaksid osaleda suuremate Euroopa riikide kaitsehangetes, samuti võiksid meie ülikoolid saada osaleda rahvusvahelistes teadus- ja arendusprojektides."

Järgmisena arutavad kaitsekoostöö ettepanekuid oktoobris Euroopa Liidu riikide välisministrid ja novembris peaks Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini koostama ettepanekute rakenduskava.

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.